Muusika

toob sinuni STAR FM EESTI

Eesti kõige indiem auhinnagala! Ansambel Ouu jagas auhindu: kõik sai alguse trotsist

OUU
OUU — FOTO: Pressimaterjal

Raadio 2 Aastahitt hõikab rahva lemmikud välja tavaliselt detsembris ning jaanuari lõpus selguvad Eesti Fonogrammitootjate Ühing poolt välja antava Eesti Muusikaauhinnad (EMA) võitjad. Nende kahe tähtsa muusikasündmuse kõrval on aga juba mõnda aega aset leidnud ka üks omamoodi auhinnatseremoonia, mille eestvedajaks ansambel Ouu.

Ansambel Ouu on neljaliikmeline indiebänd, mille moodustavad Hyrr Innokent Vainola, Jaan Sinka, Tiit Liblik ja Rihard Niinberg. Bänd viljeleb eelkõige kitarridest, süntidest ja vokaalharmooniatest kubisevat psühhedeelset indie-pop muusikat, kuid tegemist ei ole pelgalt muusikalise kollektiiviga. Nad on kunstnikud, teadlased ja maadeavastajad ning kõige muu hulgas on nad ühtlasi konsiilium, kelle otsust oodatakse põnevil ja kardetakse pinevil. Nimelt on nad traditsiooniliselt iga aasta jaganud lahkelt oma sotsiaalmeedia veergudel omanimelisi auhindu nime all Ouuwards.

Kõik sai alguse trotsist. Nähes kõikvõimalikke Eesti auhinnatseremooniaid, sai Ouu konsiilium aru, et kõik senised auhinnad on alati oodatava sisu ning vormiga. Vaja oli muutust. “Meie teine album “Mango Fetch” leidis palju tähelepanu kriitikute seas ning see pälvis mitmeid tunnustusi erinevates väljaannetes, kuid tundsime, et see ei võtnud meie aastat muusika-alaselt tõepäraselt kokku ning otsustasime luua platvormi, kus välja tuua ja auhinnastada meiega (ja teistega) aasta jooksul toimunud sündmused,” kommenteeris Hyrr Ouuwards idee algust.

Esimene Ouuwards jagati 2016. aasta parimatele ning eesmärgiks oli premeerida bändisiseseid saavutusi (mis teinekord polnudki niiväga saavutused, kuivõrd pigem lihtsalt asjad, mis juhtusid) ning see pjedestaalile seada. Kuid juba esimesel aastal vingerdas Ouuwards’i sisse võõrkeha. Täpsemalt aasta laulu kategoorias pälvis võidu Olavi Otepalu lauluga “Suurlinna Tuled”. “Võib öelda, et Olavi on pioneer. Ta on siiski esimene vend, kes eesti ärimeesteroki peavoolu viis,” lausus sel aastal teisejärgulise laulukirjutaja tiitliga pärjatud Tiit. “Seda hindas ka meie žürii kõrgelt ning tänutäheks aasta laulu tiitel oma esimese singliga. Pole paha.”

Siiski ei jäänud Ouu enda tegemised märkamata ja alguse sai ka esmakordselt avalikku ilmavalgust näinud kategooria aasta rokiotsus, kus võidutses kogu bänd tervikuna. Samuti jagati auhindu tehniliste soorituste eest ning üllatuslikult figureeris aasta kitarristi kategoorias Ouu trummar Rihard. “Ütlen ausalt, ei oodanud seda. See oli tollal ikka täielik šokk,” meenutab ta.

Järgneval aastal leidsid aset juba skandaalsemad auhinnajagamised. Bändile oli aasta tormiline, fassaadi tekkisid mõrad ja sisse sõi end juba mitmes väliskülaline ning siit hakkas pihta ka võidukäik järgnevate aastate osas. Tihedaim rebimine käis taas kategoorias aasta rokiotsus, kus tiitliheitluses Bert Järveti ja Jaan Sinka vahel jäi peale vähe kogenum raadiodiktor. “Aasta rokiotsuse tiitel on ilmselt üks ihaldusväärsemaid tunnustusi Ouuwards auhinnagalal,” nendib kolmel korral antud kategoorias teisele kohale platseerunud bassimees Jaan.

