Reklaam sulgub sekundi pärast

Asi kindel! Eesti ei toeta platvormidel mittekäibemaksukohustuslaste maksustamist

BNS

Rahandusminister Mart Võrklaev
Rahandusminister Mart Võrklaev — FOTO: Jaanus Lensment / Delfi Meedia

Euroopa Liidu (EL) rahandusministrid arutasid teisipäeval Brüsselis digiajastu käibemaksupaketti, mille üht osa ehk platvormimajanduses mittekäibemaksukohustuslaste maksustamist Eesti pakutud kujul ei toeta. 

Euroopa Komisjoni vastava ettepaneku kohaselt peavad platvormid nende vahendusel osutatava majutus- ja reisijaveo teenusele lisama käibemaksu, kui neid osutab eraisik või väike-ettevõte, kes ise käibemaksukohuslane pole. See ei ole maks platvormidele, vaid see on maks nimetatud isikute osutatavatele teenustele, teatas rahandusministeerium. 

"Sellise lahendusega ei saa me kuidagi nõus olla, see ei muuda kuidagi maksusüsteemi õiglasemaks, vaid toob ebaõiglust hoopis juurde. Nii maksustaksime teenuseid selle alusel, kas neid pakutakse läbi platvormi või mitte. Pakkudes sama teenust platvormi vahenduseta, käibemaksukohustus 40 000 euroni puudub," selgitas rahandusminister Mart Võrklaev.

"See moonutab konkurentsi ja paneb halvemasse olukorda need eraisikud ja väikeettevõtjad, kes platvormide vahendusel oma teenuseid pakuvad. Ja lõppkokkuvõttes maksab kogu selle kulu kinni tarbija," lisas rahandusminister.

Praegu jääb suur osa läbi platvormide tegutsejaid Eestis alla 40 000 euro piirmäära, ehk üldreegli kohaselt nad käibemaksukohustuslased olema ei pea. Neile oleks direktiiv topeltlöök – ühelt poolt lisandub käibemaks, ja teiselt poolt poleks neil ka tekkinud sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust.

Eesti hinnangul on selline kohustus vastuolus ka väike- ja keskmise suurusega ettevõtete (VKE) süsteemiga käibemaksudirektiivis. Seal on kokku lepitud, et ettevõtteid või üksikud teenusepakkujaid, kes ei ületa käibemaksukohustuslasena registreerimise siseriiklikku künnist, ei tohi käibemaksuga maksustada.

Samuti rikub pakutud lahendus riigi hinnangul käibemaksuneutraalsuse põhimõtet, kuna isikud, kelle teenused maksustatakse käibemaksuga, ei saa õigust sisendkäibemaksu maha arvata.

"Kompromissina saame sellist lahendust toetada üksnes juhul kui see oleks riikidele vabatahtlik, nii et sellega ei kaasneks lisakulu ega halduskoormust neile, kes oma väikeettevõtjaid ja eraisikuid ebaõiglaselt maksustada ei soovi," sõnas Võrklaev.

Sellest aastast alates on platvormidel ka platvormialase teabe automaatse vahetuse (DAC7) alusel nagunii juba kohustus edastada infot maksuametile. Selle info alusel on maksuametil võimalik näha, kas keegi hoiab käibemaksukohustusest kõrvale, ja seega ei olegi tegelikku vajadust maksu läbi platvormi koguda.

Paketi ülejäänud kahe osa suhtes, mis sisaldavad digiaruandlust ja ühes kohas käibemaksukohustuslasena registreerimist, Eestil vastuväiteid ei ole.

Kommentaarid puuduvad