INTERVJUU I Lisabet Loigu avameelselt: olen kasvanud heas ühiskonnas, aga varem ei hinnanud seda piisavalt

Lisabet Loigu
Foto: TV3

Kerli Kivistu

Lisabet Loigu lennutati helikiirusel populaarselt platvormilt TikTok tuhandete televaatajate ette. Blond kaunitar kogus kiirelt ka teleri vahendusel inimeste poolehoiu ja on tänaseni ütlemata tänulik võimalusele, et sai ’’Armastuse’’ seriaalis kaasa mängida. Kuidas see küll kõik juhtus ja milliste tunnetega Lisabet kogu perioodile tagasi vaatab, sellest me kohe teada saamegi.

Kui ma proovin Lisabetiga kohtumist kokku leppida, siis selgub, et see polegi nii lihtne. ’’Mul on mitu päeva järjest öövalve,’’ kirjutab ta sõnumis ja lisab, et mõnel päeval soovib lihtsalt päevasel ajal und tagasi teenida. Kiirelt saab selgeks, et noor naine õpib teist aasta järjest Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis õendust ja töötab haiglas põetajana.

’’Ma hetkel teen praktikat hooldajana, ehk pean hooldama patsiente, kellel on vaja näiteks mähkmevahetust. Ma arvasin, et olen inimene, kes ei suuda mitte kunagi sellist asja teha, aga ma võtan seal haiglas seda kõike hoopis teistmoodi. Saan aru, et inimesed on päriselt nii vanad ja haiged ning neil on lihtsalt nüüd vaja nooremate inimeste abi,’’ räägib Loigu. Juuni algusest saab Lisabet juba abiõeks ja hooldaja tööga ta enam ei jätka.

Ta meenutab, et alguses oli kõige raskem selle töö juures just surmadega toimetulek. ’’See on tõesti väga raske, kui mõni patsient läheb hinge. Mõnega saan vabalt jutustada ja hakkab endal ka kahju, aga midagi teha ei olegi. Siis tuleb anda enda poolt nii palju, et saan natukenegi nende olukorda paremaks muuta,’’ kirjeldab Lisabet oma töö kurvemat poolt.

21-aastane Tartust pärit Lisabet lõpetas gümnaasiumi vaid mõned aastad tagasi ja tal mõtteis mitmeid variante, mida oma eluga edasi teha. ’’Ma tunnen, et mind ei huvita väga paljud erialad. Kui ma võtsin Tartu Ülikooli kodulehe lahti, siis seal ei tundunud midagi sellist, millega ma tahaksin elu lõpuni tegeleda. Mulle meeldib meditsiin ja mõtlesin, et tahaksin tulevikus töötada kiirabis, sest mulle väga ei meeldi rutiinne töö. Taipasin, et kui ma lähen õeks õppima, siis ma saaksin töötada kiirabis. Praegu on see soov veel säilinud,’’ räägib ta.

TikTokist teleekraanile on vaid üks samm

Lisabet käis balletikoolis üheksa aastat. ’’Vanemad ei tahtnud mind sinna panna. Kui alati arvatakse, et vanemad sunnivad lapsi balletis käima, siis meil oli hoopis vastupidi. Seal käimine oli minu jaoks täiskohaga töö. Ei olnud see, et käid trennis ja ongi kõik. Kell 16 hakkas trenn, siis tuli proov ja etendused otsa. Ühtlasi pidin jõudma teha ka koduseid töid. See oli keeruline, aga kindlasti õpetas see mulle ajaplaneerimist ja andis kõvasti kohusetunnet juurde,’’ meenutab Lisabet oma graafikut teismeeas.

Pärast põhikooli lõppu tuli ta balletikoolist ära ja siis hakkas ta õppima kaasaegset tantsu. ’’Seda ma tegin kokku neli aastat, aga nüüd ma enam tantsimas ei käi ja mingi hetk tuligi TikTok,” avaldab ta. Lisabet tajub kahe platvormi – Instagrami ja Tiktoki vahet. ”Tunnen, et kui ma julgen midagi postitada negatiivset ja halba, siis tihti lennatakse turja ja öeldakse, et sul on tähelepanuvajadus. Nii kahju hakkab, et miks me maalime endale sellise illusiooni. Kõikidel meil on ju halvemaid päevi ka elus,’’ nendib ta.

