Reklaam sulgub sekundi pärast

Vägev! Eesti vabariigi 106. aastapäeva paraadil osaleb üle 800 kaitseväelase

Martin Herme
Foto: Eesti Kaitsevägi

Eesti vabariigi 106. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas 24. veebruaril algusega kell 12, paraadi peaproov algab Vabaduse väljakul 23. veebruaril kell 21. 

Üksused rivistuvad 24. veebruaril Vabaduse väljakule kell 11. Paraadi võtab vastu president Alar Karis, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindral Martin Herem. Paraadi rivistaja on kaitseväe veebel ülemveebel Enn Adoson. 

Paraadist võtab osa pea 840 osalejat ja 31 ühikut tehnikat, kokku osaleb paraadil 34 lippu, 5 kompaniid, 11 rühma, 2 orkestrit ehk sõjaväeorkester ja Kaitseliidu orkester ja 4 teenistuskoera. 

Esindatud on Eesti vabariigi riigiliputoimkond, kaitseväe liputoimkond, kõikide väeliikide liputoimkonnad koos üksustega, erioperatsioonide väejuhatuse liputoimkond koos üksusega, kaitseväe akadeemia, sõjaväepolitsei Vahipataljon, Kuperjanovi jalaväepataljon, diviisi staabi-ja sidepataljon, 1. ja 2. jalaväebrigaad, Kaitseliit, Naiskodukaitse, sisekaitseakadeemia ja vanglateenistus. Samuti osalevad paraadil Balti kaitsekolledži-, CCDCOE-ja NFIU liputoimkonnad. Paraadil on esindatud ka reservväelaste üksused 2. jalaväebrigaadi 1. ja 2. Kuperjanovi jalaväepataljonist. 

Liitlastest on paraadil esindatud Islandi ja Poola liputoimkonnad ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsusmaa ja Ameerika Ühendriikide liputoimkonnad koos üksusega. 

Samuti saab paraadil lisaks Eesti kaitseväe tehnikale näha NATO Eesti lahingugruppi kuuluvate Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsuse ja Ameerika Ühendriikide lahingutehnikat. 

Plaanide kohaselt teevad sobiva ilma korral paraadist ülelennu erinevad Eesti ja liitlaste õhuvahendid. Õhuvahendite ülelennu tõttu on mistahes droonide ja muude lennuvahendite lennutamine paraadialal ja selle läheduses rangelt keelatud. 

Pärast paraadmarssi on huvilistel võimalus tutvuda kaitseväe ja liitlaste tehnikaga. Näha saab Eesti kaitseväe jalaväe lahingumasinat CV9035EE, soomustransportööre Sisu XA-188 ja XA-180, Ameerika Ühendriikide, Suurbritannia Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Taani ja Prantsusmaa lahingutehnikat, õhutõrjeraketisüsteemi Mistral ja 23 mm õhutõrjekahurit, tankitõrje raketisüsteemi Javelin, meditsiinisoomukit, liikursuurtükki K9, puksiirmasinat MB Actros 4150K. 

Seoses kaitsejõudude paraadi ettevalmistamise ja läbiviimisega suletakse Tallinna linnavalitsuse korralduse alusel 23. ja 24. veebruaril sõidukite liiklus ja piiratakse parkimist Vabaduse väljakul ja seda ümbritsevatel tänavatel. Paraadi ettevalmistamine toimub 23. veebruaril kell 7 kuni 24. veebruaril kella 12-ni. Kella 15.30-st kuni kella 19-ni toimuvad koristustööd. 

Paraadi ettevalmistamise ja läbiviimise ajal rakendatakse liikluspiiranguid Vabaduse väljakul, Toompea tänaval, Harju tänaval, Kaarli puiesteel, Mere puiesteel, Pärnu maanteel, Narva maanteel, Falgi teel, Kuninga tänaval, Kanuti tänaval, Inseneri tänaval, Vana turu tänaval, Georg Otsa tänaval, Suur-Karja tänaval, Roosikrantsi tänaval, Tõnismäe tänaval, Estonia puiesteel ja Komandandi teel.