Reklaam sulgub sekundi pärast

Suured lubadused! Välispoliitika juht Borrell: Putin võetakse Navalnõi surma eest vastutusele

Josep Borell lubab Putini vastutusele võtta
Josep Borell lubab Putini vastutusele võtta — FOTO: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell lubas esmaspäeval pärast kohtumist Aleksei Navalnõi lesega, et Vene autoritaarne president Vladimir Putin võetakse opositsiooniliidri surma eest vastutusele.

"Avaldasime Julia Navalnajale Euroopa Liidu sügavat kaastunnet. Vladimir Putin ja tema režiim võetakse Aleksei Navalnõi surma eest vastutusele," kirjutas Borrell sotsiaalmeediaplatvormil X (varem Twitter).

"Nagu Julia ütles, Putin ei ole Venemaa. Venemaa ei ole Putin. Me jätkame Venemaa kodanikuühiskonna ja sõltumatu ajakirjanduse toetamist," lisas Borrell. 

Navalnaja pöördus esmaspäeval Brüsselis EL-i välisministrite poole. Euroopa diplomaatide sõnul kordas ta oma lubadust abikaasa võitlust jätkata ning kutsus blokki tegema senisest enam Putini siseringi sihikule võtmiseks. Navalnaja esinemine võeti vastu ovatsiooniga. 

Ühtlasi hoiatas Navalnõi lesk diplomaatide sõnul kokkulepete sõlmimise eest Putiniga või lootuse eest, et ta võib muutuda. 

EL-i välisministrid arutasid esmaspäevasel kohtumisel oma võimalusi Kremlit Navalnõi surma eest maksma panna. Blokk on kehtestanud juba Moskvale sissetungi eest Ukrainasse enneolematud sanktsioonid ja ametiisikud tunnistavad, et uute rängalt mõjuvate meetmete rakendamine on keeruline. 

Borrelli sõnul ootab ta, et liikmesriigid teeksid ettepanekuid kehtestada uusi sanktsioone füüsiliste ja juriidiliste isikute, vastu, kes on Navalnõi kohtlemise eest otseselt vastutavad. Borrell lisas, et EL annab oma üleilmsele inimõiguste mustale nimekirjale Navalnõi nime. 

Saksa välisminister Annalena Baerborck ütles, et välisministrid algatavad seoses Navalnõi surmaga "uusi sanktsioonimeetmeid". 

"Venemaa jõhker agressioonisõda... ei ole sõda üksnes Ukraina, vaid vabaduse enda vastu," ütles Baerbock. 

Belgia välisminister Hadja Lahbib hoiatas, et Navalnõi surm rõhutab veelgi ohtu, mida Kreml endast kujutab. "Me peame mõistma, mis on praegu kaalul," ütles Lahbib. "Kui Venemaal õnnestub laieneda, laieneb diktatuur ning nihkub Euroopa Liidule pisut lähemale."

Kommentaarid puuduvad