Ajakirjanik kantrifestivalil: laulev revolutsioon mõjub selle kõrval lastesõimena

Myrakas ehk ajakirjanik Üllar Priks külastas möödunud nädalavahetusel Urissaare Kantrifestivale, mis jättis mehele äärmiselt positiivse tunde. Niivõrd positiivse, et pidas kantrifestivali energiat võimsamaks kui laulva revolutsiooni oma. Myrakas on kirjutanud festivalist värvika arvamusloo.

“Möödunud nädalavahetusel kogunesid Mulgimaal Urissaare Rantšos kantrisõbrad, et pidada maha üks pidu, mis ka pidu on. Iselaadi muinasjutumaal toimunud stiilimöll oli kantud küll meile kilomeetrite mõistes kaugest Ameerika lõunaosariikide juurmuusikast, kuid festivalil käinud teavad, et taoline lihtne ja aus helikeel kannab endas headuse ja lahkuse häält ning selle mõistmiseks ei ole tarvis vahemaid mõõta.

Sellist ühist hingamist, mida näeb Urissaare Kantrifestivalil iga augustikuu keskpaigas, ei ole ükski teine Maarjamaa festival järele aimata suutnud. Olgu siis Kalamaja hipster, Viimsi uusrikas, Tartu boheemlane, Kiviõli kaevur või Pärnu supelsaks. Olgu tal pangaarve üle serva ajamas või SMS-laen kuklasse koputamas. Olgu tal käsil rahulik pensionipõli või valmistub ta esimest korda lasteaeda minema. Kõiksugu karvased ja sulelised alates pisikestest jõnglastest kuni memmede-taatideni on Urissaares kohal nagu viis kopikat. Kusagilt kapisügavusest selga tõmmatud ruudulised särgid seljas ja kelmikalt loppi vajunud naljakaabud pähe tõmmatud ning äraseletatud naeratus näkku joonistatud.

Kui argielus on neil kõigil omad mured ja kohustused, siis festivali ajaks on need kõik selja taha jäetud ning pühendutakse mõnusale olemisele. Igaüks on hinge sügavusest üles otsinud oma kõige positiivsema külje ning selle tulemusena suudetakse tekitada ühisenergia, mille kõrval laulev revolutsioon lastesõime lõpuaktusena mõjub.

Kui rääkida muusikast, siis eestlane on enesele aru andmata kantrit kuulanud juba
aastakümneid. Suurem jagu nõukaajal vändatud coveritest pärineb ju tegelikult teistpoolt suurt vett. Tänagi on Eestis rida muusikuid, kes selle stiili viljelemisele pühendunud. Üks vahvamaid näiteid on bluegrassi mängiv Robirohi, kes on nii autentne, et viib publiku igal etteastel omamoodi aja- ja ruumirännule. Festivalil on ainult vedanud, et need vanad on igal aastal Urissaares kohal ja jämmivad kaks ööpäeva jutti.

Veelgi suuremat rõõmu kui kantrile pühendunud artistid, pakuvad aga Eesti popikoonid, kes oma loomingut festivalimiljöösse sulandamiseks ümber tuunida võtavad. Selle aasta suurüllatajaks ja kindlasti üheks kõrghetkeks oli Trafficu etteaste. Tuleb välja, et tegu on tegelikult kuramuse ägeda country-pop bändiga. Niigi uhkele muusikaelamusele andis lisaväärtuse tõsiasi, et poisid polnud üldse arvestanud emotsiooniga, millega nad piki piilumist saavad. Rahvas üürgas laulda ja muusikute näost võis lugeda justkui oleksid nad igaüks äsja kuldmuna munenud. Solist Silver Laas pidi korduvalt emotsioonipisaraid tagasihoidma. Ja tegelikult mitte ainult tema. Ka allakirjutanu sai silma märjaks ning ei häbene seda tunnistada. Just selliste hetkede nimel tasubki käia ja olla ja elada.

Kõlab võibolla klišeelikult, aga nii nagu suudab Urissaare kantri mingi imeväe läbi igal aastal veel paremaks muutuda, suudab ta ka igast külastajast parema inimese teha. Veidi vähem kui aasta pärast on teil võimalik seda omal nahal järele proovide. Festivalil näeme!”

Urissaare Kantrifestival toimus käesoleval aastal juba üheksandat korda – Urissaare
Rantšosse kogunes üle 2000 külalise, kes kõik hoidsid taluhoovi nagu oma kodu. Urissaare Kantril 2023 astusid lavale – Liis Lemsalu ja Tarvo Valm Band, Traffic, Country Couple (Fi), Robirohi, Boogie Company, The WildCard, Ivar Kannelmäe Band, VJ Mart Saar, Lõõtsavägilased, Bonanza Bros ja loomulikult Urissaare Rantšo House Band ja Univere Laine.

Kümnes Urissaare Kantrifestival toimub 16.-17. augustil 2024

Vaata ka videost, kuidas “Seitsmesed” Kantrifestivali uudistamas käisid!

Kommentaarid puuduvad