Reklaam sulgub sekundi pärast

Mida teha, kui käes on hädaolukord? Päästeamet: kriisid on erinevad, aga lahendused on universaalsed

Päästeamet
Foto: Silver Siilak

Maailmas on ärevad ajad ja ilmselt on nii mõnedki meie seast asunud mõtlema, kuidas ise võimalikus hädaolukorras hakkama saada. Mis on need asjad, mis peaksid igas kodus olemas olema ja kuidas käituda siis, kui kaovad elekter ning soe vesi? Päästeameti Põhja Päästekeskuse valmisolekubüroo nõunik Marje Verbo annab kasulikku nõu ning soovitusi, kuidas päriselt kriisiolukorras tegutseda ning kõigeks valmis olla.

Verbo hinnangul tuleks juba enne võimalikku kriisi kõigeks valmis olla ning veenduda, et kodus on olemas piisavad varud ja vahendid, et saada hakkama ka siis, kui kaob elekter või vesi. "Hoiatusi tuleb tõsiselt võtta!" rõhutab ta.

"Kriisiks on alati oluline valmistuda just selleks, et need ei tabaks meid ootamatult. Lisaks sellele on hästi tähtis, et kui ma valmistun millekski või valmistun, siis see sageli viib ka tegevuseni. Kui ma juba tean, et ma tulen selles või teises olukorras toime, tähendab, et ma ei lähe närvi ja suudan langetada adekvaatseid otsuseid," selgitab Verbo, miks on psühholoogiliselt oluline omada teadmisi juhuks, kui puhkeb kriis.

Koju võiksid Verbo hinnangul olla varutud pika säilivusajaga toidukaubad, aga kindlasti iga pere enda toitumisharjumuste nägu. "Meil ei ole mõtet varuda koju neid toiduaineid, mida me tavaolukorras üldse süüa ei taha," rõhutab ta, et siiski tuleks lähtuda isiklikust toitumiseelistustest. Ka vesi on äärmiselt oluline, mida võiks kindlasti olemas olla.

Miks on kriisiolukorras kõige haavatavamad just korteriteelanikud ja mida teha siis, kui pole elektrit ega vett? Vaata lähemalt videost!

Vaata ka: Kuidas olla kriisiks valmis? Päästeamet vastab: just need asjad peaksid igas kodus olemas olema