ÜLEVAADE | Milliste skandaalide keskmes on varasemad Eesti peaministrid sipelnud?

Poliitikud Jüri Ratas, Taavi Rõivas ja Kaja Kallas
Poliitikud Jüri Ratas, Taavi Rõivas ja Kaja Kallas — FOTO: TV3

Möödunud nädalal lahvatas skandaal peaminister Kaja Kallase ja tema abikaasa Arvo Halliku äritegevuse ümber. Meenutame, millised on olnud Eesti peaministrite suurimad skandaalid läbi aegade!

1. Kaja Kallas

Möödunud nädalal tuli avalikuks, et Kaja Kallase ärimehest abikaasa Arvo Halliku firmale Novaria Consult kuulub 24,8% osalus firmas Stark Logistics AS, mis abistas klienti Metaprinti pooleteise aasta vältel peale Venemaa sissetungi Ukrainasse vedudega Venemaa ja Eesti vahel. 

Arvo Hallik saatis peale skandaali puhkemist laiale pressiteate, milles vabandas tekkinud olukorra pärast ning kinnitas, et müüb maha kõik Stark Logisticsi aktsiad ning taandub ettevõttest. “Kinnitan, et minu abikaasa ei olnud minu äritegevusega kursis. Oleme sel nädalal meediakajastuste valguses seda kõike arutanud ja tema hinnang sellele on olnud selge – mistahes asjaolud ei õigusta nende vedude tegemist. Aga vedude lõpetamine ei ole minu jaoks enam piisav samm. Ma ei saa võtta vastutust oma kliendi ja äripartneri eest nagu mistahes ettevõte ei tea kõike oma kliendi kohta. Nendes oludes on parem, kui loobun Stark Logisticsi osalusest ja ettevõtte töös osalemisest täielikult,” kirjutas Hallik. 

Skandaalile lisas hoogu juurde teade, et Kallas on oma abikaasa firmale laenanud 350 000 eurot. Hallik andis pressiteate vahendusel teada, et praeguseks on võlg siiski tasutud ning raha kasutati erinevate finantsinvesteeringute tegemiseks, mille sisu koos Kallasega ei arutatud.

Turu-uuringute AS viis läbi välkküsitluse, mille kohaselt arvasid pooled küsitletutest, et Kallas peaks peaministri kohalt tagasi astuma. Veel 21% vastajatest märkisid vastusena “pigem jah”. Kallas sõnas Delfile, et ta ei plaani siiski peaministri kohalt tagasi astuda ning on seisnud ja jätkuvalt seisab peaministrina Ukraina vabaduse ja Eesti eest. Loe pikemalt Delfist!

Skandaal pole aga veel sugugi vaibunud ning õli valas tulle Kallase keeldumine osalemast riigikogu kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni avalikul istungil, mille sisuks on sõjaaegne äritegevus Venemaaga. Eesti päevalehed mõistsid Kallase käitumise oma juhtkirjades hukka. 

2. Jüri Ratas

2021. aasta maikuus avalikustas Eesti Ekspress, et endine peaminister Jüri Ratas on maksumaksja raha eest teinud liigseid kulutusi oma lähikonna eest hoolitsedes. Ajakirjanikud leidsid dokumentidest kentsakaid kulusid, millest üks puudutas Ratase reisi Kagu-Eestisse, kus autosse osteti kaasa kaks pudelit džinni, toonikut ja neli alkoholivaba siidrit. Raamatupidamisse oli kulutuse juurde märgitud selgitus: “joogid autosse”.

Sama aasta juunikuus astus Ratas korruptsioonivastase erikomisjoni ette, kus selgitas, et ei ole ajanud segi isiklikku, peaministri ja erakonna rahakotti, kirjutas toona Delfi.

Ratas astus peaministri kohalt tagasi 2021. jaanuaris hoopis teise skandaali tõttu. Saatuslikuks sai riigiprokuratuuri esitatud kahtlustus Porto Franco kriminaalasjas viiele inimesele ja Keskerakonnale, kirjutas ERR portaal.

3. Taavi Rõivas

2017. aasta sügisel lahvatas endise peaministri Taavi Rõivase poliitikukarjääri suurim skandaal. Nimelt pöördus Eesti Päevalehe poole pöördus naine, kes kirjeldas pidu Malaisias, mille korraldasid Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) liikmed. Peol osales ka Taavi Rõivas.

Anonüümseks jäänud allika sõnul kukkus Rõivas teda ahistama purjus peaga. Allikas kirjeldas, kuidas mees oli väga ebameeldiv, rebis ta kleiti üles ning proovis teda käperdada. Samal ajal kui Rõivas Malaisias peol osales, puhkas endise poliitiku värske abikaasa Luisa Rõivas (endine Värk) Balil.

Samal õhtul kui skandaal avalikuks tuli, andsid Taavi ja Luisa intervjuu Mihkel Raua jutusaates “Kolmeraudne”. Luisa kinnitas, et ta usub oma abikaasat, kuid on olukorrast häiritud ja pettunud. “Vastik on lugeda sellist asja! Vastik on! Ebameeldiv on. Perel on raske, lastel on kindlasti raske,” ütles Luisa.

4. Edgar Savisaar

Edgar Savisaare poliitiline skandaal sai alguse aastal 2010 kui ajaleht Postimees avalikustas Kaitsepolitsei ettekande. Raporti kohaselt olevat Keskerakonna esimees Edgar Savisaar oma erakonnale raha hankinud Venemaalt. Skandaal sai nimeks Idarahaskandaal.

Kaitsepolitsei materjalides hakati Savisaart nimetama Venemaa mõjuagendiks, kuna proovis hankida Venemaalt poliitilist rahastust. Ka ajakirjandus korjas uue hüüdnime üles ning Savisaar ei suutnud elu lõpuni end sellest puhtaks pesta. Kapo kandis ka presidendile, peaministrile ja siseministrile ette antud leiud ning pidas Savisaare tegevust riskiks julgeolekule ning kahtlustas teda mõjuvõimuga kauplemises.

Edgar Savisaar ise eitas raha küsimist ning ka Venemaa poliitilise mõju vahendamist Eesti poliitikas. 2013. aasta detsembris esitas Savisaar Postimehe vastu tsiviilhagi, nõudes Postimees AS-ilt valeinformatsiooni ümberlükkamist ja mittevaralise kahju hüvitamist.

Kommentaarid puuduvad