Reklaam sulgub sekundi pärast

Kes võidab Eesti Laulu? Juhan Paadam: ennustusportaalide arvutustes pole mõtet kahelda

Juhan Paadam
Juhan Paadam

TV3 veebiportaal võttis Eesti Laulu finaali eel ühendust kunagise Eurolaulu peaprodutsendi Juhan Paadamiga. Eksperdile jäävad eelkõige silma need artistid, keda ka ennustusportaalides mainitakse.

’’Favoriitideks pean just neid, keda erinevates portaalides ennustatakse võitjaks,’’ sõnab Paadam. ’’Nende matemaatiline võimekus on sedavõrd suur, et kahtlust arvutustes ei ole. Teine küsimus on see, kuidas kõik toimib ja mis toimub otse-eetris ning kolmandaks juurde, et kuidas rahvas plaanib hääletada,’’ märgib Paadam konkreetseid nimesid välja toomata.

Eurolaulu eksperdi hinnangul oleneb siiski kõik live-esitusest ning sellest, millised vaatajate grupid saatepäeval oma aktiivsuse maksma panevad. ’’Seda valimit me ju ei tunne. Nüüd on siis küsimus selles, et kelle fännklubid on edukamad ja jõulisemad.’’

Paljud ütlevad, sellel aastal on finaali jõudnud artistide tase väga tugev ja on ka neid, kes ütlevad, et see on nõrk, kuna keegi suuresti ei eristu. ’’Need, kes on elanud eurolauluga ja vaadanud ka Eesti Laulu, saavad aru, et see jutt kerkib igal aastal, et tänavu on tase väga tugev või siis, et nõrk. Noh, seda kõike tuleks pikemalt analüüsida, et niimoodi väita. Tegelikult on kõik igal aastal enam-vähem sama. Ei ole tugevamat ega nõrgemat, paremat ega halvemat, neid paralleele ei ole mõtet tõmmata,’’ sõnab ta.

Kuid Juhan Paadami hinnangul on muusika alates Eurolaulu ajast suuresti muutunud. ’’Fakt on see, et kõik muutub, maitsed muutuvad, hääletajad muutuvad, aga üks on selge, et kui on hea laul ja meloodia, mis jääb meelde ning sealjuures on ka hea esitus, siis me võime arvestada, et niisugune laul võib saavutada muusikalisel konkursil hea koha,’’ ütleb Paadam.

Ta tõdeb, et loomingut punktidega on keeruline hinnata. ’’Kuid see on ainukene viis, kuidas ühte televisioonisaadet korraldada. Ei tasuks fetišeerida seda, kes ja kuidas võidab, vaid pigem seda, et keegi ju võidab ja see on alati nii.’’ Tema sõnul tuleb vahel see laul juba varajases eas välja. ’’Nii oli 2017. aastal Portugali Salvador Sobrali esitusega. Minu jaoks ei olnud mingit kahtlust, et just see lugu võidab,’’ meenutab Paadam.

Loe lähemalt ka ennustusportaalide statistikat: Stefan suurendas poolfinaalidega oma võiduvõimalust just nii palju.

Eesti Laulu finaalsaadet vahendavad laupäeval rahvusringhäälingu kanalid. Otsesaade algab kell 19.30 ning jätkub pärast “Aktuaalset kaamerat”. Kell 21 lülitub Saku Suurhalli otsesaatega ETV2. Eesti Laulu vahendavad lisaks Eesti Televisioonile veel ETV+, Raadio 2, ERR.ee portaal ja veebikanal Jupiter. ETV juhatab finaaliõhtu sisse erisaatega kell 18.45, Raadio 2 alustab erisaatega kell 17.