Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks nii? Meditsiiniõde hoiatab: päikesekaitsekreemi tuleb kanda iga päev ja iga ilmaga!

Agve Kask
Agve Kask — FOTO: Erakogu

Suvi on kohe lõppemas, aga suve kuumimad ilmad on veel ees. Seetõttu vajab ka meie näonahk teistmoodi ja paremat hoolitsust. Esteetilise meditsiini õde Agve Kask selgitab lähemalt, kuidas oma näonahka paremini hoida ja kaitsta.

Näonaha eest hoolitsemine on kahtlemata kauni jume ja nooruslikkuse võti. Teame kõik, et päikesekaitse on äärmiselt oluline, aga ehk nii mõnelgi on tekkinud küsimus, et miks täpsemalt. ''Kõige olulisem viis, kuidas ennast päikese eest kaitsta, on kasutada laia spektriga päikesekaitsekreemi, mille päikesekaitsefaktor (SPF) on vähemalt 30. Kandke seda iga päev, mitte ainult rannas või basseinis olles. Päikesekaitsekreem tuleks peale kanda umbes 20-30 minutit enne õue minekut, et see saaks naha sisse imbuda ja korrata protseduuri iga kahe tunni tagant või pärast ujumist ja higistamist,'' selgitab Kask.

Tema toonitab oma patsientidele alati, et päikesekaitsekreemi tuleb kanda iga ilmaga, ka siis kui on taevas pilves, sajab vihma või jaanipäeval rahet. ''Seda on tihti raske mõista kuna otseselt ju päike ei paista ja miks siis peaks peale kandma kreemi on levinud teadmine, et kui päikest otseselt pole, siis nagu ohtu ka poleks. See on aga väär arusaam. UV-kiirgus, mis põhjustab nahakahjustusi ja võib soodustada nahavähi teket, suudab jõuda läbi pilvede ja udu. Isegi kui päike ei paista otseselt, võivad UV-kiired endiselt nahka kahjustada,'' sõnab ta.

Lisaks jõuab suur osa UV-kiirgusest läbi aknaklaasi, nii et isegi siseruumides viibides võib nahk olla päikese käes. See kehtib eriti juhtudel, kui töötate lähedal aknale või sõidate autoga, mille aknad lasevad läbi UV-kiiri. ''Samuti peegelduvad UV-kiired erinevatelt pindadelt nagu vesi, lumi, liiv ja betoon, mis võib suurendada kiirguse hulka, mis nahale jõuab, isegi kui päike ei paista otseselt,'' toob Kask üllatava näite.

Kuidas valida endale päikesekaitsekreemi?

''Laia spektriga kaitse, ehk valige päikesekaitsekreem, mis kaitseb nii UVA- kui UVB-kiirte eest. UVA kiired tungivad sügavamale nahka, põhjustades enneaegset vananemist ja kortsude teket, samas kui UVB kiired põhjustavad peamiselt päikesepõletust,'' soovitab esteetilise meditsiini õde.

Tema sõnul soovitavad osad teadusuuringud kasutada päikesekaitsekreemi, mille SPF on vähemalt 30, mis blokeerib umbes 97% UVB-kiirtest. Kõrgem SPF-kaitse, nagu SPF 50, blokeerib umbes 98% UVB-kiirtest. ''Erinevatele nahaprobleemidele on olemas apteekides lai valik päikesekaitseid, soovitan valida vastavalt sellele toote. On olemas ka erinevad vormid, kreemid, geelid, spreid. Mina isiklikult teen suvisel perioodil nii, et hommikul kasutan spf 50 kreemi ja päeva jooksul uuendan spreiga,'' teeb ta ülevaate.

Rannas olles, ujudes tasuks peale panna veekindla päikesekaitse kreemi, see aga ei tähenda seda, et ei peaks peale vees käimist kaitset uuendama, kohe kindlasti peab. ''Päikesekaitsekreem on ainult üks osa oma naha kaitsmisest suvisel perioodil. Lisaks pöörake tähelepanu peakatetele, prillid ja päikese käes otseselt ei soovita viibida ajavahemikus 10.00-16.00 kuna sellisel perioodil on päikesekiirgus kõige intensiivsem,'' märgib Kask.

