Spordikihlvedude tööstuse mõju maailmamajandusele

Spordikihlvedude
Foto: 123rf

Paljud riigid on tänaseks mõistnud spordikihlvedude majanduslikku mõju. Seega teevad nad kõik endast oleneva spordiennustuste legaliseerimiseks. Valitsuste tasmel ei mõisteta spordiennustust enam hukka ega kehtesta mingeid eetilisi standardeid, mis keelavad kodanikel spordikihlvedudes osaleda. Vastupidi, riigid on mõistnud, et see valdkond aitab palju kaasa riikide majandusarengule. Nii on paljud ennustusportaalid, nagu bet365, viimase kümnnedi jooksul kasvanud kaubamärgiks, mida teatakse ja tuntakse spordifännide hulgas üle kogu maailma. Kuid milline on täpsemalt spordikihlvedude tööstuse mõju maailmamajandusele?

Spordikihlvedude tööstus on tohutu

Spordiennustuse valdkond on viimase kümnendi jooksul hüppeliselt kasvanud, ületades kõik eelnvad ootused ja selle väärtus on hinnanguliselt tänaseks juba kaugelt üle 200 miljardi dollari. On erinevaid viise, kuidas riigid spordiennustuste seadustamise pealt tulu teenivad, kuid pole saladus, et peamine meetod on siiski riiklikult hasartmängude maksustamine.

Nende maksude kaudu, mida riigid hasartmängu teenuseid pakkuvate ettevõtete käest koguvad, rahastatakse riigieelarveliselt olulisi kuluallikaid, nagu taristuprojektid või tervishoid.

Eestis näiteks läheb hasartmängumaksu seaduse järgselt suurim osa maksulaekumistest Eesti Kultuurkapitalile – summas, mille suurus vastab 46 protsendile hasartmängumaksu laekumisest. Sellest 63% eraldatakse kultuuriehitistele. Lisaks eraldatakse maksulaekumistest summasid teadus-, haridus-, laste- ja noorteprojektide toetamiseks, sportlaste olümpiaettevalmistusprojektide toetamiseks ja teiste spordiprojektide toetamiseks. Samuti on eraldatud maksulaekumisest vahendid Eesti Punasele Ristile ning Siseministeeriumile regionaalsete investeeringutoetuste andmise programmile.

Spordikihlvedude laialdasem legaliseerimine võib tuua seega nii riikidele kui ka linnadele miljoneid eurosid maksutulu. Lisaks ulatub spordikihlvedude legaliseerimisest saadav kasu ja maailmamajanduslik mõju palju kaugemale sellest, mida me otseselt näeme, pakkudes näiteks turismitööstusele tohutut majanduslikku tõuget. On tõestatud, et turiste meelitavad rohkem riigid ja linnad, kus on legaalsed hasartmängurajatised ja sellel on nende riikide majandusele lõppkokkuvõttes ringmõju.

Kihlvedude valdkond loob töökohti

Ainuüksi Ameerikas töötab hasartmängutööstuses ligikaudu 750 000 inimest, kelle palkade ja hüvitiste kogusumma on peaaegu 75 miljardit dollarit. Eeldatakse, et see tõuseb järgmise 10 aasta jooksul drastiliselt, sest prognooside kohaselt luuakse tööstuses kokku veel 62 000 uut töökohta.

Tõde on see, et hasartmängutööstus on Ameerikas üks suurimaid valdkondi ja väidetavalt isegi suurem kui lennundus. See pole mitte ainult riigi majanduskasvu jaoks hädavajalik, vaid on hindamatu oma rahalise panuse ja kogukondade toetamise ning töötajate hariduse ja karjääri edendamise kaudu.

Ja kui rääkida sotsiaalsest õiglusest ning mitmekesisusest, siis pole paremat valdkonda mida vaadata. Enam kui 45% hasartmänguvaldkonna töötajatest on vähemuse taustaga ja üle poole on naised ning kuivõrd tulevikus ainult lisandub siia valdkonda karjäärivõimalusi on selge, et hasartmängutööstus on teejuhiks ja seab ülejäänud valdkondadele ette võrdlusaluseid.

