Eestis võidakse keelata puurikanade pidamine: just nii palju tõuseks ühe munakarbi hind

“Stuudio” saates käis külas Mirjam Näkk, kelle telelugu saates “Pealtnägija” vapustas mõnda aega tagasi pea tervet Eestimaad. Nimelt käis ta salaagendina kanafarmides tööl, kus talle avanes šokeeriv vaatepilt puurikanade seisukorrast.

“Ma olin täiesti üllatunud, et need tingimused Eesti farmides on nii hullud. Peale selle, et nad kõik on suures stressis, sest nad on ära lõigatud sellest, mis ühe kana jaoks on loomulik ja nad on suures ruumikitsikuses, nägin ma seal ka palju vigastatud linde. Ma arvan, et see on kõige šokeerivam, et nad peavad seal lihtsalt oma lõppu ootama, ilma, et nad saaksid vajalikku hoolt või ravi,” meenutab Mirjam kohutavat seisukorda, mis talle kanalates töötades avanes.

Mirjami sõnul olid kanad aheldatud puuridesse, kus igale linnule oli ettenähtud ühe A4 paberilehe suurune ala. Kahes kanalas oli kanu puuri pistetud lausa kolmandiku võrra rohkem ehk lindudel sisuliselt ruumi polnudki.

Nähtamatute Loomade tegevjuht Kristina Meringu sõnul ollakse pärast suurt meediaskandaali muutuste lävepakul. “Kui me ise oleme hästi tublid ja viime selle loogilise lõpuni välja, siis me keelustame puurikanade pidamise, nagu paljud riigid on seda teinud. Kui me oleme suhelnud riigikogu liikmetega ja ministritega, huvi selle teema vastu on suur ja külmaks pole see jätnud kedagi. Me näeme tarbijate seas suurt otsuotsuste muutust ja vabapidamiskanamunade eelistamist. Me ei saa ignoreerida, et mitusada tuhat, peaaegu miljon lindu sellistes tingmustes elavad,” jääb Mering optimistlikuks.

Šokeeriv tõsiasi on ka see, et need kanamunad, mida me poelettidelt ilusti ostame, on kokkupuutunud ka surnud kanade ja parasiitidega. Tihti on munad kanalates ka verised, ent need loputatakse lihtsalt puhtaks ja asetatakse karpidesse. Meringi sõnul telliti hinnaanalüüs, et välja selgitada, kas ja kui palju peaksid munad kallimaks minema, kui puurikanade pidamine keelustataks. “Ühes kuus tähendaks see 1,50 eurost hinnatõusu ehk ühe karbi pealt umbes 50 senti, ent see kalkulatsioon on tehtud praeguse tootmise pealt. Praegu on Eestis puurivaba tootmine veel nišš, sest puurid on valdavad. Kui Eestis tuleb rohkem vabapidamisega kanalaid, muutub ka nende hind soodsamaks,” rahustab ta.

Nähtamatud Loomad koguvad veel ka allkirju puurikanade keelustamiseks. Anna oma panus SIIN!

Kommentaarid puuduvad