Reklaam sulgub sekundi pärast

Koolitaja Katre Kulbok: meil on nii suur surve tunda ennast pidevalt positiivselt ja õnnelikult

Kerli Kivistu

Katre Kulbok
Katre Kulbok — FOTO: Erakogu

Katre Kulbok on eesmärkide koolitaja, kes süstib Maarjamaa naistesse rohkem enesekindlust ja aitab aru saada, kuidas ennast rahulolevamalt elus tunda. Ta sõnab, et teisalt on tänapäeva maailmas tohutu surve tunda ennast pidevalt positiivselt, aga mis siis, kui see kuidagi ei õnnestu ja enesekindlus tahab kaduda?

Katre tervitab videokõnes Lombokilt ja sõnab, et tal on juba peamised päevatoimetused tehtud. Enesearengu koolitaja jagab oma elu praegu just Eesti ja Bali vahel. ‘’Ma satun siia tegelikult nii nagu jumal juhatab, kuid näiteks terve oma eelmise suve olin Balil. Tulin sügisel Eestisse, kus viibisin kuni detsembrini ja siis sõitsin Balile jälle tagasi,’’ kirjeldab Katre oma praegust elu. Ta on inimene, kes tegutseb pigem tunde ajal ja jälgib intuitsiooni, kus ta parasjagu olla tahab.

‘’Mulle tegelikult väga meeldib see ajavahe, sest saan hommikul rahulikult ärgata, lähen jooksma, loen raamatut või teen joogat. Kui mina hakkan toimetama, siis Eesti alles ärkab. Siin olles proovin ka vähem kõnesid teha, tavaliselt sätin need hommikusse,’’ sõnab Katre. Seda suurem on rõõm, et ta on nõus jagama mõtteid naiselikkusest ja tõdesid, kuidas oma sisemaailmaga rohkem rahu teha.

Katre Kulbok
Katre Kulbok — FOTO: Erakogu

Läbi iseenda ebakindluse avastas vajaduse aidata teisi

Katre on ettevõtja olnud viimased 11 aastat. Kui ta varasemalt töötas iluvaldkonnas, siis viimased viis aastat on ta keskendunud just enesearengu teemadele ja sellega aidanud ka teisi. ‘’Ma nägin, kui paljud naised vaevlevad samade teemadega. Loomulikult iluteenindajana oled sa kohati nagu psühholoog. Eelkõige algas kõik iseendast, ehk polnud endal eneseväärtus paigas, enesekindlus kõikus ja enesearmastus oli puudulik. Ma hakkasin iseenda jaoks toetust otsima,’’ meenutab Kulbok. Nii hakkas ta läbi erinevate tööriistade prioriteete paika panema ja samm-sammult ennast aitama. 

Ta leidis võimaluse sõita ka Taisse koolitusele. ‘’Sain teada, et seal korraldatakse enesearengu koolitust, mille hind oli 15 000 eurot, aga tundsin, et pean sinna saama. Muidugi mõtlesin, et pole eluski pidanud sellist summat välja käima, aga sai ka need lahendused leitud. See koolitus õpetas mulle, kuidas hakata teisi koheselt toetama, aga mul võttis see paar aastat aega, kuni ma sinnani jõudsin,’’ kirjeldab Kulbok oma teekonda. 

Katre rõhutab, et enesearmastuse puudumise korral tuleb läheneda igale inimesele individuaalselt. Kuid aja jooksul on ta näinud, kust võib paljude inimeste probleem pärit olla. ‘’No ikka see lapsepõlv. See mõjutab meid nii palju. Samuti ka see, kuidas oleme saanud ja tohtinud ennast väljendada. Loomulikult, kui sa mõtled meie esivanemate peale, siis mõjutavad meid ka kõik nende uskumused ja kombed, mille oleme kaasa saanud. Ja kui tulla tänapäeva, siis paljuski võimendab seda kõike meediast ja sotsiaalmeediast nähtu,’’ teeb Kulbok ülevaate.

