Traagiline lugu sai läbi! “Titanicu” režissöör James Cameron: ma teadsin oma luudes, et toimus plahvatus

CNN

Allveelaev Titan
Allveelaev Titan — FOTO: Scanpix/ZUMAPRESS.com

Pühapäeva õhtul sukeldus allveelaev Titan koos viie reisijaga maailmakuulsa laeva Titanicu viimsesse puhkepaika. Õnnetuseks Titan kadus pea 2 tundi hiljem ning viimased päevad on toimunud suured otsingud, et leida kadunud allveelaev koos viie inimesega. Vaatame tagasi möödunud nädalale, mis kulmineerus täna öösel. Lisaks kommenteeris filmi “Titanic” režissöör, et halb aimadus oli tal juba enne kui halvimat kinnitati.


Pühapäev, 18. juuni

6 meetri pikkune süvamerelaev nimega Titan sukeldus Titanicu laevahuku paika kell 8 hommikul. Pardal oli viis inimest, kelle hulgas oli ka mitu miljonäri. Umbes tund ja 45 minutit hiljem kaotas laev kontakti keskusega ja sidet ei suudetud taastada. Laeval oli 96-tunnine hapnikuvaru.

Esmaspäev, 19. juuni

USA rannavalve korraldas koostöös Kanada rannavalve ja relvajõududega kadunud sukelaparaadi pääastemissioni. Lisaks erinevatele õhusõidukitele, olisündmuspaigal abiks ka veealune sonar.

Teisipäev, 20. juuni

Admiral John Mauger teatas, et kella 7.00 seisuga, olid mitmed lennukid lennanud üle Atlandi ookeani otsides märke allveelaeva pinnaletulekust. Bahama uurimislaev, mis on spetsialiseerunud torude paigaldamisele ja millel on kaugjuhitavad sõidukid, saabus kell 7 hommikul otsingutele appi. Lisaks oli teateid veealusest “prõmmimisest”, mille sonar otsingupiirkonnas üles korjas.


Selleks hetkeks olid paljud sukeldujad ning teadlased spekuleerinud, et allveelaeva pardal viibinud reisijad on suure tõenäosusega elavate nimekirjast lahkunud. Eesti tuuker Kaido Peremees oli samuti absoluutselt kindel, et kõik reisijad olid juba tolleks hetkeks surnud, kuna meri säärasel sügavusel, on armutu.


Kolmapäev, 21. juuni

Kell 12.18 teatas USA rannavalve Twitteri vahendusel, et sonarivõimekusega Kanada lennuk avastas otsingupiirkonnas samuti veealust müra. USA rannavalve andmetel püüti uurida heli päritolu.

Neljapäev, 22. juuni

Ameerika Ühendriikide rannavalve teatas, et arvatavasti on kõik viis meeskonnaliiget surnud. Merepõhjast leitud praht näib viitavat sellele, et allveelaev langes suurel sügavusel tohutu surve alla, mille tulemuseks oli “katastroofiline kokkuvarisemine”. Mida see tähendab? Hetkel, kui väljaspool suletud ruumi tekib rõhk, mida anum ei talu, toimub plahvatus.


Uuringud endiselt käivad, et välja selgitada, mis täpsemalt juhtus. Viimastel päevadel on palju räägitud, et allveelaev Titan oli ehitatud odavalt ning ei olnud läbinud turvakontrolle. Osad firma eelmised töötajad vallandati, kuna nad julgesid kommenteerida laeva vigast ning ohtlikku ehitust. 

Filmitegija ja süvamereuurija James Cameron ütles, et kui sai teada, et Titanicu juurde sukeldunud allveelaev on kadunud, oli ta kindel, et see plahvatas ja selle reisijad on surnud. Sellisele järeldusele jõudis “Titanicu” režissöör päevi enne seda, kui ametnikud sellest tulemusest teada andsid. “Ainus lahendus, mille ma oma mõtetes välja mõtlesin, mis võiks õnnetust seletada, oli plahvatus,” ütles Cameron saates “Anderson Cooper 360”.

Cameron, kes lavastas 1997. aasta hittfilmi “Titanic” ja on teinud ise Titanicu vrakile 33 sukeldumist ning on kursis erinevate ohtudega, mis varitsevad nii sügaval meres.

Titan allveelaeva ehitanud firma tulevik on hetkel veel selguseta, kuid õnnetuses hukkunute perekonnad uurivad võimalusi firma kohtusse andmiseks.

Kommentaarid puuduvad