Silmini võlgades siplev mees pole 13 aastat tööl käinud: ma olen kerjus, kes käib ja palub abi

Tarmo
Tarmo — FOTO: kuvatõmmis

Täna jõuab TV3 eetrisse järjekordne episood saatest “Uus algus Ants Rootslasega”, mille keskmes on Tarmo (47). Mehel on pärast 13 aastat tagasi toimunud ettevõtte hävingut jäänud maksmata võlgu 120 000 euro ulatuses. Oma sõnul pole tal mõtet tööle minna, sest kogu teenistus läheks kohtutäiturite kaudu võlgade katteks, aga makstud neid ei saaks.

Tarmo on võlgu ka oma lapsele esimesest kooselust, elatisvõlga nõutakse kohtutäituri kaudu, ent maksta ei suuda ta sedagi. Võlgu on aidanud tasuda ka pensionärist ema, kes on tänaseks pangavõla klaarinud, ent peab kolima oma kodust oluliselt tagasihoidlikumasse eluruumi. “Ma olen talle öelnud küll, et mingu tööle, aga eks lõpliku otsuse teeb ikka tema,” on ema nõu otsas. 

Tarmo elab oma praeguse elukaaslase Sille ostetud talumajas Peipsi kandis Mustvee vallas. Neil on kahepeale kolm last ning nende leivakotil elab ka Sille peagi 18-aastaseks saav laps eelmisest suhtest. Seega on naise ülalpidamisel kokku kuus inimest.  

Sille on füsioterapeut ning treener. Ta rabab kolmel töökohal ning koju jõudes teeb õhtusöögi ja majapidamistööd ning hoolitseb laste eest.

Sille on Tarmot väga armastanud ja armastab siiani. Aga majanduslik olukord tekitab peres üha sagedamini pingeid. “Ta ei ole majanduslikus mõttes mulle toeks olnud. Mina vastutangi finantsilise poole eest. On hetki, kus see on minu jaoks väga suur probleem ja tekitab hirmusid. Austus tema vastu on aastatega vähenenud.” 

Ants Rootslane peab sellist suhtemudelit tülide kasvulavaks:  “Võrdsus on partnerlussuhtes äärmiselt oluline ja kui see tasakaal läheb paigast ära, et naine annab väga palju ja mees annab väga vähe, siis sinna vahele hakkab tekkima pingeväli, mis viib konfliktini ja siis hakkab seal omavaheline võitlus pihta.” 

Ühe korra on paar ka lahku läinud ja seda Tarmo initsiatiivil. Ta oli valmis kolima sõna otseses mõttes põõsa alla, ent just siis oli vaja ühel perel abi majapidamistöödes ning nad olid valmis talle töö eest toitu ja peavarju pakkuma. “Minu esimene öö oligi riietega teki all pööningul, kus oli miinus 2 kraadi. Üle pika aja tundsin ennast õnneliku ja vaba inimesena. See oli suur väärtus, et mul on toit ja koht, kus magada. Ma sain aru kui vähe ma hindasin seda, mis mul oli terve elu jooksul. Ja kuidas nii elementaarne asi, kui toit ja voodi tegid mind reaalselt õnnelikuks”, meenutab Tarmo üht dramaatilist aega oma elus.

Lahus olles hakkasid nad taas Sillega suhtlema ning Tarmo kolis peagi tagasi koju. 

Ants Rootslane leiab, et selline suhe on meie aja märk. “Me elame tegelikult selliste ema poegade ajastul, kus naised on väga pikalt pidanud lastega üksi hakkama saama. Mehed on kas ära läinud või pole emotsionaalselt suutnud vastutust võtta. Emad on laste kasvatamise juures natuke nagu üksi meie ühiskonnas. Ja kui nüüd laps näeb sellist olukorda, eriti poisslaps, et ema saab kõigega üksi hakkama, siis nad leiavadki oma elus sellised partnerid, kes esindavad seda, mida ema õpetas, et jah, naine peabki kõigega ise hakkama saama. Ja see annab mehele võimaluse süütundeta seal diivanil logeleda ja naise kulul elada.” 

Kas Ants Rootslane suudab panna pikalt jõude istunud mehe tegutsema, et tulla võlaringist välja ning hakata elama?  

“Uus algus Ants Rootslasega” on TV3s täna kell 21.35!

Näita 2 kommentaari

Tänu inimese AHNUSELE saabki talt raha ära võtta nii lihtsalt.(ise ju annab)…

Vasta

Mingu mustalt tööle, ei tohiks väga probleem olla, või siis teine variant. Oleks olnud 13 aastat tagasi Soome tööle, iga kuu 1500€ ära maksta ja oleks 7 aastaga võlg makstud olnud ja nüüdseks juba 6 aastat võlgadega olnud. Alati saab kui tahta

Vasta