‘’Noorel põlvkonnal on korralik töö vaja teha, et julgeda seda mustrit muuta ja olla meie ise. Kui näiteks lapsepõlvest mingi vajadus ei saanud täidetud, siis tänaseks ongi välja kujunenud ebakindlus või peab hakkama täiskasvanuna sellega tegelema. Kui sa sellest saad aru, et kõik on omavahel seotud ja keegi ei ole midagi paha pärast teinud ja iga põlvkond on andnud endast parima, siis see juba aitab rahustada ning tuua teadlikkust ning märkamist tänasesse,’’ lausub Kulbok. 

Tema sõnul sealt hakkabki töö iseendaga, et aru saada, mis hetkedel pole enesekindlust. ‘’Ehk kuidas ma saaksin ennast paremini väljendada, mida ma kardan ja mis juhtub kui ma luban olla endal enesekindel. Inimesed kardavad, et nad ei kuulu kuskile ja neid ei aktsepteerita. Need on kõik mõtted lihtsalt peas, uskumused, mis reaalsuses ei vasta kuidagi tõele,’’ sõnab naine.

Katre Kulbok
Katre Kulbok — FOTO: Erakogu

Kuidas enesekindlus siiski taastada?

Katre meenutab aega, kui ta oli pikas suhtes ja märgib, et tema kaaslane oli kogu aeg väga tugevas meesenergias. ''Võtsin ka selle üle. Ma täna teadlikult õpin täpselt samamoodi tooma seda pehmust ja naiselikkust oma igapäevastesse tegevustesse. Loomulikult kui mul on näiteks kaaslane kõrval, siis on hästi oluline, et tema tegeleb oma teemadega ja tooks seda meesenergiat rohkem esile,'' sõnab Kulbok.

Katre on teadlikult õppinud tänaseks puhkama, sest varasemalt uskus ta, et kui ta puhkab, siis ta ju ei saavuta mitte midagi. ''Selle teema taga on hästi palju iseenda jaoks tõestamist või soovi midagi näidata. Kardame, et ei liigu edasi, aga puhkamise ajal saame energiat ja ma tunnen, et pärast seda liigun efektiivsemalt edasi, mul on paremad ideed ja mõtted,'' rõhutab Katre.

See kõik võib kõikuma lüüa ka enesekindluse- ja armastuse. ''Oma enesekindluse taastamise puhul tuleb alustada lihtsatest asjadest. Ehk sinu kehakeel loeb väga palju - lükka oma selja sirgu, õlad taha ja pea üles. Märka ka sõnu, mis sind igapäevaselt toetavad või hoopis tagasi tõmbavad. Samuti jälgi, mida sa enda kohta mõtled,'' suunab Kulbok.

Tema sõnul tuleks üle käia kõik need asjad, mis ebakindlust elus tekitavad. ''Sealt hakkab tugev piiride seadmine ja ei ütlemine. Üks põhjuseid, miks meie eneseväärtus ja enesekindlus kaob, on see, et me ütleme iseendale, mida me teeme, aga me seda ei tee. Me seame justkui mingi piiri, aga me laseme sellest üle astuda,'' avab ta.

Samuti on paljudel hirm oma arvamuse avaldamise ees. ''Ja hirm, et ei meeldi kellelegi autentsena. Kui jään iseenda jaoks ausaks, siis see aitab minu jaoks enesekindlust tõsta. Täna valetatakse endale kõige rohkem ja sellega sa tõmbad ennast ka tagasi. Ennast tuleb austada ja ei tohi oma väärtust kahandada endale valetades ja alt vedades,'' paneb Kulbok südamele.

Surve olla pidevalt õnnelik

Katre märkab oma klientide pealt ka seda, et viimasel ajal aetakse justkui kogu aeg mingit suurt tunnet või olukorda taga. ''Kuid kõige olulisem on see, kuidas ma saan ennast just täna kõige paremini tunda ja aktsepteerida kõiki tundeid ning emotsioone. Kuidas ma saan täna luua iseendaga kõige parema suhte või kellegi teisega väärtusliku liidu,'' paneb ta mõtlema.

