Natalie Mets kõrvutab Eesti ööelu Berliiniga: kui seal reegleid rikud, ongi sinu jaoks pidu läbi

Kas ööbussid on ennast ära tasunud? Kui turvaliselt võib enda täna tunda nii ööbussides kui ka väljas pidutsedes ning millistest lähenemistest võiks Eesti eeskuju võtta? Nendele ja veel mitmetele teistele küsimustele tahab vastust teada saada Taavi Libe ning vastuseid jagab öölinnapea Natalie Mets.

Sellest suvest käivitus ööbusside pilootprojekt ning tore on tõdeda, et need ka laia kasutust leiavad ning sõitjad neid turvaliseks peavad. “Ma ise ausalt öeldes eelistan seda varianti, et korraks on hästi halb, kui et väga pikal perioodil on natukene halb ja kui need teetööd saavad tehtud, oleme me palju paremas linnaruumis,” kommenteeris Mets üleskaevatud Tallinna kohta.

Taavi Libe uuris täpsemalt, kui palju ja kuhu ööbussidega sõita saab. Mets vastas, et ööbussid sõidavad kuni oktoobri lõpuni ning tegu on värske otsusega, mille puhul pilootprojekti aega pikendati. “Bussidega on läinud väga hästi, minu üllatuseks kasutati neid rohkem kui osati prognoosida – keskmiselt 2500 sõitjat nädalavahetuse jooksul.”

Rääkides läbimõeldud ja süsteemsest ööelust on Metsa sõnul väga heaks näiteks Berliin. Seal on juba ammu nõnda, et kui lähed peole, pead esmalt külastama safe space’i ehk n-ö turvalist ruumi või keskkonda. “Enne, kui sa üldse peole sisse saad, loetakse sulle piletimüügis ette nimekiri reeglitest ja küsitakse, kas sa saad nendest aru. Näiteks, kas sa saad aru, et siin ruumis ei ole kohta ei rassismile ega seksuaalsele ahistamisele, et austame teineteist jne? Kui saad aru, siis väga tore ja mine sisse,” kirjeldab Natalie Mets ja lisab, et reeglite rikkumisel mingit diskussiooni enam ei jätku, inimene visatakse klubist välja ja tema jaoks on õhtu lõppenud. “See on ühiskondlik kokkulepe.”

Natalie Mets tõi endavanuse tuttava naise näitel välja, et just nii Berliinis asi toimiski. “Tütarlaps, kelle poole üks meesterahvas ebasoovivalt pöördus…alguses naine ütles, et mine ära, ma ei ole huvitatud. Kui ta veel üks kord tuli, viskas turvamees ta välja ja selle peale see tüdruk ütles, et tal tekkiski automaatselt turvatunne, et tal hoitakse silma peal.” 

Vaata täispikka intervjuud Natalie Metsaga videost!

Natalie Mets on ametilt Tallinna ööelu nõunik. Tema ülesanne Tallinna linnavalitsuses on nõustada Tallinna linnavalitsuse liikmeid linna kultuuri- ja ettevõtluskeskkonda toetava mitmekülgse ööelu tervikliku strateegia arendamise küsimustes.

Kommentaarid puuduvad