Reklaam sulgub sekundi pärast

Eestlased Classicul: viis päeva Põhja-Rootsis ilma interneti ja telefonita

matk
Foto: pressimaterjalid

12.-19. augustini toimuvast Fjällräven Classicust Rootsis võtab sel aastal osa üle 2000 inimese rohkem kui 40 riigist, matkajate hulgas on ka kümmekond eestlast. Eestlased asuvad teele laupäeval Põhja-Rootsi väiksest linnast Kirunast ja kõnnivad mööda Rootsi pikimat Kungsledeni ehk kuningatee matkarada Abisko rahvuspargini välja. Kokku läbitakse viie päeva jooksul 110 kilomeetrit.

Rootsi matkavarustuse tootja Fjällräveni korraldatud kõige esimene Classicu matk toimus 17 aastat tagasi Rootsis, kui finišisse jõudis pea 150 inimest. Huvi ürituse vastu on kasvanud erakordselt suureks – Classicu piletid müüakse igal aastal välja minutitega ning matkad toimuvad lisaks Rootsile ka Taanis, Saksamaal, USAs, Jaapanis, Koreas ning sel aastal esimest korda Inglismaal.
 
Ühe osalejana võtab Rootsi Classicu ette ka pikamaamatkaja Karmen Korjus, kelle jaoks on see esimene välismatk. „Tunnen eesootava nädala ees positiivset pinget, nii sihtpunkti kui kogemuse mõttes. Kindlasti pakub viiepäevane, ürgse looduse keskel matk eneseületusi ja põnevust, lisaks uusi mõtteid ja inspiratsiooni. Olen täiega valmis oma jalataldadesse kõndima oma esimese välismatka,“ ütles Korjus enne teele asumist.
 
Kogudistantsi saavad osalejad matkata seitsme päeva jooksul. Eraldi grupp on loodud ka kogenud ultramatkajatele, kes läbivad teekonna 30 tunniga. Eestlased on jaotanud matka viie päeva peale, keskmiseks päevaseks distantsiks on 25 kilomeetrit ja kõrgeimaks tipuks Tjäktja, mis ulatub 1140 meetrini.

Kokku pakkis Karmen viieks päevaks matkale kaasa 11 kilogrammi varustust, millele lisandub juurde ka toit ja gaas. „Mida kergem kott, seda kergem jalg. Võtsin matkale kaasa võimalikult kompaktse varustuse, et matkapäev ei oleks piin, vaid mõnus kulgemine ning et tähelepanu jätkuks ka ümbritseva ning teekonna nautimiseks,“ ütles ta. 
 
Veidi rohkem kui sada kilomeetrit hõlmab endas Rootsi Lapimaa suurejoonelist ja vahelduvat maastikku. Samm sammu haaval kõnnivad eestlased üle Põhja-Rootsi ümmarguste mägede, rohtukasvanud küngaste, piki käänuliste jõgede ja väikeste koskede.  
 
Kuigi tänane ilm stardis oli mõnevõrra tuuline, soosib ilmaprognoos alates laupäevast eestlaste eesootavaid katsumusi – vahelduva pilvisusega ja väikeste vihmahoogudega jäävad päevased temperatuurid piirkonnas 12-18 kraadi ning öised 4-11 soojakraadi vahele.

Rada on turvaliselt märgistatud, kokku leiab tee pealt kaheksa kontrollpunkti, kust saab varuda toitu ja vett ning vajadusel meditsiiniabi. Teisest päevast alates puudub piirkonnas telefoni- ja internetilevi.
 
Eestlased on jaotanud matka viiele päevale, vahemaade pikkuseks on 15-27 kilomeetrit:
Päev 1, Nikkaluokta-Kebnekaise, distants: 20 kilomeetrit.
Päev 2, Kebnekaise-Sälka, kokku läbitakse kaks punkti, distants: 25 kilomeetrit.
Päev 3, Sälka- Alesjaure, distants 27 kilomeetrit. 
Päev 4, Alesjaure-Kieron, distants: 23 kilomeetrit. 
Päev 5, Kieron-Abisko, distants: 15 kilomeetrit. 
 
Järgmine Fjällräven Classic toimub 23.-26. augustil Colorados, USAs.
 
Lisainformatsiooni Fjällräven Classicu matkade kohta leiab siit.