Reklaam sulgub sekundi pärast

TEEMANTIDEST PLANEET JA SININE PÄIKESELOOJANG: faktid kosmose kohta, mida sa varem ei teadnud

Kosmos
Foto: 123rf.com

Täna tähistatakse rahvusvahelist kosmoseuuringute päeva. Miljardid galaktikad, tähed ja meie päikesesüsteemi planeedid on teadlaste poolt veel täielikult uurimata. Siiski leidub juba nii mõndagi, mida kosmosest teame. Järjestasime mõned kõige imepärasemad faktid maailmaruumi kohta!

1. KOSMOSES ON TÄIESTI VAIKNE

Kosmoses ei ole atmosfääri, mis tähendab, et heli ei ole seal kuuldav. 

2. MEIE PÄIKESESÜSTEEMI KÕIGE KUUMEMA PLANEEDI TEMPERATUUR ON 450 °C

Veenus on Päikesesüsteemi kõige kuumem planeet, mille keskmine pinnatemperatuur on umbes 450° C. Veenus ei ole aga sugugi Päikesele kõige lähemal asuv planeet. Päikesele kõige lähemal asuval Merkuuril puudub atmosfäär (mis reguleerib temperatuuri) ning selle tulemuseks on temperatuuri suured kõikumised.

3. NASA KOSMOSEÜLIKOND MAKSAB 12 000 000 DOLLARIT

Kuigi kogu ülikond maksab 12 miljonit dollarit (umbes 11,7 miljonit eurot), siis 70% sellest moodustab seljakoti ja juhtimismooduli maksumus. NASA kasutuses olevad kosmoseülikonnad on loodud 1974. aastal. Tänase hinnakujunduse järgi maksaksid need hinnanguliselt 150 miljonit dollarit (umbes 146,6 miljonit eurot)!

4. PÄIKESE MASS MOODUSTAB 99,86% KOGU PÄIKESESÜSTEEMI MASSIST

Päike moodustab 99,86% meie päikesesüsteemi massist, mille mass on umbes 330 000 korda suurem kui Maa oma. Päike koosneb peamiselt vesinikust (kolmveerandi ulatuses), ülejäänud massi moodustab heelium. 

5. MEIE KODUPLANEET MAAD MAHUKS PÄIKESE SISSE ÜLE MILJONI

Päike on piisavalt suur, et umbes 1,3 miljonit Maad mahuks sinna sisse (kui need kokku suruda). Kui Maad säilitaksid oma kerakujulise kuju, siis mahuks neid Päikesesse 960 000.

6. MAAL ON ROHKEM PUID KUI LINNUTEEL TÄHTI

Planeedil Maa on umbes kolm triljonit puud ja galaktikas umbes 100-400 miljardit tähte.

7. PÄIKESELOOJANG MARSIL ON SININST VÄRVI

Nii nagu Maa päikeseloojangute puhul muutuvad värvid dramaatilisemaks, tunduksid päikeseloojangud Marsil NASA andmetel punaselt planeedilt vaatlevatele inimvaatlejatele sinakatena. 

8. UNIVERSUMIS ON ROHKEM TÄHTI KUI MAAL LIIVATERASID

Universum ulatub kaugemale meie enda galaktikast, Linnuteest, mistõttu oskavad teadlased ainult hinnanguliselt pakkuda, kui palju on kosmoses tähti. Teadlaste hinnangul on universumis umbes 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 tähte ehk septiljon. Kuigi keegi ei suuda tegelikult iga liivatera Maal kokku lugeda, on Hawaii ülikooli teadlaste hinnangul liivaterade kogusumma ligikaudu seitse kvintmiljonit.

9. ÜKS PÄEV VEENUSEL ON PEAAEGU SAMA PIKK KUI ÜKS AASTA MAAL

Veenusel on ühe päeva pikkus aeglase pöörlemise tõttu 243 Maa päeva pikkune. 

10. EKSISTEERIB PLANEET, MIS KOOSNEB TEEMANTIDEST

Maailmaruumis eksisteerib planeet, mis koosneb teemantidest ning on kaks korda suurem kui Maa. See on tõenäoliselt kaetud lisaks teemantitele ka grafiidiga. 

Allikas: Arizona State University

Kommentaarid puuduvad