Reklaam sulgub sekundi pärast

Milles asi? Kõik riigikogu liikmed ei saagi kutset presidendi vastuvõtule

BNS

Presidendi paraadfoto EV105
Presidendi paraadfoto EV105 — FOTO: Tiit Blaat/Delfi Meedia

Eesti iseseisvuspäeva vastuvõtt toimub 24. veebruaril Tallinnas Estonia teatri- ja kontserdimajas. Parlamendist on kutsutud riigikogu juhatus, komisjonide esimehed ja aseesimehed ning fraktsioonide juhid.

Tänavu on 24. veebruaril presidendi vastuvõtule kutsutud traditsiooniliselt inimesed paljudelt elualadelt, nende seas ka näiteks möödunud aastal silma paistnud kultuuri- ja sporditegelasi, hariduselu edendajaid, vaimse tervise eest seisjaid, ühiskonnategelasi, poliitikuid, riigiametnikke ja Eestisse akrediteeritud suursaadikud. Parlamendist on kutsutud riigikogu juhatus, komisjonide esimehed ja aseesimehed ning fraktsioonide juhid.

See aga tähendab, et kõik Riigikogu liikmed kutseid ei saagi. Presidendi kommunikatsiooninõunik Indrek Treufeldt sõnas Elu24 toimetusele, et riigipea soov on, et iseseisvuspäeva vastuvõtul mahuksid kõik külalised Eestist Estonia teatrimaja saali ning keegi neist ei peaks kontserti kõrvalruumis ekraanilt vaatama.

Vabariigi aastapäeva eel tunnustab president Karis riiklike teenetemärkidega neid inimesi, kes on oma töö ja pühendumusega aidanud muuta Eesti elu paremaks ning ka Eesti sõpru, kes on andnud panuse koostöö edendamisse. 21. veebruaril toimub Eesti Rahva Muuseumis (ERM) teenetemärkide pidulik üleandmine, mida näeb Eesti Rahvusringhäälingu tele-eetris 24. veebruaril.

Iseseisvuspäeva traditsioonilised riigipea kõne, kontsert ja külaliste tervitamine jõuavad inimesteni Eesti Rahvusringhäälingu vahendusel.

Toimuva vabariigi aastapäeva kontserdi kunstiline juht on Jaan-Eik Tulve.

Tulve sõnul on aastapäevakontsert just niisugune, nagu elu meie ümber: habras, lootusrikas, pühalik, rõõmus, nukker, intiimne, vahel ka valus. „Et elus hästi hakkama saada, peab meil olema koht, kust leida tuge. Enamusele on selleks kodu ja laiemalt kodumaa,“ rääkis Tulve. „Kogu loodu on tervik ning meil ei ole ka siin väikesel maal võimalik millegi eest peitu pugeda. Nii elame praegusel ajal üle erinevaid pingeid, milles me ise ehk otseselt süüdi ei ole, kuid mis meid väga tugevalt mõjutavad. Saame vaid loota, et need pinged ajapikku lahenevad ja sellele on meil kõigil oma võimalus kaasa aidata. Eelkõige hoides oma kodu, kus on turvaline, hea ning kus inimesed armastavad ja hoiavad üksteist.“

Kontserdi loomingulise meeskonna tuumikus on lisaks kunstilisele juhile Jaan-Eik Tulvele ja lavastaja Maria Petersonile veel kunstnik Kristjan Suits, videokunstnik Sander Põldsaar, valguskunstnik Priidu Adlas ning produtsent Priit Mikk. Eesti inimeste kodudesse jõudva vabariigi aastapäeva teleülekande Estonia teatri- ja kontserdimajast toovad vaatajateni režissöörid Erle Veber, Elo Selirand ja produtsent Margus Saar.