Reklaam sulgub sekundi pärast

Armumine, südamevalu ja petmine: terapeut vastab kõige levinumatele suhteküsimustele

— FOTO: 123rf

Kätte on jõudnud armastuse kuu. RTT hüpnoterapeudi ja kliinilise hüpnoterapeudina töötanud Kati Paeorg vastas kõige põletavamatele küsimustele, mis puudutavad armumist, armastust ning suhteid ja suhteprobleeme.

ARMUMINE

Mida tähendab, kui inimene tunneb nagu tal oleks "liblikad" kõhus? 

Ma arvan, et „liblikad“ kõhus võib tähendada nii erutust ja elevust, kui ärevust. Sõltub millised on inimese uskumused armastuse kohta. Kui kodus oli armastav ja aksepteeriv eeskuju, siis on „liblikad“ kõhus elevus ja hea ootus. Kui kodus oli emotsionaalne leigus ja/või verbaalne või füüsiline vägivald, siis võib armumine tähendada hirmu ja ärevuse tunnet. Kui keha reageerib kas elevuse või ärevusega, siis on kindlasti emotsionaalne seos olemas, kuid mitte tingimata ilusa armastuse ootus.

Mis toimub inimesi kehas, kui ta armub?

Me kõik sünnime maailma kahe võimsa tõmbejõuga, me soovime kuuluda ja vältida hüljatust. Sündides on meile loomulik olla 100% ühenduse teise inimesega, oma sünniemaga, kuuluda tema juurde ja see tundub absoluutselt loomulik, turvaline, usaldusväärne, vaba, rõõmustav, see tundub tingimusteta aktsepteerimine, tingimusteta armastus.

Praktiseerides hüpnoteraapiat ei ole ma kohtunud veel ühegi inimesega, kes oleks lapsepõlvest läbi tulnud ilma emotsionaalse traumata. Trauma tekib lapsele arusaamatul hetkel, näiteks vanemad kaklevad, karjuvad üksteise peale, lapsele ei seletata milles asi, laps tunneb ennast hirmul, abituna, ta ei saa midagi teha, sest ta instinktiivselt taipab, ma ei saa vanemate vastu. Ja laps lööb lukku uskumuse, ma olen abitu, ma ei saa midagi muuta ja see jääb alatiseks nii.

Tingimusteta armastuse tunne lakkab lapse hinges. Kuid mälestus heast tundest, kuulumisest ja armastusest jääb. Kui inimene armub, siis tekib uus lootus kuuluda tingimusteta kellegagi kokku, igapäevased leiged või negatiivsed mõtted ja tunded asenduvad lootuse, erutuse ja rõõmuga.

Miks inimesed üldse armuvad?

Tüdrukute esimene armastus on nende isa ja poiste esimene armastus nende ema. Me kõik õpime elult, mida näeme enda ümber, kui kasvame. Paljud väikesed poisid annavad oma armsale emale teada, et kui nad suureks saavad, siis nad abielluvad omaunistuste naisega ehk oma emaga. See on väga armas väikese poisi armastuse väljendus. Ajule tundub kõik tuttav turvaline ja ebatuttav mitte turvaline, mitte et tuttav olukord oleks alati hea ja uus olukord halb.

Baasuskumus on, kui olukord on tuttav ja oled elus, järelikult elule ohtu ei ole. Seega jah, üsna sageli armutakse nii-öelda kodus nähtud armastuse mustrisse, ka katkistesse seetõttu, et see on tuttav muster.

Sageli võib valitud partner meenutada isa või ema, vanaisa või vanaema. Eluline kurb näide on, et naine, kes suudab vägivaldse suhte lõpetada, alustab sageli uut suhet taas vägivaldse mehega. Mitte, et vägivald meeldiks naisele, kuid see on osa tema armastuse mustrist, lapsepõlves oli vägivald tema elu osa, see tundub talle armastusena ning ta loodab, et seekord läheb paremini, ta armub ja vägivalda ei järgne. Enamasti vägivaldne uus mees ei muutu ja naine kogeb taas vägivalda.

Kuidas leida armastust? Kas vastab tõele, et pead kõigepealt armastama iseennast, et suudaksid kedagi teist armastada?

Armastuse leidmiseks peab kohtuma teiste inimestega, sageli leitakse partner kas koolist või töökaaslaste hulgast, kuid ka sõpruskonnast, reisidelt, suhtlusportaalidest.

Kindlasti peab kõigepealt ennast armastama, mõistma mis meeldib, mida soovime, sest me kõik oleme unikaalsed, unikaalsete annete ja oskustega ja selles peitub meie väärtus teiste jaoks, me oskame midagi unikaalselt hästi. Unikaalne anne areneb alati ja see teeb meid huvitavaks. Või kellele meeldiks inimene, kes teeb alati seda, mida teised tahavad ja tal ei ole midagi unikaalset ja väärtuslikku juurde lisada? Enda soovide mitte avaldamine ja ande mitte arendamine on emotsionaalne trauma.

