Reklaam sulgub sekundi pärast

Mis toimub? Venemaa meedia jagas uudist kuningas Charles III surmast

The Guardian

Johanna Alvin

Venemaa väljaannete sõnul on kuningas Charles surnud
Venemaa väljaannete sõnul on kuningas Charles surnud — FOTO: AP/Scanpix

Esmaspäeva lõunal hakkas Vene meediaväljaannetes levima teade kuningas Charles III surmast. Ühendkuningriigist pole säärast teadet aga tulnud ning uudis lükati peatselt ümber.

Uudis, et kuningas Charles III on surnud, levis esmaspäeva pärastlõunal Venemaa meedias. Keegi ei olnud kindel, kuid üksikasjade kontrollimiseks polnud uudise meediasse paisanud väljaandel aega ning nii sai kuningliku perekonna kohta uus kuulujutt alguse.

Kuulujutt hakkas levima, kui seda jagati Telegrami kanalil, mida kunagi kasutas Venemaa austatud ärileht Vedomosti. Avaldati foto Charlesist tseremoniaalses sõjaväevormis ning lisatud oli napisõnaline pealdis: "Briti kuningas Charles III on surnud.“ Uudis levis kiiresti Venemaa internetikanalites, sealhulgas enam kui 2 miljoni tellijaga Kremli-meelse Telegrami kanali Readovka kaudu.

Buckinghami paleest ei tulnud ei BBC teadet ega ametlikku avaldust, kuid Readovkal on väidetavalt dokument, mille päritolu on teadmata ning mille nad postitasid koos kuninga fotoga. Dokumendis öeldi: "Järgmise teate edastas kuninglik allikas. Kuningas suri ootamatult eile pärastlõunal.“ Dokument oli dateeritud 18. märts 2024.

Dokumendi eeskujuks oli palee teatis hiljuti surnud kuninganna kohta, mis teatas: "Kuninganna suri täna pärastlõunal Balmoralis rahulikult.“ Ringlema hakkas ka teine versioon, troonist loobumise kiri, milles Charlesi järglaseks nimetati "kuningas Bob, kollane käsilane“.

Selleks ajaks oli uudis jõudnud Ukrainasse, kus juhtiv telejaam teadet jagas. Samuti levis uudis Tadžikistani, kus selle suurim meediaväljaanne Asia-Plus teate avaldas.

Selleks hetkeks kasvas aga mure, et uudis ei pruugigi olla tõene. Vene veebisait Gazeta.Ru postitas esialgu Twitterisse teate: "Suurbritannia kuningas Charles III on surnud. Buckinghami palee teatas sellest. Monarh oli 75-aastane. Hiljuti avastati tal vähk." Siiski muudeti postitust hiljem, lisades: "Siiski ei ole Briti ametlik meedia sellest teatanud. Tõenäoliselt on info võlts." Sama artikli avaldas ka üks Venemaa juhtivaid meediatoimetajaid, märkides: "Ma ei saa öelda, kas see on tõsi või mitte." Hiljem oletas väljaanne, et Buckinghami palee veebilehte oli tõenäoliselt häkitud.

Eelmisel nädalal postitas kuningliku perekonna Instagrami leht foto Charlesist, kes, hoolimata oma vähidiagnoosist, jättis fännidele igati kõbusa mulje. Pildil on näha, et kuningas on naasnud oma töökohustuste juurde ning jätkab riigi juhtimist täie pühendumusega.

Kommentaarid puuduvad