Reklaam sulgub sekundi pärast

Martin Helme vanemahüvitiste kärpimisest: järjekordne hullumeelne mõte!

Väidetavalt näevad poliitikud ühe kokkuhoiumeetme võimalusena ka vanemahüvitise perioodi vähendamist 18 kuult 12 kuule. Otseselt sellist plaani küll veel ei ole, ent EKRE esimees Martin Helme on isegi säärase uitmõtte osas väga kriitiline, vahendab "TV3 uudised".

Teisipäeval Õhtulehe artiklit kommenteerides vastas peaminister Kaja Kallas Vikerraadiole, et valitsus vaatab üle kogu peretoetuste süsteemi. Samuti vihjas ta, et Eesti ei saa pakkuda Põhjamaadele vastavaid teenuseid, kui meie maksukoormus on neist üle kümne protsendi madalam. Väidet vanemahüvitiste lühendamise kohta 18 kuult 12 kuule peaminister ümber ei lükanud. Sotsiaalkaitseminister aga sõnas, et temani pole siiani jõudnud ühtegi ettepanekut, kuidas võiks muuta perede toetamist ja enne kevadet ühtegi otsust ka ei tule.

"Märtsi kuuks sotsiaalministeerium ja mina ministrina teen esmased ettepanekuid ja tulenevalt nendest ettepanekutest valmib 2024. aasta oktoobriks valmib põhjalik analüüs, kus me vaatame nii teenuseid, toetusi kui hüvitisi lastega peredele. Tõepoolest ei ole sotsiaalministeeriumis täna mitte ühtegi sisulist ettepanekut, mida täpselt lastega perede heaolu valdkonnas muutma hakatakse," ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. Eelarverevisjoni, millele Riisalu vihjab, alustatakse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist, sotsiaalministeeriumist ja rahandusministeeriumist, kus on kõige enam toetusi. Kallase sõnul soovitakse suunata toetusi just neile, kes seda kõige enam vajavad. 

Eesti Lastevanemate Liidu juhatuse esimees Kiur Lootus ütles, pigem soovitakse valitsuselt kõige rohkem seda, et nad vaataksid suurt pilti. "Kui nad võtavad ära perekondadelt mingi osa sissetulekust, siis tuleks ikkagi arvestada, et see võib olla selline oluline osa, mis on vaja juurde teenida sellel perel ja see on aeg, mis võetakse ära nendelt lastelt, kes tulevikus hakkavad meie riigis elama ja peaksid olema head kodanikud ja kelle vaimse tervise eest me praegu kõik siin seisame."

Eesti vanemate toetuse süsteemi hinnatakse praegu üheks maailma parimaks. Meil on pikk vanemahüvitise saamise periood, kompenseeritakse rasedusele eelnenud 12 kuu keskmist sissetulekut sajaprotsendi ulatuses ning vanemahüvitisel on eelmise aasta kolmekordse keskmise palga näol ka kõrge lagi. Mõni kuu tagasi Tallinna Ülikooli rahvastikuteadlaste poolt tehtud uuring tõestas, et vanemahüvitis on lühendanud esimese ja teise ning teise ja kolmanda lapse vahelisi intervalle.

"Järjekordne hullumeelne mõte. Tuleb eraldi välja tuua, et Kaja Kallase valitsuse kõik rahapoliitilised otsused kukuvad kuidagi välja niimoodi, et need karistavad lastega peresid," kommenteeris EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme.

Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik loodab enda sõnul väga, et valitsus ei lähe keset rahvastiku- ja majanduskriisi emade ja perede toimetulekut veelgi kahjustama.

Viimaste aastate jooksul on sündide arv vähenenud neljandiku võrra. Sellel aastal pole olnud ühtegi kuud, kus sündinud laste arv oleks olnud üle tuhande. Peamiseks põhjuseks arvatakse olevat hüppeline elukalliduse tõus ning ka rahutud ajad maailmas. Peretoetuste kärpimine iibele just sütikuna ei mõjuks.

"Ei ole põhjust eeldada, et sellel aastal sündimus oluliselt kõrgem oleks. Teeme tihedat koostööd demograafidega, et saada aru nendest põhjustest ja loomulikult on ka lastevanematele tarvis seda teadmist, et Eesti on see koht, kus lapse kasvatamine on võimalik, oodatud ja toetatud," lisas Riisalo.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad