Reklaam sulgub sekundi pärast

Uuring: eestlased toetavad õpetajate streiki ja tahavad, et Kaja Kallas tagasi astuks

Eestlased pooldavad õpetajate streiki
Eestlased pooldavad õpetajate streiki — FOTO: Anni Õnneleid/Delfi Meedia

Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud värskest küsitlusest selgub, et valdav enamus inimesi toetavad streikivaid õpetajaid ning leiavad, et peaminister Kaja Kallas peaks tagasi astuma. 

Valitsus ei ole õpetajate palgatõusus endiselt kokkuleppele jõudnud ning streik kestab neljandat päeva. Sellega seoses palus Ühiskonnauuringute Instituut nädala jooksul teist korda inimestel vastata streigiga seotud küsimustele. 

Vastajatelt küsiti, kuidas nad suhtuvad sellesse, kui õpetajad hakkavad oma kõrgema töötasu eest streikima?  72 protsenti vastajatest kiitis selle heaks või pigem kiitis heaks, 22 protsenti mõistis hukka või pigem mõistis hukka ning seitsmel protsendil polnud kindlat arvamust.

Erakondliku eelistuse järgi kiidab streigi heaks 83 protsenti Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE), 88 protsenti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE), 80 protsenti Keskerakonna, 74 protsenti Eesti 200, 73 protsenti Isamaa ning 38 protsenti Reformierakonna toetajatest. Kooliealiste laste vanematest kiidab streigi heaks 73 protsenti. 

Nädal tagasi läbi viidud uuringus kiitis õpetajate streigi heaks 67 protsenti ning mõistis hukka 25 protsenti vastajatest.  

Lisaks küsiti arvamust Reformierakonna koalitsioonipartnerite võimalike sammude kohta õpetajate palgaküsimusega seoses. Päriti, kas vastaja peab õigeks, kui sotsiaaldemokraadid ja Eesti 200 alustavad peaministri umbusalduse, kui Reformierakond õpetajate palgaküsimuses järele ei anna? Antud küsimusele vastas 60 protsenti vastajatest „jah“ või „pigem jah“, 27 protsenti vastajatest „pigem ei“ või „ei“, ning 13 protsenti ei omanud kindlalt arvamust. 

Antud sammu peaks erakondliku eelistuse järgi õigeks 88 protsenti EKRE, 86 protsenti Keskerakonna, 77 protsenti Isamaa, 56 protsenti SDE, 42 protsenti Eesti 200 ning viis protsenti Reformierakonna toetajatest. 

Opositsiooni toega palgatõusu läbisurumist sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200 poolt peaks õigeks 58 protsenti vastajatest ning 29 protsenti ei peaks õigeks. 

Erakondliku eelistuse järgi peaks antud sammu õigeks 80 protsenti EKRE, 79 protsenti Keskerakonna, 71 protsenti Isamaa, 60 protsenti SDE, 51 protsenti Eesti 200 ning 12 protsenti Reformierakonna toetajatest. 

Veel küsiti, kas vastaja arvates peaks Kaja Kallas peaministriametist tagasi astuma? 69 protsenti vastas “jah” või “pigem jah”, 24 protsenti “pigem ei” või “ei” ning kuus protsenti ei omanud arvamust.

Nädal tagasi läbi viidud küsitluses pidas peaministri tagasiastumist vajalikuks 65 protsenti vastajatest.

Uuringufirma Norstati küsitlus viidi läbi kolmapäeval veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1008 vastajat.