2018. aasta Ouuwards võttis hoo üles ning tunnustamist väärt sündmusi jagus veelgi. Esimest korda selgus aasta Bert Järvet, millest tänaseks päevaks saanud üks Ouuwardsi vastuolulisemaid kategooriaid. “Eelneval aastal oma kehale OUU initsiaalid tätoveerinud Bert Järveti auks otsustasime auhinnagalale lisada uue kategooria nimega “Aasta Bert Järvet”, mille ka raadiohääl koheselt kinni pani. Kahjuks on see siiani ainuke tiitlivõit, mis Berdil sellest kategooriast taskus on,” ütleb kategooria kuraator Jaan Sinka. 

Ouuwards 2019 hakkas “auhinnagala” kui sellise fundamentaalset kontseptsiooni nihestama ning sõna levis ka peavoolumeedia tagatubadesse. Aasta tegijaks oli kahtlemata kohalik ärihai Meelis Lao, kes võidutses lausa kahes kategoorias. “Tihtilugu meie auhinnad ei olegi ansambliga seotud, kuna Ouuwards on kõike kajastav auhinnagala – seda ka muusikaväliselt,” selgitab Hyrr bändi seost Ouuwards laureaatidega. “Näiteks Meelis Lao oli ühel aastal enda kajastamises renessanssi teinud ja seetõttu jäi ka meie žürii radarile. Muuseas, meie kolmanda albumi “Saint Frotée” promomiseks postitasime, et loosime välja Meelis Lao signatuuriga vinüüli, mis algselt mõjus soolapuhumise ja tühja lubadusena (ka meile endale), kuid viimasel hetkel enne albumi loosimist saime Meelisega jutule ning ta oli kõigi üllatuseks nõus oma signatuuri meie albumikaanele jagama.”

Meelis Lao signatuuriga vinüülplaadid teenisid mullu Ouuwardsil ka aasta collabi tunnustuse, elutöö preemia pälvisid aga Ragn-Sellsi rohelised prügikastid. “Ragn-Sells võidutsed 2022 Ouuwardsil elutöö preemia kategoorias ja seda täiesti välja teenitult, kuna eelnev aastakümme oli ikka prügirohke ja keegi pidi kogu seda massiivi ka õigesti ladestama, tõlgendage seda kuidas soovite. Muuseas Ragn-Sells’i nimi pärineb asutajaliikme Ragnar Sellberg nimest”, teab Hyrr rääkida.

Ouu tähistab tänavu oma 10. sünnipäeva. Esimest ümmargust sünnipäeva tähistatakse suurejooneliselt mitmete erinevate šedöövritega, kuid esimene kingitus saabus juba varakult. Nimelt õnnestus Jaanil ja Tiidul juubeligala ettevalmistusperioodil kohtuda Ouuwardsi ajaloo kõige legendaarsema laureaadi Olavi Otepaluga. Loomulikult vääris see saatuslik kohtumine ka eraldi auhinda.“Silmasin teda kaugelt ning ei kõhelnud hetkekski. Mees, kes on meile aastaid pakkunud niivõrd palju värvikaid emotsioone, mida on tõesti suutnud vaid vähesed – temaga kohtumine ja pildi tegemine oli kinnitus sellest, et aeg-ajalt oskab saatusesõrm õigetele nuppudele vajutada,” on Tiit rahul.

OUUWARDS 2023 VÕITJAD ON SIIN:

AASTA ALBUM
Florian Wahl – “Katarsis garanteeritud”

AASTA BÄNDILIIGE
Jaan Sinka

AASTAPÕGENEMISPLAAN 
Shanon – “Põgenemisplaan”

AASTA MANAGER
Jaane Tomps ehk CEOUU

AASTA BERT JÄRVET
Margus Kamlat ehk Jõemagnus

AASTALAHKUMINEK kalapaat50-50 * Tiit kõrvaldati aastaid Ouu suuvoodriks olnud kalapaat50 Instagrami kontolt

AASTA PLAKAT
Rein T. Rebane “Kui lõppeb maa”

AASTA FOPAA
5MIINUSE ja Ouu ühiskontserdi ära jäämine

AASTA ROKIOTSUS
Rihard vahetas töökohta

AASTA JUHUS
Kohtumine Olavi Otepaluga

AASTA ISAKSSAAMINE
Stefani isakssaamine

AASTA LINN
Viljandi ehk VLND Burgeri müügipunkt Balti Jaamas ehk Tallinn

AASTA VÄRV
Pruun

AASTA LIBASTUMINE
Tiit kuulas enne proovi tulekut salaja autos Power Hit Radiot

AASTA LADESTUMINE
Müümata jäänud Ouu plaadid

Aitäh kõigile hääletajatele!

Kommentaarid puuduvad

Muusika

toob sinuni STAR FM EESTI