Reklaam sulgub sekundi pärast

Vähenda elektritarbimist kodus nende 6 nipi abil!

Sisuturundus

vähenda elektritarbimist
elekter — FOTO: Pixabay.com

Raha või mugavus? Hiljutine elektrihinna tõus on mitmed inimesed igapäevaste valikute tegemisel just selliste otsuste ette pannud. Paljud on harjunud oma iganädalase rutiiniga, kus koju jõudes pannakse toidud pliidile, nädalavahetusel pestakse mitu masinatäit pesu ja lõõgastutakse diivanil teleka ees või arvuti ees mitmeid tunde.

Elektrihinna tõus on suunanud paljud tarbijad jälgima elektrihindu ning pakette (vt elektrihind.ee), et leida soodsaim aeg kodumasinate kasutamiseks ning muul viisil elektri tarbimiseks.

Eluruumide kütmisel on elektriküte liiga kalliks osutunud ning isegi jõulutulede kasutamine ja õhtune/öine välisvalgustus on muutumas eksklusiivseks luksuseks. Hoolimata elektrihinna tuntavast tõusust pole ei Eestis ega Euroopas keskmine palk tõusnud. Lisaks on stabiilses tõusus ka euribor, mis teeb tarbijate jaoks järjest keerulisemaks kõikide maksete ja arvete, sh elektriarvete maksmise. Laiema üldsuse ühine mure on kuidas finantsiliselt edasistel perioodidel käituda?

Ootamatult suurte kulutuste tarbeks on variandid näiteks väikelaen ja krediitkaart, mis aitavad katta järsust hinnatõusust või tarbimisest tekkinud kulud või investeerida muudatustesse, mis pikemas perspektiivis aitavad säästa energiakuludelt.

All räägime lähemalt, kuidas elektritarbimist vähendada ja kuidas ära kasutada krediitkaarti ja väikelaenu.

Halvast soojustamisest tulenev soojuskadu

See on loogiline, et mida suurem on ruumi soojuskadu, seda rohkem tuleb ruumi kütta. Hea soojustus on esimene samm mitte ainult elektrikütte vaid igasuguse küttevajaduse vähendamiseks, seega on see esimene asi, kuhu võiks investeerida. Siinkohal tasub kindlasti mõelda näiteks väikelaenu või krediitkaardi abile, kuna eluruumide soojustamine on kohe kindlasti pikaajaline investeering elukvaliteedi paranemisesse. 

Energiasäästlikud seadmed

A+ märgisega kodumasinaid on tihti näha erinevatel elektroonikapoodide vaateakendel ning need ei ole seal vaid ilu pärast. See märgis annab sulle kui tarbijale märku, et kodumasin on energiasäästlik ehk ei kuluta tarbetult elektrit. Kui hetkel rahalisi vahendeid napib, siis pikemas perspektiivis ja elektrikulu silmas pidades võib ära tasuda väikelaenu või krediitkaardi kasutamine, et suuremad kodumasinad (külmkapp, boiler, pesumasin, sügavkülmik, pliit jmt) välja vahetada energiasäästlikemate mudelite vastu.

Vaheta välja elektriküte

Praeguseks hetkeks ei ole enam mõistlik kasutada oma kodus elektrikütet ja elektrikütte seadmeid. Mitmed tarbijad on juba üle läinud muudele küttesüsteemidele ning vaadates prognoose, siis tasub see endiselt ära - kasvõi varuvariandina, et ka tulevikus elektrihinna tõusu ajal oleks kohe alternatiivne küttesüsteem olemas. Küttesüsteemi vahetus ei ole odav, kuid pikema aja jooksul tasub ka siinkohal ära väikelaen või krediitkaardi kasutamine. Maaküte ning tahkekütteahi on paar varianti, mida kaaluda.

Elektri igapäevase tarbimise reeglid kodus

Kõik seadmed, mis on vooluvõrku ühendatud tarbivad suuremal või vähemal määral elektrienergiat - kuid nüüdseks ei pane me enam tähelegi, mis seadmed ja kui pikalt on vooluvõrku ühendatud, eriti nooremad pereliikmed. Igas peres on kindlasti liikmeid, kes jätavad pidevalt igal pool tuled põlema ning teleka ja raadio käima. Mõistlik on terve perega kokku leppida mõistlikes igapäevaharjumustes elektri tabimisel ning laste jaoks on eriti lõbus määrata peres “elektripolitseinik”, kes korrarikkujaid korrale kutsub!

Elektrisääst söögitegemisel

Söögi tegemiseks võib olenevalt vahenditest olla mitu varianti - elektripliit, induktsioonpliit, ahi ning isegi puuküttel pliit või ahi, mis ei võta üldse elektrit ja kütab ka tuba! Tihti on aga kõige mugavam ja kiirem kasutada elektrienergial toimivaid pliite. Võimalusel on mõistlik investeerida induktsioonpliiti, mis kasutab vähem elektrienergiat. Lisaks on mõistlik teha söök mitmeks päevaks ette, kuna sel viisil on tarvis paar päeva vaid söök üles soojendada, mitte otsast lõpuni ja rohkem energiat kulutades pliidil või ahjus valmis vaaritada.

Patareitoitel ning päikesepaneelidega tuled

Tulekeste kasutamine pimeda aja helgemaks muutmisel on eriti aktiivne just jõuluajal, kuid populaarne on ka suveõhtute ja -ööde miljöö loomine erinevate valgusallikate abil. Elektriarvetelt säästmise huvides on mõistlik kaaluda patareitoitel valgusallikaid või eriti päikeselisemal suveperioodil päikesepaneelidega tulesid. Sellist tüüpi kvaliteetsed valgustid ja tulekesed põlevad nädalaid ning lisaks on neid mugavam üles riputada, kuna ei pea jälgima, kas leidub seinakontakti või pikendusjuhet.

Näita 2 kommentaari

Praeguste hindadega võib puidust saadava soojuse kW/h olla seal 0,1 euro kandis. Võtta veel ahjude kasutegurid maha, siis tuleb sellest tuppa 0,16 eurot kW/h. Seinal rippuva el radika kasutegur on 100 %. Vaadates hetke hindasid, siis on börsi elektriga kütmine puidu soojusest odavam. Seda eriti öösel. Soovitus patareisid kasutada on ka natuke kahtlane. Patareist saadava elektri hind on kõvasti kallim kui seinast tuleval elektril. Seda isegi kõige kallimate börsi hindade juures.

Vasta

A+ märgistused on ammu muutunud

Vasta