Kavalad nipid autojuhile: kuidas vähendada kütusearveid?

Pilt: Delfi/ARGO INGVER
Pilt: Delfi/ARGO INGVER

Sageli kulutatakse kütusele rohkem raha kui üürile või toidule ja nafta hinna tõustes võib olukord kontrolli alt väljuda. Autoandmetega tegeleva ettevõtte carVertical autoekspert Matas Buzelis annab kütusearvete oluliseks vähendamiseks paar lihtsat soovitust.

1. Sõida sujuvalt

Kütusekulu kasvab oluliselt agressiivse sõidustiili harrastajatel, kes kiirendavad ja pidurdavad tugevalt. Teadusuuringud on näidanud, et agressiivne sõidustiil võib vähendada kütusesäästlikkust kuni 40%.

Probleemi on lihtne lahendada, kui väldid edaspidi tugevat kiirendust ja kasutad kiiruse vähendamiseks käike. Agressiivsed sõiduharjumused lühendava harva sõiduaega rohkem kui paar minutit, mis ei ole täiendavat kütusekulu väärt. Sujuvam sõit säästab ka auto mootorit, rehve ja vedrustust.

2. Vähenda konditsioneeri kasutamist

Kaasaegsete autode kliimaseadmed lasevad sageli konditsioneeril töötada ka siis, kui see pole tegelikult vajalik. Konditsioneeri kompressor on võimas seade, mis võib suurendada kütusekulu kuni 30%.

Konditsioneer on väga mugav kuumal suvel või vihmasel sügispäeval, sest see mitte ainult ei jahuta, vaid ka kuivatab õhku. Kui soovid kulutada vähem kütust, kasuta oma konditsioneeri säästlikult.

3. Kontrolli regulaarselt rehvirõhku

Autotootjad arvutavad iga sõidukimudeli jaoks optimaalse rehvirõhu, mis tagab parima jõudluse, mugavuse, ohutuse ja kütusesäästlikkuse. Madal rehvirõhk suurendab veeretakistust, mistõttu mootor kasutab kiiruse säilitamiseks rohkem kütust.

Seetõttu tasub rehvirõhku regulaarselt (vähemalt kord kuus) kontrollida. Vastavad uuringud on näidanud, et rehvirõhu langus 1% võrra vähendab kütusesäästu 0,3%. Meie autoeksperdid hoiatavad siiski, et rehve ei tasu ka liiga täis pumbata, sest kõrgem rõhk võib põhjustada nende ebaühtlast ja enneaegset kulumist.

4. Püüa vähendada sõiduki tarbetut kaalu

Kütusekulu suureneb koos sõiduki kaaluga, sest raskema auto liigutamiseks läheb vaja rohkem võimsust. Autokonstruktorid hülgasid terasest varuratta ja asendasid selle alumiiniumist või isegi plastikust rattaga, et vähendada võimalikult palju auto kaalu.

Sinu auto ei ole ladu. Kola ja raskete esemete eemaldamine muudab auto ökonoomsemaks, ruumikamaks ja parandab juhitavust.

5. Väldi liiklusummikuid

Autojuhid peaksid võtma endale harjumuseks igal võimalusel ummikuid vältida. Pidev pidurdamine ja paigaltvõtmine koormab mootorit, vedrustust ja käigukasti. Nagu paljud ilmselt teavad, peetakse linnasõitu kõige vähem ökonoomseks just liiklusummikute tõttu. Pikema, kuid kergema liiklusega marsruudi valimine on sageli mugavam.

Tipptundide vältimisega säästad nii kütust kui ka oma aega. Enamikus linnades esinevad tipptunnid vahemikus 7.00–9.00 ja 16.00–19.00.

6. Planeeri oma sõite

Teine põhjus, miks lähisõite tegevatel juhtidel on kõige suurem kütusekulu, on tõsiasi, et külm mootor kasutab oluliselt rohkem kütust. Mootor peab enne sõitmist soojenema täpselt nagu inimese keha enne treeningut – liigne pingutus ilma soojenduseta teeb lõpuks oma töö.

Kasulik on ajada ühe sõidu jooksul korda mitu asja. See on palju rahakotisõbralikum kui teha päeva jooksul mitu sõitu. Lisaks väldib maanteel püsikiirusehoidja kasutamine liigset kiirendamist ja pidurdamist, mis omakorda suurendab kütusesäästlikkust.

7. Vali kütusesäästlik auto

Sageli on hea alustada sellest, kui soetad endale vähem januse auto. Rasked maasturid ja võimsad luksussedaanid ei ole kunagi nii ökonoomsed kui tagasihoidlikud kompaktsed pereautod. Neile, kes sõidavad peamiselt linnas, piisab autost, kuhu mahuvad inimesed ja nende pagas. Autoandmetega tegelev ülemaailmne platvorm carVertical soovitab tungivalt potentsiaalsetel autoostjatel kontrollida auto seisukorda enne maksmist. Tavaliselt räägib sõiduki puhas ajalugu enda eest ja säästab nii kütust kui ka muid kulusid.

8. Hoolitse igapäevaselt oma auto eest

Inimesed eiravad sageli asjaolu, et sõiduki seisukord mängib kütuse säästmisel olulist rolli. Kütusekulu mõjutavad sellised sõiduki elemendid nagu mootor, vedrustus ja elektrisüsteemid. Näiteks võib vigane hapnikuandur põhjustada lausa kahekordseid kütusearveid. Seega ei tohiks regulaarse autohoolduse vahelejätmine kunagi harjumuseks saada.

Olenemata nafta hinnast võimaldab väiksem kütusekulu mugavamat elu. Sageli säästab raha ja toob parema autokogemuse juba mõne sõidu- ja hooldusharjumuse muutmine.

Kommentaarid puuduvad