Reklaam sulgub sekundi pärast

ÜRO: Ukraina kriisi tõttu tekkinud tuumaoht mõjutab kogu inimkonda

BNS

Chernobyl
Foto: 123rf

ÜRO inimõiguste ülemvolinik mõistis neljapäeval hukka Venemaa rünnaku Ukrainale ja hoiatas tohutu mõju eest miljonite inimeste õigustele ning lisas, et tõusnud tuumaohutase näitab, et ohus on kogu inimkond.

Ülemvolinik Michelle Bachelet hoiatas Genfis ÜRO inimõigusnõukogus kõneldes, et Venemaa nädala eest alustatud sissetung Ukrainasse avaldab tohutut mõju miljonite inimeste inimõigustele kogu Ukrainas.

"Kõrgendatud tuumarelvaähvarduse tase kriipsutab alla ohtu tõsidust kogu inimkonna jaoks," lisas ta.

Vene president Vladimir Putin andis pühapäeval käsu panna tuumaväed kõrgendatud valmidusse.

Vene välisminister Sergei Lavrov ütles neljapäeval, et tuumasõda on Lääne poliitikute kinnisidee.

"Kõik saavad aru, et kolmas maailmasõda saab olla ainult tuumasõda," ütles Lavrov internetiusutluses Vene ja välisajakirjandusele.

"Kuid juhin teie tähelepanu asjaolule, et tuumasõda keerleb pidevalt Lääne poliitikute, mitte venelaste peas. Kinnitan teile, et me ei lase mitte mingisugusel provokatsioonil end tasakaalust välja viia, aga kui nad vallandavad meie vastu tõelise sõja, siis ilmselt peaksid selle peale mõtlema need, kes selliseid plaane hauvad, ja minu arvates neid hautakse," ütles Lavrov.

Venemaal on maailma suurim tuumaarsenal ja tohutu hulk ballistilisi rakette, mis moodustavad riigi heidutusjõudude selgroo.

ÜRO andmetel on nädal aega kestnud sõja tõttu Ukrainast põgenema sunnitud üle miljoni inimese. Lugematu hulk inimesi on põgenenud kodunt Ukraina teistesse piirkondadesse.

Bachelet ütles, et tema ametkonnal on andmed 227 tsiviilisiku surmast, hukkunute hulgas on vähemalt 15 last. Ta rõhutas aga, et tegelik ohvrite arv on tõenäoliselt tunduvalt suurem.