Kuidas Lisabet TikToki enda jaoks leidis? ’’Kui see esimene koroonalaine tuli, siis ma lisasin oma esimese video. Alguses tegin seda iseendale ja siis ma hakkasin neid mingi aja pärast jagama lähedasemate sõbrannadega. Kuna need videod muutusid kvaliteedilt paremaks, siis osad sõbrannad ütlesid, et võiksin hakata neid üles panema,’’ kirjeldab Lisabet kogu teekonda populaarsele sotsiaalmeedia platvormile.

Lisabeti TikTok

Just seal märkas teda seriaali režissöör Henrik Normann. ’’Kui Henrik Normanni nimeline konto mulle kirjutas, arvasin ausalt, et tegu on naljaga või võltskontoga. Selliseid asju tehakse ju nii palju. Kui ta aga kirjutas oma e-maili, kuhu pean kogu oma info saatma, siis ma sain aru, et see on päriselt tema,’’ lausub Lisabet naeratades.

Ta ei ole kunagi tegelenud näitlemisega, küll aga Vanemuises üles astunud tantsulavastustega. ’’Sellist sõnalist rolli ma pole pidanud kunagi tegema. Kui ma hakkasin videoid tegema, siis mulle hakkas see maailm meeldima ja mõtlesin isegi EMTA lavakunstikooli peale. Kuid siis sain aru, et mul ei ole varasemat kogemust, kas see siis on õige, aga elu võib võtta ootamatuid pöördeid,’’ sõnab noor näitleja mõtlikult.

’’Armastuse’’ seriaali I hooaeg jõudis televaatajate ette sellel kevadel ja spekuleeritakse II hooaja üle. Lisabet meenutab, et alguses oli ennast ikka võõras ekraanilt vaadata. ’’Kuid mida seriaal edasi, siis ma ei vaadanud enam nii väga ennast sealt, vaid üritasin jälgida seda lugu, et ma saaksin teise pilguga vaadata,’’ sõnas Loigu.

Kogu võtteperioodi jooksul üllatas teda ennast kõige enam see, kuidas pisiasjade kallal vaeva nähakse. ’’Televaataja ei oskaks arvatagi, et mõne episoodi taga on nii palju tööd. Näiteks, esimeses episoodis oli stseen, kus Sandra on vannis, aga see vann oli nii sügav ja pikk. Ma ei ole super lühike inimene, aga kui panin jalad vanni otsa, siis mu lõug oli ka vee all. Ma ei saanud mängida seal niimoodi ja ütlesin, et mul oleks vaja mingit kasti jalgade ette ja siis me hakkasime nuputama,’’ kirjeldab Lisabet.

Talle toodi lisaks ka kaks saunalina istumise alla. ’’Need ikkagi libisesid ära, siis pandi rest, kuid see tõusis üles ja lõpuks tõi tehnikajuht kraanaraskuse. See pandi ka vanni ja siis ma istusin seal ning sain normaalselt mängida,’’ räägib Lisabet ja lisab, et televaataja ei oska aimata, et selliste asjadega nähakse vaeva. ’’Mulle endale meeldisid kõige rohkem need stseenid, kus oli rohkem kui kaks inimest korraga. Need olid kuidagi põnevamad ja jäid rohkem meelde.’’

''Armastuse'' seriaal

Armastus teleekraanil ja päriselus

Lisabeti sõnul oli alguses päris armastuse tekitamine teleekraanil pigem hirmutav. Esimest võttepäeva alustas kogu tiim üldse rabavõtetega. ’’Ma alustasimegi rabaga, sest oli augustikuu algus ja kasutasime ilusaid ilmasid ära, aga just rabas on Sandra ja Martin teineteisega kõige lähedasemad. See oli alguses hirmutav, et kuidas ma mängin võhivõõra inimesega nii, et ma teda armastan. Õnneks Oskariga oli meil hästi hea klapp, ta oli hästi toetav ja meil ei tekkinud kordagi sellist ebamugavust,’’ räägib ta.

Lisabet tunnistab, et ta ei suutnud keskenduda alguses sellele stseenile, pigem mõtles enda mängule ja olukorrale. ’’Mul oli ka raske sellest Sandra karakterist aru saada, kuigi sai enne proove tehtud, kus me seletasime kõik tegelased lahti ja arutasime sisu, aga ikkagi see emotsioon, mida sa pidid kuskil stseenis mängima, oli alati kindel. Seda tabada oli alguses keeruline,’’ lisab ta juurde.

