Reklaam sulgub sekundi pärast

Henrik Kalmet osaleb Tallinnas toimuval PRIDE rongkäigul: väljaspool homoviha ollakse abielu teemal vait

Henrik Kalmet
Henrik Kalmet — FOTO: Priit Simson/Delfi Meedia

Sel laupäeval, 10. juunil toimub Tallinna kesklinnas üle aastate LGBT ühingu poolt korraldatav PRIDE rongkäik. Konservatiivsemate vaadetega kodanike seas on see aga pahameelt tekitanud ja nüüd otsustas vähemuste kaitseks välja astuda ka näitleja Henrik Kalmet.

Nimelt avaldas Kinoteatri näitleja oma Facebooki lehel põhjaliku arvamusloo, mis väidetavalt polnud ERR-i portaalis avaldamiseks kõlbulik. Kalmet kirjutab, et kavatseb homsel rongkäigul osaleda, et olla toeks oma sõpradele ja tuttavatele, kes on teistsuguse seksuaalse orientatsiooniga kui hetero. 

"Minu jaoks on see jabur ja ebaõiglane, et kui mu homoseksuaalse sättumusega sõber toetab mind minu suhte- ja eludraamades, siis teda abieluklubi uksest sisse ei lasta. Homosid teisejärguliseks tegev ja stigmatiseeriv seltskond, mis küll uuringute järgi üha vananeb ja kahaneb, räägib, et neil on hirm, aga nad ei räägi sellest kunstlikult tekitatud üleoleku- ja kuuluvustundest, mis seksuaalvähemuste põlgamisega ja sõimamisega kaasneb," arutleb Kalmet oma Facebooki seinal.

Näitleja kõrvutab homoviha klassisüsteemiga, kus ruulib heteroaadel ja loob paraleeli ajalooga, mil Eestis võimutsesid sünnipärased mõisnikud. "Ühel hetkel saadi lihtsalt aru, et sünniomaduste põhjal lahterdamine on jama ning et sellise väljamõeldud jaotusega lihtsalt kiusatakse inimesi ja õigustatakse majanduslikku ebavõrdsust. Eesti heteroaadelkond on praegu samas olukorras, kus baltisaksa mõisnikud olid sajand tagasi: nende alastust on märgatud, nad on kaotamas oma võimu ja seepärast nad nii kõvasti kiljuvadki," sõnab Kalmet.

Ühtlasi toob ta välja, et muidu abieluvõrdsuse vastu kisa tõstvad inimesed sellest pühaliidust eriti ei räägi kui vaid homofoobses kontektsis. "Huvitav, et need, kes netis traditsioonilise abielu kaitseks sõna võtavad – me ei näe neid kusagil suhtepodcastides rääkimas abieluõnnest. Väljaspool homoviha konteksti ollakse abielu teemal vait. Aga kui samast soost inimesed tahavad abielluda, siis järsku muutub abielusõrmus oluliseks, justkui klubi- või partnerkaardiks, millega Õnnepalees eksklusiivselt šopata," ütleb ta.

Loe täispikka Henrik Kalmeti postitust!

Näita 3 kommentaari

eks sellega oli nii, et podcastides suhetest lobisemine ei ole soliidne ega viisakas.
See rohkem nende teema, kel suhetega mingi kamm

Vasta

teadmisi ja arunatukest vähevõitu, siis tulevad sellised hüperboolsed võrdlused aadli ja hetero vahel.
Muide, Eestis ei olnud talurahva seas homosid, kui just mõni mõisahärra toapoissi ei “õnnistanud”. Kuskil ei olnud.
See sihuke linna- ja härrasrahva teema. Egas meilgi pridel ehk karjamarsil töölised ega teenindajad ei esine. Ikka näitlejad, kunstnikud ja muud hõlbuelu elajad.
Sedapuhku oli siis kohal vähemalt kaks zoofiili, kes oma koerakesed kah kaasa tõid. Ilusti vikerkaarevärvides ja puha.

Vasta

Ongi nii et ei taheta võrdsust ,vaid võimu heterode üle

Vasta