Reklaam sulgub sekundi pärast

Euroopa Liit võib Ungari rahastamise lõpetada: Putini-meelne peaminister tallab demokraatia peal

BNS

Orban
Foto: Attila Volgyi/Xinhua via ZUMA Press

Euroopa Liidu täidesaatev organ alustas teisipäeval mitte kunagi varem kasutatud meetme rakendamise protseduuri Ungari vastu, mis võib tähendada sealse valitsuse ilmajätmist EL-i rahadest seoses Budapesti vastuseisuga demokraatlikele väärtushinnangutele.

Euroopa Komisjon "saadab praegu välja ametliku teavitamise kirja, et algatada tingimuste mehhanism", ütles komisjoni president Ursula von der Leyen Euroopa Parlamendi plenaaristungil Prantsusmaal Strasbourgis, kus tema öeldut võeti vastu suure aplausiga.

EL-i vastav mehhanism võetakse kasutusele seoses pühapäeval peetud Ungari valimistega, millel võidutses parempoolne peaminister Viktor Orbán, keda Brüssel sageli süüdistab demokraatia aluspõhimõtete jalge alla tallamises.

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) saatis pühapäeval peetud valimisi vaatlema oma täiemõõtmelise vaatlusmissiooni seoses murega valimiste läbipaistvuse pärast, samm, mida on varem vaid ühel korral rakendatud Euroopa Liidu liikmesriigi puhul.

Missioonist võttis osa 312 vaatlejat 45 riigist.

Vaatlejad leidsid, et ehkki hääletus oli hästi korraldatud ja professionaalselt läbi viidud, varjutas valimisi võrdsete võimaluste puudumine kampaaniategevuses.

Esialgse raporti kohaselt pakkusid valitsuse laiaulatuslik reklaamikampaania ning kallutatud uudiste kajastus nii era- kui riiklikus meedias võimuerakonnale "kõikjale tungiva kampaaniaplatvormi".

Opositsiooni hääl oli sisuliselt kuuldamatu riigimeedias, mille võimupartei Fidesz on viimase 12 võimul oldud aasta jooksul muutnud oma suuvoodriks.

"Peamiste kandidaatide vaheliste debattide puudumine piiras täiendavalt valijate võimekust langetada teadlikku valikut", samas kui valitsuse Fideszi toetavad sõnumid "hägustasid piiri riigi ja partei vahel", märkisid vaatlejad.

Raport tõi veel välja läbipaistmatuse ning puuduliku ülevaate kampaania rahastamisest.