Reklaam sulgub sekundi pärast

Kaljulaidi hinnangul tuleks Euroopa Liidul kiiremas korras alustada Ukrainaga liitumisläbirääkimisi

Kersti Kaljulaid
Eurojournalist

Eesti endine president Kersti Kaljulaid tegi oma sotsiaalmeedia kontole postituse, kus avaldab kahetsust, et tänasel Eesti Vabariiigi aastapäeval peame nägema olukorda, mil kurjus paisati rahumeelse ja vabadustihkava Ukraina rahva vastu. Kaljulaidi sõnul peaks Euroopa Liit alustama kiiremas korras liitumisläbirääkimisi Ukrainaga, kuna meie kohus on toetada neid, kes tahavad olla osa vabast maailmast.

"Hea Eesti rahvas! Täna hommikul päikesetõusul kõlas meie hümn Toompeal teistmoodi. Eesti lipp lehvis teistmoodi. Me merevood on vabad – ka see kõlas teistmoodi. Ühtäkki tajusime kõik, et 30 aastat tööd, millele Lennart Meri meid takka kiirustades alati utsitas, sest ajaloo aknad on lühikesed, oli õigeaegne.

Me oleme kaitstud. Me oleme NATOs. Omamoodi irooniline on, et meie NATOsse pääsu tagas lisaks meie enda kindlale tahtele olla tavaline Euroopa riik meie paljude tänaste liitlaste kindel veendumus, et Venemaa endast enam kunagi ohtu ei kujuta. Meie kiirustamist, ruttamist aga toitis teadmine, et võib ikkagi saabuda päev, kus Venemaa on jälle oma naabritele ohuks. See päev tuli 2008 Gruusias, 2014 Ukrainas ja täna, just Eesti Vabariigi sünnipäeval, on jälle see päev Ukrainas. See on päev, mil talumatu kurjus paisati rahumeelse ja vabadustihkava rahva vastu.

Meie oleme kaitstud. NATO tugevdab idatiiva heidutust. Ja kui idapiiri taga veel veidigi kainet mõistust on, siis sellest joonest üle ei tulda.

Ukraina ei jõudnud kunagi sinna, kuhu meie. Gruusia ei jõudnud. Moldova ja paljud teised meie saatusekaaslased raudse eesriide tagant ei ole jõudnud. Aga me ei jäta neid maha. See on meie moraalne kohus - olles ise kaitstud teha kõik selleks, et seista Ukraina, Gruusia, Moldova, kõigi Euroopa rahvaste sõltumatu enesemääramise õiguse eest, nii nagu Helsinkis 1975. aastal lubati. Siis tundus asi lootusetu, mis puudutas Tallinna, Riiat ja Vilniust. Täna on olukord väga raske, mis puudutab Ukrainat. Aga me ei anna alla, me ei loobu Helsingi põhimõtetest.

Me soovime, et erandkorras alustaks Euroopa Liit Ukrainaga liitumisläbirääkimisi. See oleks kõige võimsam sõnum EL poolt, tõenäoliselt võimsaim geopoliitiline sõnum EL asutamisest saati. Eesti on kaitstud. Aga meie kohus on anda võimalus Ukrainale ja teistele, kes tahavad olla vabast maailmast.

Eesti on kaitstud. Meie oma Kaitsevägi koos teiste NATO üksustega hoiab meie piirid turvalised. Aga vähemalt igakülgse abiga, olgu see tsiviil-, militaar- või humanitaarvallas, peame aitama kaitsta ja hoida ka Ukrainat. Hoides elus ja alles Ukraina rahvalootust, hoiame ka Eestit!"