Loigu hinnangul on temas endas kindlasti kübeke Sandrat, kuid kindlasti mitte sada protsenti. ’’Sandra on hästi tormakas ja võtab nipsust mingeid otsuseid vastu, mida vaataja ei suudaks arvatagi. See teeb ka vaatamise põnevaks, sest kunagi ei tea, mida Sandra võib otsustada. Ma olen ise inimene, kes mõtleb kõik asjad umbes kakskümmend viis korda läbi ning põeb mingite asjade pärast,’’ avab Lisabet oma iseloomu.

Kuid jääme arutlema selle üle, et kui näitlejad mängivad kirglikke armastajaid, kas on ka võimalus stseene mängides päriselt armuda. ’’Ma olen kindel, et kindlasti on see võimalik näitlejate puhul. Kuna on elust näiteid tuua, siis see keemia võib sellel tööpostil tõesti toimida,’’ arutleb Lisabet.

’’Ma arvan, et armastus üleüldse on tunne, kui sa tajud, et sa oled võimeline teise inimese jaoks endast andma kõik ja seda tingimusteta. Kui sa tõesti tunned, et muu maailm ei ole nii oluline hetkel ja keskendud ühele inimesele ning tema heaolule. Ka see, et sa ei mõtle enam nii palju iseenda peale,’’ seikleb ta armastuse mõtteradadel. Kuid avaldab, et sellist armastust nagu ta pidi seriaalis mängima, sellist ta veel ise kogenud ei ole.

''Armastuse'' fännipäev

Kogu pilt maailmast muutus ühe päevaga

’’Ma olen kasvanud heas ühiskonnas, aga ma varem ei hinnanud seda nii palju. Ma arvan, et Eesti teeb kõik selleks, et meie julgeolekut tagada. Aga jah, selle ajaga on mu maailmapilt ja taju väga palju muutunud,’’ kirjeldab noor näitleja oma sisemaailma, kui suuname oma mõtted sellele, mis toimub Ukrainas.

Ta meenutab perioodi enne pandeemiat ja tõdeb, et siis tundus kogu aeg, et on justkui nii palju probleeme. ’’Tagasi vaadates tunduvad need kõik pseudoprobleemid, nii hea elu peal olime,’’ lausub Lisabet mõtlikult.

Ta harutab sealt mõttekäiku edasi ja ütleb, et asi, mis paneb teda veel mõtlema, on üldiselt kindlasti inimese tervis ja elukaar. ’’Haiglas töötades näen, et kui inimene on nii vana ja haige ning ta istub üksinda palatis, vaagub seal elu ja surma vahel. Mõtlengi, et mis elu see siis meil on. Minu jaoks vana inimene on enne surma samas seisus nagu selline, kui ta siia ilma sündis. Kui inimene on nii haige, et ta tõesti ei saa ise süüa ja juua. Ta lihtsalt ootab oma surma, siis paneb see mind mõtlema, et miks ei ole seadustatud eutanaasiat. Milleks inimene peab piinlema, kui ta teab, et see lõpp on kohe käes. Lihtsalt sellised asjad muudavad mind nii kurvaks,’’ lausub ta.

Lisabet kirjeldab, et on ise pisara poetanud ka sealsamas palatis, kui ta mõtleb, et ka neil on omad lapsed, kes neist hoolivad ja lood. ’’Tegelikult on see vaimselt päris raske. Alguses oli keerulisem, aga ei tohi võtta neid inimesi endaga koju kaasa. Peangi mõtlema, et see on töö, mida ma teen,’’ sõnab Lisabet.

Kuid helgema tuleviku peale mõeldes tõdeb ta, et tegelikult ei tea ta siiani, mida ta teha soovib. ’’Mul on see õendus, aga mind tõmbab ka see näitlemine. Kuid sellega seoses tunnen, et ma soovin veel teha selliseid projekte. Miks mitte kuskil filmis mängida, koos mõne hea Eesti näitlejaga. Kui ma mõtlen, siis suur soov oleks mängida näiteks Merle Palmistega. Olen parodeerinud teda ka TikTokis,’’ sõnab Loigu.

Lisabet ei oska endale utoopilisi asju ette kujutada ja läheneb unistustele pigem realistlikumalt. ”Minu enda näite puhul, kui teed midagi südamega, siis sa ei kujuta ette, kuhu see asi võib viia. See on huvitav, et keegi teine märkab ja su elu muutub tänu sellele. Ma ei oleks osanud unes ka ette näha sellist võimalust. Mõtlesin, et teen TikToki ja ainult nalja,” muigab Lisabet ja soovitab kõikidel siiski suuremalt unistada.

Kogu ”Armastuse” seriaal on üleval TV3 Play keskkonnas, mida saad mugavalt vaadata siit.

Kommentaarid puuduvad