Ta tuletab meelde, et mida iganes me elus kogeme, siis see on ka elu osa. ''Nii palju on seda survet tunda ennast pidevalt positiivselt, õnnelikult ja armastatuna. Aga see on ainult üks osa elust, kõik emotsioonid ja tunded ning kogemused kuuluvad elu juurde. Kui õpitakse nägema, et ka langused on üks osa elust ja ei defineerita ennast läbi nende, siis on see palju vabastavam,'' suunab Kulbok mõttemustreid muutma.

Loomulikult tunneme kurbust, kui keegi lahkub meie elust ja suhtes on probleemid. ''Kuid oluline on teada seda, et see ei tähenda seda, et sa pole piisav või midagi oleks meeletult halvasti elus. Iga emotsioon ja kogemus on vajalik. Kui me valime nii näha, siis me õpime iga päev midagi. See teeb mingid kogemused põnevaks, sest sa tead, et alati kui sa oled põhjas, siis pärast seda tuleb mingi lahendus,'' julgustab Katre.

Katre Kulbok
Katre Kulbok — FOTO: Erakogu

Elu toimub nüüd ja praegu - ära hakka tegutsema tulevikus!

''Üks oluline mõte on ka see, et kuidas ma saan selles elus luua armastust iseenda vastu just nüüd ja praegu, mitte tulevkius. Armastus enda, kaaslase, sõprade vastu ei tähenda seda, et selles ei ole aeg-ajalt ka kurbust, raskust või nutmist. Seda tuleb ka aktsepteerida,'' arutab Kulbok teemat edasi.

Ta innustab kõiki rohkem julgeda elada ja teha neid asju, mida päriselt tahaks teha.'' See hirm on ainult siin peas, reaalsus on hoopis midagi muud. 99% ajast asjad ei lähe nii nagu me oma peas oleme mõelnud või ette kujutame. Ma olen aastaid armastanud ühte lauset - sul on ainult üks elu, kuidas sa tahad seda elu elada,'' viskab ta mõttelõnga ka teistele õhku. 

''Ka ebapiisavuse tunne on osa elust. Mingites olukordades see tulebki üles ja on ka vajalik, aga oluline on õppida, et kuidas ma saan lasta mitte sellel tundel oma elu juhtida. See ei tähenda, et see kaob ära ja oled jäägitult enesekindel. Neid ebakindluse momente kindlasti tuleb veel, aga oluline on olla sellest teadlik ja ennast aktsepteerida,'' märgib Kulbok. Nii me tõestame ka endale ja oma närvisüsteemile ning turvatundele, et tegelikult ei juhtunudki mitte midagi hullu.

Koolitaja teab, et elu paneb kogu aeg inimesi proovile. ''Eriti, kui sa arvad, et oled midagi ära lahendanud. Ehk kui keegi on endaga tegelenud ja arvab, et nüüd on ideaalne kaaslane tulemas, siis võib tulla ikka keegi, kes ikkagi õpetab. Need on täpselt need kohad, mis õpetavad jällegi tooma seda enesekindlust ja väärtust esile ning piire seadma,'' õpetab Kulbok märkama.

Ta rõhutab mitmeid kordi, et seikleb ka ise enesearengu teel ja tänaseks teavad ka kogenud terapeudid, et me õpime ainult hetkedest, kui asjad on jooksnud allamäge. ''Kui elu lükkab meid vastu maad, siis nutad peatäie ja astud tugevamana taas edasi. Seda ei tohi võtta eesmärki kuhugi jõuda, vaid kasulik on mõelda, et kuidas ma saan igapäevaselt toimetada nii, et mul on hea ja naudiksin ka elu. Kõik on üks ilus protsess.''

Kommentaarid puuduvad