Eemaldumine vene jõulutraditsioonidest: Ukraina peaks olema tsiviliseeritud Euroopa riik

CNN

Jõulud Kiievis
Jõulud Kiievis — FOTO: 123rf

Ukraina võttis vastu õigusaktid, mis viivad ametliku jõulupüha 25. detsembrile, distantseerides end veelgi Putiniga joondunud Vene õigeusu kiriku traditsioonidest, mis tähistavad püha 7. jaanuaril.

Eelnõu võttis Ukraina parlament vastu selle kuu alguses. President Volodõmõr Zelenski allkirjastas selle reedel.

Seaduse toetajad ütlesid, et selle vastuvõtmine aitaks Ukrainal loobuda Venemaa pärandist, milleks on jõulude tähistamine 7. jaanuaril ja aitaks ukrainlastel elada oma elu oma traditsioonide ja pühade järgi.

Ukraina ja Venemaa on mõlemad enamasti õigeusklikud riigid, kuid pärast seda kui Venemaa 2014. aastal Krimmi ebaseaduslikult annekteeris, on suur osa Ukraina õigeusu kogukonnast eemaldunud Moskva vaadetest.

Venemaa sõda Ukrainas kiirendas veelgi lõhet õigeusu kahe haru vahel, eriti arvestades seda, et Venemaa õigeusu kiriku pea patriarh Kirill toetas täielikult invasiooni ja kujundas selle kultuuri kokkupõrkeks laiema vene maailma ja lääne liberaalsete väärtuste vahel.

Kaks Zaporižžja piirkonna õpetajat Alla ja Oksana, kes olid sunnitud kodudest lahkuma, ütlesid, et toetavad kuupäeva muutmise otsust. Nad lisasid, et tähistasid jõule eelmise aasta 25. detsembril ja tundsid, et kohanevad kiiresti. “Ukraina peaks olema tsiviliseeritud Euroopa riik,” ütles Alla. “See peaks olema meie jaoks norm.”

Lvivist Kiievit külastav paar Vitalina ja Pavlo toetasid otsust, kuid ütlesid, et üleminek on vanemate jaoks raskem. “25. detsembri tähistamine on loogiline. Nii tähistab Euroopa. Selle aasta detsembris tähistasime ja selles polnud midagi rasket. Me tahame olla Euroopale ja maailmale lähemal,” ütles Pavlo.

Kiievist pärit õigeusu kristlane Tetyana ütles, et kuupäev pole tema jaoks oluline, kuid on valmis vahetamist toetama selle sümboolse väärtuse tõttu. “Vajadusel tähistame 25. detsembril. See ei ole enam religiooni küsimus, vaid on pigem riikluse märk. Las see olla nii. Toetan presidenti ja oma riiki.”

Kommentaarid puuduvad