Räppar nublu oma värskest singlist: saadan selle pala laulupeole!

nublu videovõttel
nublu ”Kastehein” videovõttel

Räppar nublu, kes annab 02. septembril koos Vanilla Ninjaga uhke ühiskontserdi, on astunud tumedatesse vetesse ja proovib oma uhiuues loos esmakordselt midagi, mis seni vähestel eesti artistidel edukalt välja on tulnud.

Enamus vist mäletab, kuidas 2007. aastal kõlas laulukaare all Jarek Kasari ehk artistinimega Chalice “Minu inimesed” koos tuhandete koorilauljatega. Laul nimetati juba esmaettekande järgselt 2006. aasta vabariigiaastapäeval teiseks aastapäevakõneks ning tuli laulupeol lauljate ja publiku tungival soovil korduselegi. Sügavamõtteline, meeldejääv ja hoogne lugu tabas naelapea pihta esimesest kuulamisest alates.

5. augustil andis nublu välja uue loo “Kastehein” ja nüüd on noor artist võtnud selle väljakutse vastu – peaaegu algusest loo lõpuni on kuulda justkui transi viivat koorilaulu. Videos me koori ei näe:

“Mul on sihuke tunne, et lugu ja video mingit pidi ajavad sama asja täiesti erinevat teed pidi,” selgitas nublu lähemalt.

Ei ole just palju popartiste, kes koorilaulu enda loomingus kasutanud oleks ning vahest ainsana meenub veel Põhja Tallinna “Meil on aega veel”, mis suurest edust vaatamata laulupeole ei jõudnud. Siingi aga mängis rolli sõnum, mis võib olla mitmetähenduslike ja sügavate lugudega võrreldes oli liiga lihtsakoeline ja otsekohene?

Kuigi suur protsent laulupeo repertuaarist võib olla pärit eelmisest sajandist, on lood kaasahaaravad ning tekitavad üheskoos lauldes võimsaid, pisaraid tekitavaid emotsioone. Kui aga tegu on kaasaja hitiga, veel enam räpilooga, on seda lauljatel lihtsalt lust esitada ja olgem ausad – publik saab meeliülendava ja mälestustesse lukustuva elamuse. Artistidele võib see lausa ainulaadne või isegi ainukordne kogemus olla.

Kas “Kastehein” on laulupeo lugu?

Nublu enda sõnul kohe laulupeole ei pretendeeri, sõnades “ma ei oska spekuleerida, see on minu jaoks must maa, selle looga ma küll avastan seda maad, aga seda peavad teised otsustama.”

Väikese mõttepausi järel lubas noormees “muidugi, lähen. Saadan selle pala!”

Nublu sõnul räägib nii lüürika kui ka video ühest perest, tegelikult meist kõigist ja sellest, mis võib pinge all inimestega juhtuda ning kuidas erinevas vanuses inimesed mingites situatsioonides käituvad. ”Rahvast rohkem kui inimesi – ehk siis neid kujusid meie ümber on rohkelt, aga palju neis hinge sees on, seda me ei tea,” arutleb nublu.

rahvast oli palju,
inimesi vähem,
tuled pandi kustu,
a pimedaks ei lähe,
vale tundus tõde,
lollusest sai tarkus,
koidik soosis neid kes,
ärgata ei kartnud,

Kummitama jääv muusika ja biit, koorilaul ja mitmetimõistetav ühiskonnaelu puudutav lüürika – kõlab nagu meistriteos laulukaare all kõlamiseks!

Vaata siit pikemalt, kuidas nublu laulupeol osalemist kommenteeris ja uue loo tähendust lahti mõtestas:

Nüüd jääb vaid rahva ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo otsustada, kas “Kastehein” võiks järgmisel korral esitamisele tulla. 

nublu saab aga esinemas kuulda juba täna, 02. septembril ühiskontserdil koos Vanilla Ninjaga!

Kommentaarid puuduvad