Vähem on rohkem

Kuid näonaha eest hoolitsemine võib pea sassi ajada, sest poelettidel on palju erinevaid tooteid. Tihti ei tea, milline just kõige paremini sobib. ''Kindlasti kehtib nahahoolduses ka reegel less is more, eriti kui teie nahk on tundlik või kui te alles alustate nahahooldusrutiini. Tooteid, mis on liiga palju korraga, võib nahale stressi tekitada ja mõnikord võib olla keeruline välja selgitada, milline toode teeb head ja milline mitte,'' sõnab Kask.

Tema sõnul lihtne on alustada näiteks nii:

1. Puhastage: Puhastage oma nahk õrnalt vähemalt hommikul ja õhtul, et eemaldada mustus ja liigne rasu.

3. Niisutage: Niisutaja aitab nahal hoida vett, mis hoiab selle pehme ja sileda.

4. Kaitske: Päikese eest kaitsmine on oluline aastaringselt, mitte ainult suvel. Kasutage laia spektriga päikesekaitsekreemi, mille SPF on vähemalt 30.

''Kui sellega saate juba hakkama, siis saab minna samm keerulisemaks, lisada juurde seerum ja silmakreem. Kuid oluline on nentida seda, et kui ise ei oska hinnata oma nahaprobleemi, siis palun tulge konsultatsiooni spetsialisti juurde. Olen oma töös näinud, mis nahaga juhtub kui seda valesti hooldada. Lihtsam on esialgu ehk koos arutada ja nahale sobiv toode leida. Muideks alati see kõige kallim toode ei pruugi olla sinu nahale kõige parem. Miks ma selle välja toon on seetõttu, et on patsiente, kes usuvad hinda. Tegelikkuses tuleb ikka vaadata oma nahaprobleemi ja kreemi koostist Võib juhtuda, et 30 eurone kreem on ka täiesti hea,'' lausub ta.

Agve Kask rõhutab siiski, et nahahooldus näiteks suvel sõltub suuresti ka inimese nahatüübist. ''Näiteks kuiv nahk vajab intensiivset niisutust, eriti suvel, kui kuumus ja niiskuse puudumine võivad nahka veelgi kuivemaks muuta. Kasutage rikkalikku, kreemjat niisutajat ja võib-olla isegi öist niisutavat maski. Päikese käes viibides kasutage päikesekaitsekreemi, mis on samuti niisutav,'' õpetab ta.

Rasuse naha jaoks on oluline leida tasakaal õige niisutuse ja liigse rasu vähendamise vahel. Valida tasuks kerge, mitte-komedooniline niisutaja ja kasutada võiks õlivaba päikesekaitsekreem. ''Kombineeritud nahk võib olla raske hooldada, kuna see nõuab erinevaid tooteid erinevates piirkondades. Tavaliselt on T-tsoon (otsaesine, nina ja lõug) rasusem, samas kui põsed võivad olla kuivad. Kasutage kergemat niisutajat rasusemates piirkondades ja rikkalikumat niisutajat kuivematel aladel,'' lausub ta.

Ta juhib tähelepanu, et tundliku nahaga inimestel võivad paljud tooted põhjustada ärritust või allergilisi reaktsioone. ''Valige tooted, mis on spetsiaalselt mõeldud tundlikule nahale: need on tavaliselt parfüümi- ja värvainetevabad ning sisaldavad vähem koostisosi. Proovige kasutada mineraalset päikesekaitsekreemi, mis on tavaliselt tundlikule nahale õrnem,'' juhib ta tähelepanu.

Kuid milliste murede korral võiks inimene juba pöörduda spetsialisti poole? ''Isiklikult leian, et alati ju ei pea pöörduma murega. Õige oleks ennetada muresid. Reeglina kui teie nahas on midagi, mis teeb teile muret või häirib teie igapäevast elu, võiksite pöörduda spetsialisti poole,'' sõnab ta.

Kuid ta toob välja muutused nahal, millega on äärmiselt oluline otsida meditsiinilt abi. ''Eelkõige tasuks reageerida, kui teie nahk on pidevalt punetav, sügelev või tundlik, võib see olla märk nahahaigusest. Samuti ka nahakahjustused, mis ei parane. Kindlasti akne korral,'' loetleb ta. ''Kui märkate muutusi sünnimärkides (nt muutus kuju, suurus, värvus, sügelus, veritsus), tuleks need ka kindlasti dermatoloogil läbi vaadata.''

Kommentaarid puuduvad