Need, kes jagavad ainult teistele armastus, ei suuda seda teha lõpuni heatahtlikult, sest nad jätavad oma vajadused unarusse. Varem või hiljem on neil teistele pretensioone, et nendega ei käituta piisavalt hästi, ei märgata nende vajadusi, kuigi nemad on nii palju head teinud.

Asi, mida mõista, on, et armastada teist inimest tähendab tegelikult armastada iseennast. Kui sa oled enda suhtes aktsepteeriv, heatahtlik, toetav, tingimusteta ja alati, siis sa mõistad, et teised inimesed vajavad samuti aktsepteerimist, heatahtlikkust ja tuge. Või mis mõte on ennast inetute sõnadega maha teha, sellest ei muutu ju midagi, tuju läheb veelgi halvemaks. Eluterve on eluga edasi minna, võtta õppetund ja edaspidi teistmoodi, paremini käituda.

Öeldakse, et on olemas viis armastuse keelt ehk viis erinevat moodust, kuidas inimesed armastust väljendavad. Kas sa usud, et partnerite armastuse keeled peaksid ühtima?

Armastuse leidmine võib olla väljakutse ja siis on hea kui on mingi spikker ees. Vahest on teooria 5-st armastuse keelest paljudele inimestele hea spikker, et asjad paremus poole läheksid. Ma arvan, et me ei saa valida, kes meeldima meile hakkab, kuid me absoluutselt saame valida, kas me läheme selle tundega kaasa või mitte.

Ma usun, et hea suhe hakkab tööle, kui mõlemad partnerid julgevad öelda, mis neid rõõmustab, mida nad soovivad ja aktsepteerivad, kui partner ei vali kõige kaasa minna. Ei ole olemas partnerit, kes kõik meie vajadused täidab.

Osad oma vajadused täidame me ise, osadel laseme minna ja osad meie vajadused täidab meie partner täiesti imeliselt. Ma arvan, et partneri peaks valima inimeste hulgast, kes meeldivad, kellega on pingevaba suhelda ja kellega elu toimib.

ARMASTUS

Kuidas eristada armumist ja armastust?

Ma valin vastata poeetiliselt, et armumist ja armastust eristab see, et armastatud inimesega valid sa kogu aeg armunud olla. Armuda võiks rohkem ja sageli, sest see tekitab hea tunde, kuid samamoodi on see hea võimalus ennast tundma õppida.

Filmides ja ilukirjanduslikes raamatutes näidatakse ja räägitakse ühest suurest armastusest. Ma ise usun, et see on liiga piirav. Ei saa olla, et igale inimesele sobib vaid üks või kaks partnerit, pigem takistab hirm uusi suhteid loomast.

Olulisem on inimesena kasvada ja leida partner, kes lubab sul kasvada. Kasvamine ja hea muutus hoiab suhte põneva.

Kas tänapäeval armastatakse pinnapealsemalt, sest vahetatakse tihti partnereid?

Partnerite vahetamise võimalus on hiljutine nähtus. Tänapäeval on väga palju pinnapealset meelelahutust, kus ei pea kaasa mõtlema ja tundub lihtsam ennast sellega eksitada, kui pühenduda oma elu jagamisele teise toreda inimesega.

Partnerite vahetamise võimalust 100 aastat tagasi veel ei olnud, või oli see rikaste privileeg. Näiteks kuningas lasi naisel pea maha raiuda ja siis abiellus uue naisega. Selle viimase valguses on tore, et oleme kuninga võimu alt ära saanud ja igaüks võib endale partneri südame järgi valida.

Kui partnerid vahetab sagedasti inimene, kes soovib suhtes olla, siis esmalt tuleks tal võib-olla tõesti endaga rahu teha ja siis ta saab lasta ka teistel olla need, kes nad on, eriarvamused lahendatakse ja suhe teise inimesega saab sügavamaks ja tugevamaks muutuda, mis on imeline asi.

Kas armastus küsib vanust?

Elu on näidanud, et armastus ei küsi vanust.

Kas tõeline armastus on tingimusteta?

Ma arvan, et eluterve on teada, et kui üks partneritest korduvalt hoolimatult käitub, siis see kustutab tunde. Mida külvad seda lõikad.

Eksimused on andestatavad, sest me kõik eksime. Kuid korduvad eksimused samas vallas, eriti, kui teine partner tunneb ennast selle tõttu halvasti, tekitab küsimuse, kas eksitus oli kogemata või on see hoolimatus. Korduv hoolitmatus partneri soovide osas võib viia selleni, et partner ei soovi enam suhtes olla.

