Reklaam sulgub sekundi pärast

Urmas Paet: Euroopa filmifestivali korraldamine Venemaal praegusel ajal on väga vale!

Urmas Paet mõistab hukka Venemaal korraldatud Euroopa filmifestivali
Urmas Paet mõistab hukka Venemaal korraldatud Euroopa filmifestivali — FOTO: FOTO: ARGO INGVER | DELFI MEEDIA

Euroopa Parlamendi liikmed, nende hulgas väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet, saatsid ELi välisasjade kõrgele esindajale Josep Borrellile ning ELi saadikule Venemaal seisukoha, et ELi Venemaal oleva esinduse praegu korraldatav Euroopa filmifestival on tõsises vastuolus ELi Venemaa poliitikaga, arvestades Venemaa sõda Ukraina vastu ja ELi kehtestatud sanktsioone Venemaa suhtes.

Euroopa Parlamendi saadikud nõuavad ELi välisasjade kõrgelt esindajalt Josep Borellilt ning ELi Venemaa suursaadikult selgitusi selle kohta, miks on selline üritus  toimumas riigis, mis on ELi poolt sanktsioonide all ning on sõjakurjategija.

"Minevik on näidanud, et Vene režiim kasutab muuhulgas ka kultuuri poliitikategemise vahendina,“ ütles Paet. "Sellised näiliselt poliitikakauged üritused on Venemaal selgelt kasutusel propaganda eesmärkidel,“ lisas ta.


Eelmisel nädalal tuli teade, et Eesti mängufilm “Seltsimees laps” linastub Venemaal Euroopa Filmifestivalil, kus näidatakse vene publikule viimaste aastate tähelepanuväärsemaid Euroopa filme, kuid eestlastele tuli see info halva üllatusena, kirjutas Postimees.

Filmi produtsent Riina Sildose sõnul pole “Seltsimees last” tema teada ühegi filmifestivali programmi lubatud ning tema jaoks tuleb täieliku üllatusena, et “Seltsimees last” Venemaal näidatakse.

“Seltsimees lapse” produtsendi Riina Sildose sõnul on tegemist tõeliselt halva üllatusega.

“Selle festivali üks parner on Cineuropa, mis on Euroopa liidu erialane väljaanne ja lisaks on filmifestivali juures Euroopa Liidu esinduse logo. Me oleme andnud õiguse Euroopa Liidule ja laadinud lingi üles ühisele platvormile, mis võimaldab erinevatel Euroopa festivaalidel meie filmi näitamiseks alla laadida, aga need koodid on salastatud ja seega on alati küsitud nõusolekut, kas filmi tohib näidata. Ma ei tea, et me oleksime loa andnud või et keegi oleks meid üldse teavitanud sellest, et filmi võidakse Venemaal näidata,” ütles Sildos Postimehele antud kommentaaris.

“Kui Euroopa Liidu esindajad tahavad mingi kultuuriürituse raames näidata meie filmi Euroopa Liidu liikmetele, siis see alati kooskõlastatakse, sest festivalid peavad maksma väikese tasu, mille eest me ennast elus hoiame. Viimane kord, kui meilt luba küsiti, näidati “Seltsimees last” Indias,” märkis ta.

Filmifestivali kodulehel kirjeldatakse “Seltsimees last” kui “A naïve drama about repression in Soviet Estonia in the 1950s” ehk “naiivset draamat repressioonidest Nõukogude Eestis 1950. aastatel”.

Möödunud aastal jäi Euroopa filmifestival Venemaal Ukrainas toimuva sõja tõttu ära, ent sel aastal, vaatamata vastasseisule, festival toimub ja näitamisele tuleb venekeelsete subtiitritega ka “Seltsimees laps”.

Ukraina kunstnikud ja riigiasutused reageerisid nördimusega sellele, et Euroopa Liidu delegatsioon Venemaal sel aastal Euroopa filmifestivali korraldab, pärast seda, kui festival eelmisel aastal seoses Venemaa sissetungiga Ukrainasse tühistati, vahendab Kyiv Independent. 

“Oluline on jätkata tõhusat sanktsioonipoliitikat mitte ainult majandussfääris, vaid ka kultuuris, eriti kinos,” seisis Ukraina kultuuriministeeriumi 28. oktoobri avalduses. “Kultuuridialoogi taasalustamine pärast 612 päeva kestnud sõda, mis on hävitanud Ukrainas üle 1700 kultuuriobjekti, on vastuvõetamatu,” jätkati avalduses. 

Veebisaidil öeldakse, et festival toimub veebis 1.-15. novembrini loosungi all “Kino ühendab”. Valdavalt koosneb programm Venemaa koostöös valminud filmidest, mille hulka kuuluvad ka näiteks Venemaa ja Soome koostöös valminud film “Hypnosis”, mitmest Lõuna-Euroopa filmist ja isegi mõnest Valgevene filmist. Lisaks “Seltsimees lapsele” on programmis välja kuulutatud ka Soome mängufilm “Aurora” ja Leedu-Tšehhi koostööfilm “Runner”.