Ärkad hommikul jätkuvalt unisena? 6 põhjust, miks see võib nii olla

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Magad igal öösel 8 tundi, kuid tunned end hommikul või isegi suurema osa päevast unisena? Toome sinuni 6 põhjust, miks see võib nii olla.

1. Istuv eluviis
Kui sinu töö või õpingud nõuavad pidevat istumist, võib keha olla harjunud vähese energiakuluga. Seetõttu võid tunda end igapäevaste põhitoimingute tegemisel väsinumana, sõnab UCLA David Geffeni meditsiinikooli meditsiiniprofessor Jennifer Martin. 

Maailma Terviseorganisatsioon on soovitanud täiskasvanutel teha nädalas vähemalt 150 minutit mõõduka kuni tugeva intensiivsusega füüsilist treeningut. 

2. Ärevus või depressioon

Ärevus või depressioon võivad olla energeetiliselt väga koormavad. Samuti võivad need mõjutada negatiivselt ka uinumiseks vajalikku aega ning unekvaliteeti. 

,,Mõnikord võivad depressiooni või ärevuse raviks kasutatavatel ravimitel olla kõrvaltoimed, nagu unetus või sügavamate unefaaside häired,” sõnab unespetsialist Dr. Raj Dasgupta.

3. Ebaühtlane unegraafik

Kas kas sina ärkad tööpäevadel ühel ajal ning nädalavahetuseti hoopis teisel? Just unegraafiku kõikumine võib olla samuti põhjuseks, miks sa ärkad hommikul jätkuvalt unisena. Seda saab võrrelda ka jet lagiga (eestik. – ajavahe; ajavahestress). 

4. Dehüdratsioon
Inimese keha sisaldab väga palju vett, mida on vaja mitmete funktsiooni jaoks, sealhulgas toidu seedimiseks, hormoonide ja neurotransmitterite loomiseks ning hapniku tarnimiseks kogu kehasse. Dehüdratsiooni on seostatud erksuse vähenemise ning suurenenud unisuse ja väsimusega.

Meditsiiniinstituut soovitab naistel tarbida 2,7 liitrit vedelikku päevas ja meestel 3,7 liitrit päevas. See soovitus hõlmab kõiki vedeliku- ja veerikkaid toite, nagu puuviljad, köögiviljad ja supid. 

5. Kehv unekeskkond või rutiin
Hea unehügieen hõlmab magamistoa pimeda, vaikse ja öösel külmana hoidmist. Väldi kofeiiniga jookide tarbimist vähemalt kuus tundi enne magamaminekut ning piira ka alkoholi ja raske või vürtsiga toidu tarbimist vähemalt kaks tundi enne und. 

Alkohol ei pruugi lasta sul magada une sügavamates faasides ning rasked toidud võivad põhjustada seedehäireid, mis häirivad und.

6. Voodipartneri probleemid
,,Inimesel (või lemmikloomal), kellega voodit jagad, on sinu unele suur mõju, ” ütles Martin.

Inimesel, kellega voodit jagad, võivad olla unehäired või norskamiseprobleem. See mõjutab ka sinu enda und väga! Samuti võib seda põhjustada ka erinev ungraafik. 

Kommentaarid puuduvad