Üllatav? Analüüs paljastab erakondade tegeliku huvi rahva vaimse tervise vastu

EKRE liikmed
EKRE liikmed — FOTO: Rauno Volmar/Delfi Meedia

Peaasi.ee vaimse tervise eksperdid analüüsisid valimisprogramme ning leidsid, et kõige terviklikumad programmid vaimse tervise kriisi leevendamiseks on koostanud Reformierakond ja Eesti 200. Kõige vähem on vaimset tervist oluliseks peetud EKRE ja Isamaa programmides.

„Tugevaks osaks programmidest võib lugeda mitmekesiseid tegevusi, mida plaanitakse ette võtta vaimse tervise raskuste ennetuseks. Ennetus on valdkond, millesse investeerimine lähiaastatel ka majanduslikus mõttes mõju hakkab avaldama. Kulub ju vaimsele tervisele pea sama palju kui riigikaitsele, iga aasta ligikaudu miljard eurot ning ennetusse panustamine võib tuua mitmekordset kokkuhoidu,“ rääkis Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Analüüsist selgus, et arstiabi kättesaadavusele keskendunud lubadused jäid üldsõnaliseks.

„Arstiabi kättesaadavusele keskendunud lubadused jäid valmisprogrammides nõrgaks, mis tõstatab küsimuse, kui palju nende teostatavuse peale mõeldud on. Ootuspärane oleks, et programmides kirjeldataks toimivaid lahendusi ning kiireid samme õiges suunas liikumiseks,“ selgitas Peaasi.ee juhatuse liige, lastepsühhiaater Ere Vasli. „Piisav spetsialistide koolitustellimus peaks olema elementaarne, kuid lubadustes ollakse paraku ajast vähemalt kümme aastat maha jäänud. Eksperdid on rõhutanud juba aastaid ning seda on välja toonud ka Riigikontroll, et vajaliku spetsialistide järelkasvu tagamisega oleme juba hiljaks jäänud,“ lisas Ere Vasli.

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee on pälvinud oma tegevusega 2020 aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus tunnustati Peaasi.ee-d kodanikuühiskonna aasta tegija ja aasta vabaühenduse tiitlitega.

Täismahus analüüsiga saab tutvuda siin!

Kommentaarid puuduvad