5 üllatavat põhjust, miks palaval suvepäeval peaks just kuuma teed eelistama

tee
Foto: Scanpix

Need eestlased, kes said endale augustikuusse puhkuse võtta, võivad küll rõõmustada, sest soojade ilmade puudust meil hetkel ei ole. Kui 30-kraadine kuumus aga liiga teeb, tasub otsida abi näiteks kuuma tee joomisest.

Miks peab kuumal suvepäeval teed jooma?

 1. KUUMA TEE JAHUTAB
  See võib tunduda kummaline, kuid tegelikult käivitab jää kehas hoopis kuumenemise efekti. Näiteks suvel külma vett juues peab meie keha temperatuuride erinevust kompenseerima suurema soojenemisega, mis toob kaasa veelgi suurema ülekuumenemise ning võib hullemaks muuta kuumusest tulenevad peavalu või -ringluse.

  Sooja tee joomine võimaldab kehal lõõgastuda, rahuneda ja jahtuda normaalse homöostaatilise temperatuurini (tasakaaluni), ilma et oleks vaja temperatuuri erinevust kompenseerida.

 2. KUUM TEE AITAB PAREMINI SEEDIDA
  Kuuma, niiske suve ilmaga võib meie keha koguda liiga palju sisemist “soojust” ja “niisket” energiat, mis võib muutuda patogeenseks ja põhjustada haigusi. Seedeelundid on selle suhtes eriti haavatavad. Jäise toidu ja jookide tarbimine nõrgendab meie seedefunktsiooni ja aeglustab verevoolu seedesüsteemi.
  Sooja tee rüüpamine aga söögi ajal ja pärast seda aitab seedeelundeid rahulolevana hoida.
 3. KUUM TEE HOIAB IMMUUNSÜSTEEMI TUGEVANA
  Soojad teed soodustavad vereringet ja toitainete imendumist kehas. Külmade jookide tarbimine kiirendab seedetrakti tööd, mistõttu elundid ei suuda toitu korralikult omastada.
  Aja jooksul, mil keha ei saa piisavalt kasvuks ja taastumiseks vajalikke toitaineid, muutuvad elundid külmetuse ja sellega seotud haiguste suhtes haavatavamaks.
 4. KUUME TEE HOIAB KOPSUD TERVENA
  Kopsuhaigused ei ole seotud ainult suitsetamise ja geneetikaga. Pikaajaline külmade jookide joomine võib tõesti keha nõrgendada, näiteks tekitada põsekoopapõletikku, allergiat, heinapalavikku või kulmineeruda astmaga.

  Kehasse tungiv liigne külm võib põhjustada kõri veresoonte ahenemist ja nõrk kurk on haavatav bakterite ning viiruste sissetungile. Seetõttu loodetavasti söödeti teile lapsepõlves külmetushaiguse korral kuuma teed ja kanasuppi, mitte külma jooki. Soojem keha = tervemad kopsud!

 5. SEE AITAB KAALUST ALLA LANGETADA!
  Levib müüt, et jäävesi kiirendab ainevahetust. Tegelikult jää ja külm, mitte ainult ei aeglusta ainevahetust, vaid külm keskkond aitab sõna otseses mõttes teie kehas rasval kergemini ladestuda. Samamoodi juhtub ka kui näiteks supp külmkappi panna, siis rasv läheb seal peal tükki.

  Soojad vedelikud võivad aidata tagada rasvavarude kulutamise energiaks ning jäistest jookidest vabanemine võib paremini aidata toimida ka täiskõhusignaalil.

Kommentaarid puuduvad