Üllatav! Just need on 7 müüti pohmelli kohta

Pilt: 123rf
Pilt: 123rf

Pikk nädalavahetus koos jaanipäevaga on käes ja sel puhul kipuvad inimesed tarbima ka rohkem alkoholi. Toome sinuni mõned müüdid pohmelli kohta, mis kuluvad ehk marjaks ära, et järgmisel päeval suuremat peavalu ja halba enesetunnet ennetada.

  • Pealevõtmine aitab

Kas sina oled olnud üks neist, kes juba järgmisel hommikul parandab pead uue märjukesega? Arvatakse, et hommikune peaparandus leevendab pohmelli, kuid tegelikult ei vasta see tõele. Pohmell hakkab tekkima ajal, kui alkoholitase veres langeb ning kõige tugevamad sümptomid saabuvad siis, kui alkoholi tase veres on nullini jõudnud. Alkoholi peale rüübates lükkad pohmelli lihtsalt edasi. Alkoholi asemel joo parem vett või spordijooki, et taastada kaotatud vedeliku ja vajalike vitamiinide tase.

  • Pohmelli põhjustab ainult vedelikukaotus

Vedelikukaotus on üheks pohmelli põhjustajaks, kuid kaugeltki mitte ainsaks. Ühe alkoholiühikuga koos väljub kehast peale joodud koguse lisaks 100 ml vedelikku. Näiteks juues viis õlut kaotab organism liigselt juba liitri vedelikku.

  • Peo lõpus söömine teeb pohmelli kergemaks

Tore oleks, kui ohjeldamatule joomisele saaks peale süüa suure burgeri ja hunniku friikaid ning järgmine hommik oleks muretu. Paraku see nii ei toimi. Toit võib kahtlemata aidata pohmelli ennetada, kuid sa pead sööma enne jooma hakkamist. Parimaks valikuks on rasvased toidud, mis imenduvad aeglaselt. Kui jood täis kõhu peale, jõuab alkohol sinu vereringesse aeglasemalt ja järgmise päeva pohmell on kergem.

  • Õlu ja vein on paremad kui kange alkohol

Mõned on kogenud, et õllest ja veinist ei teki nii hullu pohmelli, kui näiteks kangetest jookidest. Tegelikult jääd sa purju ja saad pohmelli ükskõik millisest alkohoolsest joogist, sest kõik sisaldavad etanooli. Pole ka oluline, mis järjekorras sa neid jood. Näiteks, punane vein sisaldab tanniine, mis mõnel inimesel tekitavad peavalu,
erinevate jookide segamini joomine ärritab magu ja võib pohmelli hullemaks teha,
rohkesti lisaaineid sisaldavad, enamasti tumedat värvi joogid, nagu punane vein, brändi ja portvein, tekitavad suurema pohmeluse.

  • Valuvaigisti enne magamaminekut

Peab meeles pidama, et alkoholiga koosvõttes võib atsetaminofeen (paratsetamool) rikkuda maksa. Aspiriin, paratsetamool ja ibuprofeen võivad koos alkoholiga ärritada magu ning põhjustada verejookse. Õhtul pole valuvaigisti võtmisest kasu – see pakub valust leevendust vaid mõneks tunniks ja magades sa niikuinii seda valu ei tunne. Võta vajadusel valuvaigistit hommikul.

  • Naistel ja meestel tekib pohmell samamoodi

Tegelikult tekib naistel pohmell kergemini. Isegi, kui naine on meestega täpselt samas kaalus, jääb ta väiksemast alkoholikogusest purju. Mehe keha sisaldab suuremas koguses vett, mis aitab alkoholi lahjendada ja selle mõjusid vähendada. Meeste organism toodab ka rohkem alkoholi lagundada aitavat ensüümi.

  • Kohv või külm dušš leevendab pohmelli

Kas sinu jaoks on tavapärne, et paned pärast pidu hommikul kohvi hakkama ja hüppad külma duši alt läbi, et ennast virgutada? Mõlemad võivad sind veidikeseks ergutada, kuid pohmelli need ei ravi. Tegelikult võib kohv selle veel hullemaks ajada, kuna viib omakorda vedelikku organismist välja. Niisiis vaheta kohv vee vastu – seda eriti juhul, kui oled oksendanud ja seetõttu veel enam vedelikku kaotanud.

Alkohol võib kahjustada sinu tervist, tarbi seda mõistlikult! Loe rohkem alkoinfo.ee.

Kommentaarid puuduvad