Reklaam sulgub sekundi pärast

Rännak minevikuradadel Lavassaares – avasta Eesti ainsa töötava aururongi kodu Muuseumraudteel

Sisuturundus

muuseumraudtee
— FOTO: Eesti Muuseumraudtee

Ajalugu kipub kergesti unustusse vajuma, jättes meile vaid nõrgad vihjed sellest, mis kunagi oli. Üks selline tähelepanuta jäänud fakt Eesti ajaloos on esimene kitsas raudtee, mis rajati 19. ja 20. sajandil, muutes inimeste eluviisi, aga avades ka uksed täiesti uuele transpordirevolutsioonile.

Enne kitsa raudtee tulekut oli Eestis liikumine piiratud hobutõldadega, mis muutis teekonna aeglaseks ja vaevaliseks. Kuid kitsarööpmeline raudtee muutis kõik! Esimest korda said inimesed hõlpsamalt ja just kiiremini jõuda soovitud sihtpunkti. See oli tõeline läbimurre, mis avas uksed uutele võimalustele!

Mitte ainult reisijad, vaid ka tööstus ja põllumajandus nägid kitsa raudtee kasulikkust. Kaubavedude maht riigi territooriumil kasvas märgatavalt. Kitsarööpmeline raudtee pani ka aluse uute asulate tekkimisele ja ettevõtete rajamisele.

Olemasolevad ettevõtted võisid soovi korral raudteeühenduse lausa oma õuele saada, avardades veelgi ärivõimalusi. Spetsiaalseid haruteesid kasutasid näiteks Kohila Paberivabrik, Järvakandi Klaasitehas, Narva Kreenholmi Puuvillavabrik, Loksa Tellisetehas, Saku Õlletehas ja paljud teised.

Kuid ajaloo vooludes ununeb sageli minevikus peituv tähtsus ning faktid kaovad varjusurma. See unustus ei tee aga ajalugu vähem oluliseks. Seetõttu on oluline hoida meelel ja südames esimese kitsa raudtee tähendus Eesti arengus ja selle mõju, mis siiani tegelikult jätkub.

Kutsume Sind Lavassaarde, Eesti Muuseumraudteed külastama. See on ainuke kitsarööpmelise raudtee muuseum Eestis, mille eksponaatide hulka kuulub ka töötav auruvedur.

Väljapanekute hulgas on erinevad esemed, fotod ja ajaloolised dokumendid, mis on seotud Eesti raudtee pärandiga. Näitus annab põhjaliku ülevaate raudteevõrgu arengust, rongide rollist Eesti transpordisüsteemis ning raudtee mõjust ühiskonnale ja majandusele.

Sisenedes muuseumisse, astud otsekui rännakule minevikuradadele. Tunnetad, kuidas läbi eksponaatide möödunu elustub, viies Sind sügavale Eesti raudtee ajalukku. Loomulikult on võimalik külastuse käigus nautida ka rongisõitu, mis muudab külastuse tõeliseks elamuseks!

Eesti Muuseumraudtee on populaarne atraktsioon nii kohalike elanike kui ka turistide seas, kes tunnevad huvi raudteeajaloo ja nostalgiliste elamuste vastu. Eesti kitsarööpmelise raudtee ajalooga saab tutvuda ka Mehis Helme raamatus “Eesti kitsarööpmelised raudteed 1896-1996”.

Väliekspositsioon

Muuseumi fondis on üle 80 ühiku erinevat veeremit, sealhulgas viis auruvedurit ning rida tehnilisi seadmeid. Enamus neist paikneb väliekspositsioonis. Töötavad liiklusvahendid seisavad depoos, mis on ehitatud 1924. aastal ja on riiklik mälestis.

Ka Läti Gulbene-Aluksne kitsarööpmelisel raudteel töötab aeg-ajalt üks auruveduritest, mis on teoks saanud tänu koostööle Läti kolleegidega. See on äärmiselt populaarne turistide seas, sest lisaks raudteele on marsruudil maaliline ümbrus.

Meie väliekspositsioonis võib näha:

 • unikaalset Saksa väliraudteede vedurit;
 • 19. sajandi lõpus ehitatud kaubavaguneid;
 • 20. sajandi 20-30ndatel ehitatud kaubavaguneid;
 • ainsat Eesti unikaalset reisivagunit aastast 1939.

