INTERVJUU! Eesti moedisainer kommenteerib skandaalset kollektsiooni: see rohkem šokeerib kui pöörab elusloodusele tähelepanu

Schiaparelli moeshow Kylie Jenner
Schiaparelli moeshow Kylie Jenner — FOTO: Scanpix

Kevadine Pariisi moenädal sai alguse vaatemängulise Schiaparelli moeshowga, mis mõneti raputas ka kogu maailma ja pani kulisside taga spekuleerima, kas see täidab oma eesmärki. Uurisime Eesti moeloojalt Kristiina Jeromansilt, kuidas tema olukorda näeb ja millisena kogu loomingut tõlgendab.

Schiaparelli Daniel Roseberry moeshow’l sai näha kleitide seeriat, millele olid kinnitatud hüperrealistlikud loomapead. Sellist kleiti kandis moenädala avamisel näiteks Irina Shayk ja samasuguse kleidiga istus esireas ka Kylie Jenner. Paljud on kollektsiooni suhtes pahameelt avaldanud ja leidnud, et selline demonstreerimine pole päris eetiline.

”Esimese hooga oli mul seda kollektsiooni nähes selline tunne, et moemaailma tempo on kõigil täielikult ülepea kasvanud, kõike on hästi palju, midagi uut justkui pole võimalik enam luua,” sõnas Eesti moelooja Kristiina Jeromans.

Tema sõnul proovitakse tähelepanu saada ja pilti trügida ükskõik millega. ”Mulle on Daniel Roseberry kollektsioonid Schiaparelli’s väga meeldinud. Kollektsioonis, millest me praegu räägime, oli samuti olemas neid ilusaid hetki, couture vorm ja käsitöö on imetlusväärne, aga just need loomapeadega look’id jätavad mu külmaks, sest neil on selle liigse pingutuse maik küljes,” arutles Jeromans.

”Nüüd eetika küsimus on teine teema, ma pole kontseptsiooniga otseselt kursis, aga ma sain aru, et PETA kiitis asja heaks, sest kollektsioon pöörab tähelepanu metsikule elusloodusele ja kuidas me neid loomaliike peaks hoidma ning kaitsema,” mõtiskles ta eetiliste küsimuste üle.

Kogu kollektsioon oli vahtplastist voolitud. ”Loodetavasti ka kunstkarusnahast. Kuid ma arvan, et eetiliselt on sobiv sellist asja teha, kui mõte selle taga on üllas. Hetkel on muidugi moemaailm tule all kõiksuguste skandaalide pärast, seega ma saan aru, miks võib selline kollektsioon vastuolulisi tundeid tekitada,” sõnas Jeromans. Ta lisab, et kindlasti kumab rohkem välja šokeerimise moment kui elusloodusele tähelepanu pööramine.

Kommentaarid puuduvad