Vau! Eesti saadab korvpallimeeskonnast kõneleva filmi “Kalev” Oscarit püüdma

Foto: Pressimaterjal

Eesti Filmi Instituudi (EFI) kokku kutsutud komisjon otsustas  saata Ameerika filmiakadeemia auhinnale Oscar parima rahvusvahelise mängufilmi kategoorias kandideerima Ove Mustingu lavastatud filmi „Kalev”.

Sõltumatu komisjon valis võitja välja 11 kandidaadi seast, mille hulgas olid lisaks mängufilmidele valikus ka dokumentaalfilmid.

„Vaatamata sellele, et on teada filmi lõpplahendus, püsib pinge viimase hetkeni. Hea režii ja montaaži koostöö, tänu millele on stseenid tabavalt lahendatud ning lugu on äärmiselt huvitav jälgida. Sellele lisandub põnev valgus- ja operaatoritöö. Silma jäi ka Mait Malmsteni näitlejatöö," ütles žürii oma valiku põhjenduses. „Pallimängu abil on edasi antud Eesti Vabariigi lähiajaloo olulisemad sündmused – taasiseseisvumine, selle poole liikumine ning sellega kaasnevad probleemid ja lahendused.”

Komisjoni kuulusid EFI juht Edith Sepp, filmiajakirjanik Tõnu Karjatse, mitmekordselt kodu- ja välismaal auhinnatud filmikunstnik Eugen Tamberg, kinode programmikoostaja Tõnis Lõhmus, filmilevitaja Kaupo Liiv, filmikriitik ja Pimedate Ööde Filmifestivali juht Tiina Lokk ja filmiajakirjanik Johannes Lõhmus.

Film „Kalev“ on lugu legendaarse korvpallimeeskonna pingelisest teekonnast laguneva Nõukogude Liidu viimastel meistrivõistlustel. Rahvuskaaslaste ettearvamatu meelestatus, armutud vastased ja rahutud ajad vahelduvad tuliste lahingutega palliplatsil. Film on inspireeritud 1991. aasta tõsielulistest sündmustest, kui Eesti korvpallimeeskond võitis viimase Nõukogude Liidu karika.

 „Kalevi” rahvusvaheline esilinastus kuulutatakse välja neljapäeval, 29. septembril.

Lisaks lähetab Eesti Oscari-rallis lühianimatsiooni kategoorias võistlustulle Sander Joone animafilmi „Sierra”. Filmiloo keskmes on poiss, kes muutub rahvaralli ajal rehviks. Absurdikihi all peidab end isiklik lugu, mis on tõukunud autori suhtest oma isaga. 

 „Sierra” pääseb Oscarit püüdma parima lühianimatsiooni kategoorias tänu võitudele San Francisco ja Palm Springsi ShortFest filmifestivalidel. Lisaks on „Sierra” võitnud auhindu muudeltki rahvusvahelistelt festivalidelt.

Kommentaarid puuduvad