Tehnoloogilised võimalused

Kuna online spordiennustused muutuvad üha populaarsemaks, suureneb ka nõudlus parema ja turvalisema tehnoloogia järele. Kuna enamik spordiennustust pakkuvaid ettevõtteid tegutseb veebis, kasvab vajadus muuta kihlveod ja tehingud turvalisemaks, mis tähendab, et programmeerijad ja arvutiinsenerid peavad leidma uusi ja keerukaid viise, kuidas võidelda pettuste ja häkkimiste vastu ja maksete turvalisuse eest.

Sellised tehnoloogilised arengud toovad kahtlemata kasu esmalt spordiennustustele, kuid liiguvad lõpuks ka teistesse tööstusharudesse. Näiteks ka veebipoed saavad kasu programmist, mis tagab kõikidele klientidele anonüümsuse ja turvalisuse. Täiustatud ja keerukas turvasüsteem on kasulik pangandusele ja teistele suurtele ettevõtetele. Spordiennustuses kriitiline vajadus tuleb lõpuks paljudele kasuks ja aitab laiendada teenuseid ning koos sellega suurendada majanduskasvu.

Tehisintellekti ja plokiahela rakendamine spordiennustuse rakendustes on spordikihlveoteenuste turul populaarsust koguv trend. Spordiennustuse rakendused võtavad nimelt üha enam kasutusele plokiahela tehnoloogiaid, et automatiseerida täpselt reaalajas andmeid, mis aitavad spordiennustustel:

  • teha väljamakseid;
  • panuseid kinnitada;
  • minevikusündmuseid analüüsida;
  • monitoorida ja sündmuseid salvestada.

Näiteks juba 2021. aasta mais avas Poolas asuv spordiennustuse platvorm plokiahela tehnoloogial töötava uue veebilehe. Uus veebileht ühendas plokiahelaga turvatud krüptoraha spordiennustusega, et pakkuda klientidele sujuvat ja interaktiivset kogemust. Sellised tehnoloogilised arendused ja uued trendid on spordikihlvedude valdkonnas üsna igapäevased, sest tiheda konkurentsi tõttu otsivad kõik ettevõtted innovatiivseid lahendusi teistest eristumiseks.

Online kihlveokontorite mõju majandusele

Igal aastal muutuvad maapealsed kasiinod järjest vähem populaarseks, kuna üha suurem hulk mängijaid otsustab teha spordiennustusi või keerutada online slotikaid veebis. Üldiselt leiavad kaasaegsed kasutajad, et veebikasiinod on mugavamad kui nende maapealsed kolleegid ning eriti naudivad nad saadaoleva mängusisu uskumatut mitmekesisust.

Paljudes riikides annab seega just iGaming olulise osa kogu hasartmängu maksustamisest saadavast maksutulust. Online hasartmängudel on ka muid majanduslikke eeliseid. Näiteks turu arenguga suureneb seotud projektide arv — hasartmängude arvustusi pakkuvad veebilehed, fintech idufirmad, digitaalse turunduse agentuurid jne. Need omakorda soodustavad töökohtade loomist ja täiendavaid maksulakumisi. See muutub lühikese aja jookusl omamoodi laineefektiks, millel on positiivne mõju maailmamajandusele.

Hasartmänguprojekti käivitamiseks on vaja tarkvara. Enamikul operaatoritel pole kvaliteetse tarkvara arendamiseks piisavalt teadmisi, mistõttu nad pöörduvad töövõtjate poole. Sama kehtib ka veebimajutuse kohta, luues sellega mõlemale segmendile rohkem töövõimalusi.

iGamingu tööstuse areng aitab kaasa majanduse paradigma muutumisele. Igal aastal on veebikasiinode operaatoreid üha rohkem, eriti arenevatel turgudel Aafrikas, Aasias ja Ladina-Ameerikas. Sellest võidavad kõik – riik, ettevõtjad ja tarbijad.

Kokkuvõtteks kihlvedude tööstuse olulisusest maailmamajanduses

Spordikihlvedude tööstus on kahtlemata drastiliselt kasvanud ja kasvab ka edaspidi, kuid see kasv ei jaotu kõikides riikides ühtlaselt. Kuigi tööstusharus valitseb tohutu konkurents, takistavad majanduskasvu riikide erinevad seadused ja eeskirjad.

Spordikihlvedude legaliseerimisest saadav majanduslik kasu on vaieldamatu ja ajal, mil paljud riigid on hädas eelkõige turismitööstusega, tekib paljude riikide puhul põhjendatud küsimus, et mida on veel vaja, et näha selle valdkonna avamise positiivseid mõjusid majandusele.

Kommentaarid puuduvad