Reklaam sulgub sekundi pärast

Mariupolist põgenevad inimesed kirjeldavad maapealset põrgut: liikumine toimub läbi maas lebavate surnukehade

BNS

Ukraina
Foto: REUTERS/Alexander Ermochenko

Ukrainas Mariupolist põgenevad tsiviilisikud kirjeldavad ohtlikku teekonda läbi linna, mis kulgeb maas lebavate surnukehade vahel ning tänavail kestvate lahingute keskel. 

Samal ajal kui Vene väed jätkavad Mariupolis rünnakut ning linna kaitsjad jätkavad vastupanu, on Venemaa rünnak mujal Ukrainas edenenud väga visalt või takerdunud. 

Ukraina armee teatas teisipäeva hommikul, et neil õnnestus pärast vihast lahingut Vene väed strateegiliselt tähtsast Kiievi eeslinnast välja tõrjuda. Tagasi võetud maa-ala lubab Ukrainal kontrollida linnast läände suunduvat maanteed ega lase venelastel Kiievit loodest ümber piirata. 

Samal ajal on Kiievi suunas tungivad Vene väed osaliselt enda kätte haaranud loodesse jäävad eeslinnad Butša, Hostomeli ja Irpini, mille pärast on võideldud juba alates eelmise kuu lõpust.

Venemaa presidendi Vladimir Putini väed on koondanud oma õhu- ja suurtükiväe Ukraina linnade ja seal elavate tsiviilisikute vastu, tappes seni teadmata hulga inimesi ja sundides miljoneid oma kodudest lahkuma. 

Anonüümseks jääda soovinud USA kõrge kaitseametnik ütles, et Venemaa on viimase kahe päeva jooksul suurendanud õhulööke, lastes viimase 24 tunni jooksul koguni 300 raketti, aga alates sissetungi algusest on lastud Ukraina vastu üle 1100 raketi. 

Esmaspäeva öösel edastatud videopöördumises tervitas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi neid, kes Venemaa vastu kodumaa eest võitlevad. 

"Vastupanu ei vaja korraldamist. Ukrainlaste jaoks on vastupanu nende hinge osa," rääkis ta.  

Mariupolis on side halvatud, liikumine piiratud ja paljud elanikud peitunud. Nii pühapäeval pommitatud kunstikoolis varjunute kui ka varem draamateatris pommitamise ajal viibinute saatus pole selge. Teatris varjus üle 1300 inimese ja kunstikoolis oli neid hinnanguliselt 400.

Mariupoli linnavõimud teatasid 15. märtsil, et piiramises on hukkunud vähemalt 2300 inimest. Sellest ajast saadik pole ametlikku hukkunute hinnangut esitatud, kuid kardetavalt on see pärast kuut päeva kestnud pommitamist palju suurem.

Kommentaarid puuduvad