Ma valin uskuda, et tingimusteta armastus on olemas, sest mulle meeldib nii mõelda. Soovin sama uskumust kõigile inimestele, sest see tekitab hea tunde.

ARMUKADEDUS, PETMINE, SÜDAMEVALU

Kuidas liigse armukadeduse vastu võidelda?

Armukadedus on selle inimese ebakindlus, kes armukade on. Ta tunneb armukadedust, kuna usub, et ta ei saa piisavalt tähelepanu, ta pole piisavalt ilus või huvitav või atraktiivne. Armukadeduse vastu aitab selge mõistmine, et negatiivsed uskumused endast ei ole tõesed ja nad ei too mingit kasu. Hea mõte on taastada naturaalne enesekindlus, et tunda ennast väärtusliku, huvitava ja atraktiivsena ja siis ei tule ka kahtlevaid mõtteid enda kohta ja armukadeuse mõtteid pähe.

Kuidas suhtes olles aru saada, et partnerite vahel pole enam armastust?

Iseenda vastu peaks aus olema, kas soovid veel oma partneriga suhtes olla ja kui soovid, siis tuleb aru saada, kas partner soovib sinuga suhtes olla. Ausus nõuab julgust, kuid ilma aususeta suhtes ei ole hea olla. Oluline on ennast hästi tunda, parem koos partneriga, kuid kui see ei ole võimalik, siis ilma partnerita.

Kas suhtes petmine tähendab seda, et petja ei armasta enam oma partnerit?

Füüsiline petmine võib sageli olla appikarje, sest ei osata või julgeta oma tundeid ja soove partnerile väljendada. Siis on lihtsam otsida lähedust võõraga, kuigi see on hetkeline ja illusoorne, sest inimlikku, sügavat suhet ei saa minu hinnangul füüsilise suhtega asendada. Armastuse tunne võib alles olla ka siis, kui petetakse füüsiliselt.

Kas armastuse ja vihkamise vahel on vaid üks väikene samm?

Kui armastuse mustrites on palju destruktiivsust, siis võib tõesti suurest armastusest suur vihkamine saada väga kiiresti. Kuid, kui emotsioon on üleval, siis tunded ei ole jahtunud, lihtsalt ilus armastus vaheldub destruktiivse, möirgava armastuse vastu. Armastuse vastand ei ole vihkamine, see on ükskõiksus.

Kui inimest päriselt armastada, kas siis suudetakse talle tõesti haiget teha (näiteks avalikult laimata, kollases meedias “musta pesu pesemine” vms)?

Kuna armastuse mustrid võivad, nii-öelda maakeeli öeldes, väga metsas olla, siis kindlasti suudavad päriselt armastavad inimesed üksteisele väga haiget teha, sealhulgas avalikult laimata ja mainekahju teha.

Sellise käitumise taga on sügav isiklik valu, haavumine, hüljatuse tunne, armukadedus a la ''ma armastasin sind nii väga, andsin sulle kõik, aga mida sina tegid? Rääkisid selle teise naisega või jõid kohvi selle teise mehega.''

Haavunud inimene on nii emotsionaalne, et ta ei anna endale aru, mida ta teeb, ta on emotsionaalselt ebastabiilne suure valu hetkedel. Ta võib arvata, et tal on nii õigus käituda sest talle tehti liiga, et partner peab oma süüd tunnistama ja andeks paluma tulema. Elus sageli nii ei lähe.

Vastupidi, tuntakse igatsust nende inimeste järgi, kes ei muutunud verbaalselt agressiivseks ja jäid lugupidavaks ka siis, kui neid rünnati ja otsustasid, hea küll, ma lasen sellest suhtest lahti, kui see talle nii ebameeldiv on, sest ma tahan, et tal läheks hästi ja samamoodi ma väärtustan iseennast. Ei igatseta inimesi, kes käituvad aeg ajalt nagu pöörased ja arvavad, et neil on selleks õigus.

Miks me kogeme südamevalu?

Ma usun, et enamus inimesi soovib ilusat armastavat suhet. Hea mõte on vanakooli kurameerimine jälle au sisse tõsta, käia kohtingutel ja lasta endal ja partneril järjest sügavamalt armuda. Nii jääb ka võimalus, et partner südamevalu tekitab, väiksemaks. Südamevalu võib tekkida siis, kui partnerile mõeldakse unistuste kuldne kuu selga ja oodatakse, et ta kunagi käituks nii nagu unistame. Parem on märgata partneri häid külgi, neid mis temas olemas on ja nautida neid.

Vastused küsimustele põhinevad minu 4 aastasel kogemusel kui RTT hüpnoterapeut ja kliiniline hüpnoterapeut - Kati Paeorg.