Peaaegu täies mahus on muuseumis esindatud ka Nõukogude ajastu veerem.

muuseumraudtee
Eesti Muuseumraudtee
muuseumraudtee
Eesti Muuseumraudtee
muuseumraudtee
Eesti Muuseumraudtee

Siseekspositsioon

Endises turbatööstuse elamus, mis asub muuseumi territooriumil, on esitletud üle 500 erineva ajaloolise foto, eseme ja dokumendi Eesti kitsarööpmelistest raudteedest. Lisaks sellele toimub nendes ruumides ka ajalooliste raudteeteemaliste piltide näitusmüük. Aeg-ajalt korraldatakse ka ajutisi fotonäituseid, mis käsitlevad päevakohaseid teemasid.

Tähelepanu väärivad:

 • raudtee jalgratas;
 • käsi-tuletõrjeprits;
 • sauaparaadid;
 • tööriistad;
 • mundrid;
 • vanad fotod ja dokumendid.
muuseumraudtee
Eesti Muuseumraudtee
muuseumraudtee
Eesti Muuseumraudtee
muuseumraudtee
Eesti Muuseumraudtee

Planeeritud aurupäevad aastaks 2023

08. - 09. juuli
26. - 27. august: Koolijütsi aururong
16. - 17. september: Aurupäev ja laadarong
09. detsember: Jõulurong

Eesti Muuseumraudtee on suvel avatud kõigile ja iga päev!

Lahtiolekuajad:
E - L 11:00 - 18:00
P 11:00 - 17:00.

Lisaks on sündmuste (aurupäevad) ajal avatud õdus retrohõnguline kohvik!

Kuidas kohale tulla?

Eesti Muuseumraudtee asub Pärnumaal. Pärnust 17 km loodes rabade keskel Lavassaare asulas. Kohale jõudmiseks on kolm võimalust:

1. Tallinna poolt tulles Pärnu-Jaagupi ja Vahenurme kaudu;

2. Nurme, Ullaste ja Jõõpre kaudu;

3. Pärnu kaudu läbi Audru ja Jõõpre.

Mida saab ümbruskonnas veel põnevat teha?

 1. Jalgsimatk Lavassaare järve äärde

Lavassaare järv on madal rabajärv, milleni viib just paras jalgsimatk. Kes soovib, võtab matkale kaasa piknikukorvi; kes harrastab kalapüüki, võib võtta õnge. Järves olevat Ahvenat, Haugi ja Särge. Vahel leidub isegi Vingerjat.

 1. Tamme talu ürdiaed - maitsete ja lõhnade lummav maailm!

Tamme talu ürdiaed on elamus omaette, sest siin kasvavad taimed, mis on pärit maailma eri paigust. Lisaks mitmeid köögivilju ja söögikõlbulikke ilutaimi, mis on mõneti unustuste hõlma vajunud. Talus kasvavad ürdid, marjad ja köögiviljad on saanud armastuse ja hoole osaliseks ning seda on tunda talutoodangu igas ampsus.

Mitmekülgsest tootevalikust leiab oma lemmikmaitse nii tuliste kui magusate maitsete austaja. Hooajal on avatud hubane aiakohvik ja maitsete küllusesse viiv talupood. Jalutuskäigu juurde pakutakse eksootilise maitsega ürditeed, mille juurde on võimalik tellida just Sinu jaoks perenaise käe all valminud ürdipirukat.

Kui mõni maitse-, lõhna- või ravimtaim kohe eriti sügava mulje jätab, siis on võimalik see istik endale soetada.

Teenusele on omistatud EHE kvaliteedimärgis.

 1. Romantiline Rannatee ehk 250 km poeesiat

Romantiline Rannatee on ainulaadne turismipiirkond. See kulgeb mööda 250 km pikkust rannajoont ümber Pärnu Lahe, lookledes Varbla kadakate vahel kuni Eesti-Läti riigipiirini Iklas.

Rannatee põikab ka erilise hõnguga Kihnu saarele ning salapärasesse, sügavate metsade ja soodega sisemaale. Siit leiab teadlik ja tähelepanelik silm märke Läänemere unustatud rannajoonest.

Romantiline Rannatee kutsub Sind inspireeruma! Siit leiad ideid, kuhu oma sammud suve jooksul seada ning milliseid sündmusi külastada. Samuti on lehel toodud kümneid ja kümneid toitlustusvõimalusi, aga ka mitmekülgne valik majutuskohtadest Rannatee igal lõigul.

Sest Põhjamaised valged suveööd on vaatamisväärsused nagu virmalised või päikesevarjutus. Ainult, et need on kättesaadavad Sulle kohe ja praegu. Luba lummusel end kanda!

Värske sündmuste info saad alati kätte meie sotsiaalmeedia kanalitest.

Jälgi meid Facebookis, Instagramis ja TikTokis.

Osale TV3 Facebookis pildimängus ja võida perepiletid Eesti Raudteemuusemisse!

Mäng kestab kuni 14.07.2023!