Reklaam sulgub sekundi pärast

Plaanid koeraga palaval päeval randa minna? Kuumalaine võib sinu lemmikule osutuda eluohtlikuks

Koer
Foto: 123rf

Eestis on taaskord möllamas tõeline kuumalaine ning temperatuurid küündivad lausa üle 30 kraadi. See meelitab inimesi ranna poole ning paljud võtavad kaasa ka oma lemmikloomad. Siinkohal tasuks aga meeles hoida, et niivõrd kõrged õhutemperatuurid võivad sinu loomale eluohtlikuks kujuneda.

Rannamõnusid ja kõrgeid temperatuure meeldib peamiselt nautida inimestele, et loomade jaoks võib tegemist olla tõelise piinaga. Kuivõrd kassid on sooja suhtes vastuvõtlikumad, siis koerte jaoks võib liigne kuumuse käes olek lõppeda lausa surmaga. 

Loomaarstid hoiatavad, et koerad võivad saada kergesti kuumarabanduse või päikesepiste, sest koertel ei ole higinäärmeid ja kogu jahutamine toimub keele kaudu, kui koer lõõtsutab. Jahe vesi peab seetõttu kogu aeg saadaval olema. Kuumade ilmadega võiks jalutama minna kas varahommikul või hilisõhtul, mitte keskpäevases põrgukuumuses.

Kui tingimata on siiski päeval vaja koeraga kuhugi minna, võiks looma enne kodust lahkumist jaheda veega märjaks kasta (ennekõike kõhualune, käpad ja rinnaesine) ning teha seda võimalusel ka jalutuskäigu ajal.

Lemmikloomapoodidest võib lisaks leida ka spetsiaalseid jahutavaid veste, koju ja autosse võib koera jaoks soetada jahutusmati. Oluline on see, et koer saaks nii tihti juua kui võimalik. 

Kuigi tegemist on ammuteada tõega, kordame siinkohal üle: mitte mingil juhul ei tohiks lemmiklooma jätta palava ilmaga autosse. Autos on oht ülekuumenemiseks eriti suur ja kuumarabandus võib olla kõigest minutite küsimus.

Kuumarabanduse saanud koer lõõtsutab, võib olla ärevil või hirmunud olekuga, ilastada, oksendada, liikudes tuikuda ja kokku kukkuda, sageli on limaskestad veripunased.

Kuumarabanduse esmaabiks tuleb loom kiiresti viia jahedasse kohta, valada ta üle jaheda (mitte jääkülma) veega või mähkida külmas vees niisutatud rätikusse. Kui koer on teadvusel, tuleb talle anda juua. Kui sümptomid ei leevene, tuleks minna loomaarsti juurde.

Eesti Loomakaitse Selts soovitab, mida teha kuuma ilma korral:

  • Taga pidev juurdepääs puhtale jahedale veele.
  • Jäta loomale mitu veekaussi ja pane need kohta, kus on vari.
  • Võimalda loomale varjuline koht või varjualune, kuhu loom saab minna päikese eest peitu. Hea kui loomal on võimalus minna mõnda jahedasse ruumi, näiteks maja keldrisse.
  • Hoia oma lemmikloomad toas, kus aknad kinni ja kaetud nii, et päike tuppa ei pääse.
  • Võimalusel võiks koeral olla enda jahutamiseks väike bassein õues või märg rätik toas. Märjad rätikud sobivad ka kassile ja pisiloomale.
  • Valmista lemmikule suuremad jääkuubikud ning anna talle need lakkumiseks ja närimiseks.
  • Lisa jääkuubikuid ka lemmiklooma veele.
  • Ära mitte kunagi jäta lemmikloomi sooja ilmaga seisvasse autosse. Autos tõuseb mõne minutiga temperatuur kõrgemaks kui õues.
  • Vii oma lemmikloom pikemalt jalutama alles siis, kui päike on loojunud ja maapind jahtunud.
  • Randa minnes jätta lemmikloom koju kui sa ei ole kindel, et loomal on võimalik rannas varjuda.
  • Lase lemmikul võimalikult palju puhata.

Kommentaarid puuduvad