Naistekuu

toob teieni Passion Games

Mehed, tehke ruumi! Aina enam säravad teleseriaalide peaosades just naised

"Kättemaksukontor" ja "Naised vormis" — FOTO: Go3

Viimastel aastatel on meelelahutustööstuses toimunud märgatav muutus – naised on üha enam esindatud teleseriaalide peaosades.

Seriaalid, kus peaosades on eelkõige naised, nagu seda on läänemaailmas näiteks „The Crown“ ja „Orange Is the New Black“, on saavatanud suure kommertslikku edu, mistõttu on selge, et vaatajad soovivad näha naisi oma lemmikseriaalide eesotsas. See suundumus naiste tugevama esindatuse suunas televisioonis on teretulnud muutus, mis toob ekraanile värskeid vaatenurki ja uusi põnevaid narratiive.

Viimastel aastatel on naiste esindatus televisioonis oluliselt muutunud. Naised ei ole enam kõrval- või tugirollides, vaid on nüüd kesksel kohal ja juhivad mõningaid kõige populaarsemaid ja kriitikute poolt tunnustatud telesarju. San Diego Riikliku Ülikooli naiste televisiooni ja filmi uurimise keskuse uus aruanne näitas, et naised moodustasid 2021-2022. aastal Ameerika Ühendriikide voogedastuste programmide peategelastest 50% ja ringhäälingus 48%. See muutus soolise võrdõiguslikkuse suunas televisioonis peegeldab olulist kultuurilist muutust suurema esindatuse ja kaasatuse suunas ning see on mõjutanud oluliselt seda, kuidas lugusid ekraanidel jutustatakse.

Üks peamisi põhjusi, miks eelmainitud nihe toiminud võib panna publiku muutunud hoiakute arvele. Naised vaatavad hetkeseisul ajaliselt peaaegu sama palju televiisorit kui mehed. Statistikaamet korraldas aastatel 2019–2021 ajakasutuse uuringu, mis tõi välja, et inimesed vaatavad päevas televiisorit keskmiselt kaks tundi ja 5 minutit. Uuringu kohaselt veedavad mehed teleka ees kauem aega kui naised – keskmiselt 11 minutit päevas rohkem. Kuna aga statistiliselt vaatavad hetkel naised peaaegu sama palju telerit kui mehed, on selle tulemusena või alateadlikult ettevõtted ja produktsioonifirmad hakanud mõistma, kui oluline on arvestada naispubliku huve ja vaatenurki. Naised ei rahuldu enam sellega, et nad on telesaadetes pelgalt taustategelased, vaid nõuavad naiskarakterite keerukamat ja nüansirikkamat kujutamist.

See muutus pole ainult toimunud USAs, vaid ka siin samas Eestis. Juba 29. hooaega järjest hullutavad fänne „Kättemaksukontori“ naised. Aegade jooksul on küll Kättemaksukontori liikmed muutunud, kuid alati on eesrindel kolm naist. 29. hooajal, mida saab eksklusiivselt järgmise põlvkonna teleteenuses Go3 vaadata, on peategelasteks just isikupärased ja võimekad naisdetektiivid Freya, Lumi-Lee ja Marion, kellest viimane on olnud sarjas esimesest episoodist saadik.

Teine tegur, mis aitab kaasa naiste osakaalu suurenemisele peaosades, on meeste rolli muutumine televisioonis. Varem kujutati meessoost tegelasi sageli ainukeste kangelastena, samas kui naistegelased jäid “hädas neiu” rolliks. Ühiskonna arenguga on aga muutunud ka ootused meestegelastele televisioonis. Tänapäeval kujutatakse meestegelasi üha sagedamini keeruliste, vigaste ja emotsionaalselt haavatavate tegelastena, kes vajavad sama tõenäoliselt päästmist kui naised, keda nad kunagi päästsid.

Seda kontrasti näeme me Go3 vahendusel nähtavas seriaalis „Naised vormis“, kus pearollides on politseinikud, keda kehastavad Grete Kuld ja Kristel Aaslaid. Kaks täiesti vastandlikku naist on sunnitud koos töötama ja väga erinevaid juhtumeid lahendama. Politseinikutööd ülimalt tõsiselt võttev Kadri (Kristel Aaslaid) ning oma hea välimuse ja naiselike võludega osavalt manipuleeriv Doris (Grete Kuld) tahavad üksteisele tõestada, et just nende meetodid aitavad meeste maailmas kõige paremini karjääri teha.

Nende muutuste tulemuseks on olnud uus televisiooniajastu, kus naised on kesksel kohal ja juhivad tegevust. Alates kriminaaldraamadest, mida on „Kättemaksukontor“ kuni komöödiateni, mida on „Naised vormis“, mängivad naised peaosi seriaalides, mis köidavad publikut ja muudavad telelugude jutustamise viise. See muutus ei ole hea mitte ainult naistele, vaid ka meespoolele, sest see toob kaasa kõigi inimeste mitmekesisema ja kaasavama esindatuse televisioonis, rikastades telemaastikku.

Muutus ei ole toimunud ainult fiktiivsetes seriaalides, vaid ka päriseluseriaalides. „Kaks kanget“ ehk kahe mehe aeg on ümber, sest lavale on astunud kolm naist seriaalis „Kolm naist karavanis“. Esimeses hooajas astusid karavani kolm sõbrannat Carola Madis, Eeva Esse ja Kethi Uibomägi ning teises hooajas asendas Uibomägi hoopis Kristel Aaslaid. Head sõbrannad soovisid mõnusalt reisile minna, kuid nagu mõlemas hooajas, ei mahu naiste iseloomud väiksesse autosse ära. Erimeelsused ühise eelarve kulutamisel, hügieenitoimingute korraldamisel või omaette aja leidmisel – kõik aspektid võivad lüüa korraliku kiilu kolme naise omavahelistesse suhetesse.

Kokkuvõtteks võib öelda, et naiste osakaalu suurenemine televisiooni peaosades peegeldab suuremaid kultuurilisi muutusi mitmekülgsema esindatuse ja kaasatuse suunas. Kuna vaatajad nõuavad nüansirikkamaid naiskaraktereid ning kuna meessoost tegelased muutuvad emotsionaalselt haavatavamaks, on televisioon muutunud mitmekesisemaks ja põnevamaks. See on trend, mis tõenäoliselt jätkub, ja me võime tulevikus oodata veelgi dünaamilisemaid ja jõulisemaid naiskaraktereid.

Kommentaarid puuduvad

Naistekuu

toob teieni Passion Games