Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas teadsid? Selle toiduaine söömine võib pikendada su eluiga 100 aastani

CNN

Oad
Oad — FOTO: 123rf

Kes oleks arvanud, et ubade lisamine oma toidulauale võib olla nii kasulik? Dan Buettner rääkis CNN-ile intervjuus, et mida on ta õppinud uurides pikaealisuse piirkondi.

Autor ja ettevõtja Dan Buettner on aastakümneid uurinud "siniseid tsoone" ehk pikaealisuse piirkondi - ainulaadseid kogukondasid üle kogu maailma, kus inimesed elavad pikki ja terveid elusid kuni 100 aastani. Buettneri sõnul on nende pika elu saladus erinevad kaunviljad. "Igas "sinises tsoonis", mida olen külastanud, olid oad ja muud kaunviljad – ja on siiani – igapäevase dieedi põhikomponent."

Miks just oad?

Kõik kaunviljad on täis toitaineid, sealhulgas vaske, rauda, magneesiumi, kaaliumi, foolhapet, tsinki, lüsiini, mis on asendamatud aminohapped. Lisaks on neis ka palju valke ja kiudaineid.

"Igal oatüübil on erinev toitumisprofiil, seega kõige parem oleks süüa erinevaid ube," ütles Buettner. Punane munguba sisaldab rohkem kiudaineid kui paljudes teistes sortides, samas kui fava oad on täis luteiini. Mustad ja punased oad on täis kaaliumi ja kikerhernes on palju magneesiumi.

"Oad on täis ka taimset valku, mis on tervislikum, kuna sisaldab rohkem toitaineid ja vähem kaloreid kui loomsetes valkudes," lisas Buettner. "Tegelikult segage oad täisteratoodetega ja teil on olemas kõik aminohapped, mis moodustavad toitaineliselt täisvalgu – sarnaselt lihas leiduvatele".

Hea tervisele ja rahakotile

"Uuringud näitavad ubade kasulikkust tervisele, toetades seda, mida "sinistes tsoonides" elavad inimesed on juba ammu teadnud," ütles Buettner.

Ubades sisalduvad kiudained võivad vähendada kolesterooli taset ja aidata ennetada 2. tüüpi diabeeti, stabiliseerides veresuhkrut.

2001. aasta uuring näitas, et ubade söömine neli korda nädalas vähendab südamehaiguste teket 22%.

2004. aasta uuring näitas, et inimesed elasid umbes kaheksa aastat rohkem iga 20-grammise kaunviljade tarbimise kohta.

Oad aitavad isegi kaalu langetada. 2016. aasta uuringute ülevaates leiti, et inimesed, kes sõid kuue nädala jooksul iga päev kuni 180 grammi ube, kaotasid kolmveerand kilo rohkem kui inimesed, kes ube ei söönud.

"Lisaks kõigile neile eelistele on ube ja nende sugulasi ka odav osta ja neid saab kodus kasvatada mitmesugustes muldades, muutes need ideaalseks toiduks, mis aitab majanduslikult ebasoodsas olukorras olevatel elanikel kauem elada," ütles Buettner.

Dan Buettner on raamatu "The Blue Zones American Kitchen: 100 Recipes to Live to 100" autor, kus jagab paljusid retsepte, mis aitavad inimestel saja-aastaseks elada.

Loe täispikka artiklit CNN-ist!