Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas teadsid? Heaks vitamiiniallikaks tituleeritud maius on tegelikult tõeline suhkrupomm

Pilt on illustratiivne
Pilt on illustratiivne — FOTO: TV3

Rauaallikaks tituleeritud apteegi- ja poelettidelt leitav maius, mida paljud peavad tervislikuks tooteks, on tegelikult tõeline suhkrupomm. Süües ühe batooni päevas, ei tohiks rohkem ühtegi suhkrut sisaldavat toodet süüa.

Hematogeen on maius, mida eelkõige tuntakse hea rauaallikana. Hematogeeni batoone on võimalik leida apteekidest kui ka poodide terviseriiulitelt, mis paneb paljusid arvama, et see on tervislik alternatiiv tavalisele šokolaadile. 

Paljudele on lettidelt tuttavad VITA PLUSi hematogeeni batoonid. Kui vaadata lähemalt konkreetse hematogeeni koostist, siis rauaallikas ta tõesti on, andes umbes poole (5 milligrami) päevasest rauavajadusest.

VITA PLUS Hematogeen
VITA PLUS Hematogeen — FOTO: TV3

Tasub aga tähele panna, et ühes batoonis sisalduv suhkrukogus moodustab peaaegu kogu päevase maksimaalselt lubatud suhkrukoguse.

(VITA PLUS HEMATOGEENI Koostisosad: suhkrusiirup (suhkur, vesi), magustatud KONDENSPIIM, glükoosisiirup, palmirasv, toidualbumiin (rauaallikas), L-askorbiinhape, lõhna- ja maitseaine)

Riiklike toidusoovituste järgi ei tohiks lisatud suhkrud anda päevasest energiast üle 10%.

Klassikalises 50-grammises hematogeeni batoonis on enam kui 75% suhkruid ehk ligi 40 grammi.

Võrreldes teiste šokolaadibatoonidega on Hematogeeni suhkrusisaldus oluliselt suurem - näiteks 50-grammises Snickersi batoonis on 25 grammi suhkrut ja Geisha šokolaadis 50 grammi kohta pea poole vähem suhkrut (22 grammi).

"Süües ära terve paki hematogeeni, ei tohiks päeva jooksul tarvitada rohkem suhkrut, mett, magusaid-soolaseid näkse (nt kommid, šokolaad, koogid, saiakesed, küpsised jne) ega magusaid jooke. Vajalikke aineid (v.a raud) aga sellest hematogeenist eriti ei saa," märkis Tervise Arengu Instituudi ekspert Tagli Pits.

"Samuti sisaldab toode palmirasva, mis sisaldab omakorda küllastunud rasvhappeid," lisas Pits.

Eksperdi hinnangul võib toodet positiivse külje pealt tõesti vaadata kui rauaallikat, kuid ta soovitab raua saamiseks batooni asemel süüa mitmekesist toitu.

Rauda saab näiteks lihast, rupskitest, seemnetest (nt kõrvitsaseemned), pähklitest, täistera- ja seemneleivast, tatrast ja kaunviljadest.

"Toodet reklaamitakse ka kui C-vitamiini allikat, kuid reaalselt saab 50-grammist C-vitamiini vaid umbes 20mg ehk viiendiku päevasest vajadusest. Sama koguse C-vitamiini saaks ühest peenikesest paprikaviilust," tõdes ekspert. 

"Kokkuvõtvalt võib seega öelda, et kui teie ainus maiustus päevas on hematogeen, siis võite seda lugeda enda jaoks heaks rauaallikaks. Samas igapäevaselt raua saamise suurendamiseks hematogeeni söömine ei ole hea mõte."

Kommentaarid puuduvad