Reklaam sulgub sekundi pärast

Unusta unetabletid! 10 lihtsat nippi, kuidas oma unekvaliteeti paremaks muuta

— FOTO: 123rf

Unehäirete vastu võitlemiseks ei pea alati unetablettide poole vaata, vaid oma käitumise ning elustiiliga annab palju ära teha, et uni oleks kvaliteetne. Siin on kümme nõuannet, mis võivad sinu unekvaliteeti paremaks muuta.

Tervise Arengu Instituudi terviseuuringust selgub, et enam kui veerand eestlastest kogeb pidevalt vähemalt ühte unehäire sümptomit. See on perearstide hinnangul suur probleem, mis on pannud inimesi kergekäelisemalt unetablettide poole vaatama. 

Unetabletid ja rahustid on aga kergesti sõltuvust tekitavad ravimid, mistõttu ei tasuks neid esmase probleemi lahendusena võtta. 

Elustiil ja harjumused võivad kergesti unekvaliteeti mõjutada. 

10 soovitust, mis tagavad parema une:

1. Viimast tundi enne magama minekut tuleks kasutada rahuliku ja lõdvestunud oleku saavutamiseks. Kehaline treening parandab und, kuid rasket treeningut tuleks vältida kolm kuni neli tundi enne voodisse minekut. Sama kehtib vaimsete pingutuste kohta. Ära kasuta magamistuba tõsiste jutuajamiste ja arutelude jaoks.

2, Mitte liiga vähe – mitte liiga palju – mitte liiga tihti. Maga, kuni oled puhanud, kuid mitte kauem. Kui ööunega on probleeme, väldi päevasel ajal tukastamist või piirdu mitte rohkem kui 20 minutit kestva lõuna­uinakuga.

3, Korrapärane une-ärkveloleku rütm soodustab head und. Tõuse iga päev umbes samal kellaajal. Hoolitse, et oleksid päevavalguse käes, eelkõige hommikuti. Väldi erksat valgust, kui oled öösiti üleval.

4. Ära mine voodisse näljasena ega liiga täissöödud kõhuga.

5. Väldi nikotiini ja kofeiini tarvitamist neli kuni kuus tundi enne magama minekut.

6. Seks võib mõjuda lõõgastavalt ja tuua une.

7. Ole alkoholiga ettevaatlik. Väiksed annused võivad mõjuda aktiveerivalt, suured annused toovad kaasa halva unekvaliteedi ja liiga varase ärkamise. Suur alkoholi tarbimine on hästi teadaolev unehäirete ­põhjus.

8. Õpi selgeks mõni lõõgastumistehnika. Väldi öösiti kella vaatamist, see peletab und.

9. Koht, kus sa magad, peaks seostuma puhkuse ja lõõgastumisega. Kui võimalik, peaks voodi olema eraldatud muudeks tegevusteks mõeldud kohtadest (söömine, kirjatöö, hobitegevused) ja meelelahutusest (nuti­seadmed, raadio, TV). Kanna hoolt, et magamistoas oleks värske õhk ja sobiv temperatuur. Tuba olgu pime, vajadusel kasuta pimendavaid kardinaid või kanna ­silmamaski. Müra vastu võib kasutada kõrva­troppe.

10. Väldi igaõhtust unerohtude kasutamist.

Kommentaarid puuduvad