Reklaam sulgub sekundi pärast

Kättemaks? Kuid tagasi Kremli vastu mässu alustanud Prigožin hukkus Venemaal lennuõnnetuses

BBC, CNN

Johanna Alvin

Wagneri juht Prigožin hukkus lennuõnnetuses
Wagneri juht Prigožin hukkus lennuõnnetuses — FOTO: Scanpix

Wagneri palgasõdurite rühmituse juht Jevgeni Prigožin oli alla kukkunud lennuki reisijate nimekirjas, teatas Venemaa Föderaalne Lennutranspordiagentuur (Rosaviatsiya). Veel juunis hakkas Prigožin Kremlile vastu ja juhtis oma vägesid lühiajalisele mässule Venemaa sõjaväelise juhtkonna kõrvaldamiseks.

Eralennuk Embraer Legacy kukkus alla Moskvast Peterburi lennates, sõnas Venemaa Föderaalne Lennutranspordiagentuur. Pardal oli 10 inimest, sealhulgas kolm meeskonnaliiget. Esialgsetel andmetel hukkusid kõik pardal olnud.

"Me viime läbi otsinguoperatsioone," teatas agentuur.

"Surnud mees kõnnib" – nii on mitmed Venemaa jälgijad iseloomustanud palgasõdurist Wagneri bossi Jevgeni Prigožinit sellest ajast peale kui ta juuni lõpus alustas oma mässulist marssi Moskvasse. President Putini nimetas seda 24. juuni videosõnumis riigireetmiseks ja noa selga löömiseks.

Asjaolu, et seejärel sõlmiti kiiruga leping, mille kohaselt Prigožin jäi vabadusse ja ilmus seejärel Valgevenes, Peterburis ja sel nädalal kuskil Aafrikas, ei tähendanud, et mehe elu ei oleks olnud ohus.

"Kättemaks", kommenteeris CIA direktor William Burns vihjates, et Putinile meeldib maksta kätte iga reetmise eest.

See ei ole muidugi tõend selle kohta, et Prigožin ja tema saatjaskond olid tahtlikult sihikule võetud.

Hetkeasjaolusid arvestades, tõetavad kõik väited, et Prigožini surm oli siiski õnnetusjuhtum, kuid kuni see ametlikku kinnitust leiab, on jälgijad kahtlustavad.

Lennuki allakukkumisest on isegi video, mis filmiti tavainimese poolt oma koduaias.

Juunis juhtis Prigožin oma vägesid lühiajalisele mässule pärast seda, kui nad võtsid enda kontrolli alla Lõuna-Venemaa Doni-äärse Rostovi linna ja liikusid Moskva poole, eesmärgiga kõrvaldada sõjaväeline juhtkond.

Prigožin peatas aga pealetungi pärast läbirääkimisi Kremliga, mida vahendas Valgevene liider Aleksandr Lukašenka.

Mässu lõpetamise kokkuleppe kohaselt tühistati Prigožini vastu esitatud süüdistused ja talle tehti ettepanek kolida Valgevenesse.

Kommentaarid puuduvad