Reklaam sulgub sekundi pärast

“Vaenlane ei maga!” Ühe erakonna venitamine võib Keskerakonna siiski Tallinnas võimule jätta

TV3 uudised

Sotsiaaldemokraadid ja Reformierakond süüdistavad Isamaad venitamises ja uue koalitsiooni ohtu seadmises. Iga lisapäev koalitsioonikõnelustel annab Keskerakonna juhile Mihhail Kõlvartile võimaluse pealinnas võim säilitada.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvartit umbusaldati napilt. Vaja oli 40 häält, tema vastu oli 41. Üllataja oli ekrelane Urmas Espenberg, kes eksis EKRE käsu vastu ja liitus umbusaldusega. Espenberg on aga asendusliige ning järgmisel neljapäeval tuleb tema asemel Tallinna Linnavolikokku Helle-Moonika Helme. Seetõttu tahaks Reformierakond kirjutada koalitsioonileppele alla võimalikult kiiresti, teha nädala algul erakorraline volikogu istung ning võimupööre ära teha.

"Meie olime eile loetud tunnid pärast umbusaldust omadega valmis. Meie juhatus oli kogunenud, me olime rääkinud läbi, kes tuleb delegatsiooni, mis on sisulised küsimused, punased jooned, kompromissikohad," ütles Reformierakonna Tallinna piirkonna esimees Pärtel-Peeter Pere.

Isamaa aga välistab niivõrd kiire koalitsioonilepingu koostamise. Nemad tahaksid arutada ka Vene ja Valgevene kodanike valima lubamist, mille osas aga linnavalitsus ei saa midagi teha, vaid see kuulub riigikogu ja Vabariigi Valitsuse lauale.

"Helir-Valdor Seeder juba kaks kuud tagasi saatis kõikidele fraktsioonidele riigikogus kirja, et seda küsimust arutada. Sotsiaaldemokraadid on ainsad, kes sellele vastanud ei ole. Ja kui me nüüd juba ühise laua tagasi istume, siis ma arvan, et see on üks teema, mida võiks arutada," ütles Tallinna volikogu Isamaa fraktsiooni esimees Karl Sander Kase.

Samuti on Isamaa jaoks olulised maksuküsimused.

Uue koalitsiooni murekoht on, et ilma Urmas Espenbergi hääleta on ülekaal vaid ühe inimese suurune ehk poliitikute keeles ühe pakutava sooja koha või muu väärilise meelehea suurune. Häälte tsementeerimistöö käib "TV3 uudiste" allikate väitel mõlemalt poolt. "Ma loodan, et nad annavad endale aru, millega nad riskivad praegu, mida nad võivad siin maha mängida: ajaloolise võimaluse moodustada siin linnas koalitsioon ilma Keskerakonnata. See võimalus on praegu olemas, vaenlane ei maga," kommenteeris Pärtel-Peeter Pere.

Reformierakonna murele, et vastase koalitsiooni hääled võivad mureneda, teatas Karl Sander Kase, et on suhelnud enda fraktsiooni liikmetega ning teiste fraktsioonidega volikogus. "Mina küll ei karda, et Isamaa fraktsioon laiali jookseb. Kui teistel potentsiaalsetel partneritel selline hirm on, siis nad peaksid seda avameelselt välja ütlema ja me saaksime lahendusi otsida." 

Venitamises süüdistasid Isamaad ka sotsiaaldemokraadid, kelle juhi Lauri Läänemetsa sõnul ei tohiks uue võimuliidu moodustamine jääda selle taha, et Isamaa üritab teha Europarlamendi kampaaniat. Sotsiaaldemokraadid saavad ilmselt linnapea koha.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Näita 2 kommentaari

Isamaa jura venelastelt valimisõiguse äravõtmise kohta antud hetkel on kas lollus või populism. Kus nad siis olid, kui ise valitsuses olid?
Pealegi ei ole põhiseaduse muutmine ja valimisõiguse äravõtmine KOV võimuses.
Tüli tühja koha pealt!

Vasta

Ppp on täielik tont! Pärdo, kas see pärdel peder on su pärisnimi või esimesed kaks kutti keda imesid?
Kao ära siit! Keegi ei taha sind, kastiratta homu

Vasta