Külmutatud konflikt või vägede taganemine? Eksperdid analüüsivad, kuidas võib lõppeda Ukraina sõda

Kaitseväe juhataja Martin Herem
Kaitseväe juhataja Martin Herem — FOTO: kuvatõmmis

Sõjast Ukrainas on möödunud aasta. Lõppu ei näi aga nii pea veel saabuvat. Millised sündmused hakkavad lahti rulluma käesoleval aastal ning kas sõda eskaleerub ka Eesti territooriumile? Kas sõjast on saanud meie uus reaalsus?

"KolmeDok: Aasta täis sõda. Kas uus reaalsus?" erisaates kõlavatele küsimustele aitavad vastuseid leida vabariigi president Alar Karis, kaitseväe juhataja kindral Martin Herem, riigi peaprokurör Andres Parmas, majandusekspert Raivo Vare, julgeolekuekspert Rainer Saks ning sõjandusekspert Grigore-Kalev Stoicescu.

Neile, kes on "rahu poolt" ja Ukraina sõja kohta seisukohta ei võta, on presidendil karm sõnum. "Ei saa ambivalentselt rahu poolt. Rahu poolt saab olla siis, kui sõda on jõudnud nii kaugele, et saab rääkida rahust. Praegu see hetk käes ei ole. Me kõik oleme rahu poolt. Selleks, et rahu saaks tulla, tuleb enne sõdida," ütleb president Karis.

Julgeoleku ekspert Rainer Saks ennustab, et käesoleva aasta lõpuks tuleb hetk, kus pole enam suuremat selgust sõja eesmärgi osas ning motivatsioon hakkab kaduma. Lisaks jätkuvad ka sanktsioonid ja nende mõju Venemaa majandusele. 

"Võib tekkida patiseis ja, et konflikt külmutatakse ja see jääb ootama jälle oma aega. Ta oli peaaegu külmutatud üle 7 aasta," ütleb Grigore-Kalev Stoicescu. "Iga sõda lõppeb."

Vaata lähemalt videost!

Kommentaarid puuduvad