Reklaam sulgub sekundi pärast

GALERII | Vaata, milline uhke lava kerkib Tartu kultuuripealinna avatseremoonia jaoks

Tartusse kerkib uhke lava
Tartusse kerkib uhke lava — FOTO: Mikk Otsar

Tartu kesklinnas Emajõe ümbruses on viimane nädal olnud märgata kerkivat suuremahulist Euroopa kultuuripealinna avatseremoonia lava. Teisipäevaks said tööd suuresti tehtud ning nüüd jätkuvad teleülekande proovid, et olla valmis reedel kell 19 algavaks avapeo etenduseks, mis kannab pealkirja „Kõik on kokku üks!”.

Pea poolteist nädalat väldanud ettevalmistused on jõudnud lõpusirgele. Tartu linnasüdames Kaarsilla ning Rahu silla vahelisele Atlantise poolsele Emajõe kaldapealsele on kerkinud mastaapne vabaõhuetenduse lavaruum. Lisaks on lõplikult valminud Eesti suurimale sisevetel seilavale jõepraamile Koit ehitatud vee kohal kõrguv jõelava.

Publikule luuakse ala Atlantise vastas Vabaduse puiestee poolsel kaldal. Et etendust paremini näeks, on 35 meetri pikkusele jõepraamile ehitatud ligi 350 ruutmeetri suurune lava ja peale ehitatud platvorm. Võrdluseks, lava annab esinejatele suurema liikumisruumi, kui näiteks Vanemuise suures saalis.

Vaata fotosid lava ehitusest!

„Lisaks pakaselisele talvele ja ilmataadi ettearvamatusele teeb töö keerukaks see, et alus on konarlik ning lava ulatub üle laeva äärte. Esmakordselt tehakse midagi nii suurt ühele pargasele Eestis,” rääkis Tartu 2024 avapidustuste peakorraldaja Heigo Teder.

Etendust aitavad tervikuks siduda ja publikule võimendada hiiglaslikud ekraanid, mida on kokku ligi 240 ruutmeetri jagu. „Seda võib võrrelda viie keskmise korteri suuruse kokkuliitmisel,” märkis Teder. Lisaks on kasutusel 640 valgustehnilist elementi, mis etenduse ajal valguskunstniku Priidu Adlase juhtimisel tööle hakkavad. Samuti on oma koha leidnud ligi sada kõlarit, et katta heliga üle 300 meetri pikkune publiku ala Atlantise vastaskaldal.

Teleülekandeks valmis

Kõik pidi õigeaegselt valmis saama nädala keskpaigaks, kui kohale tuleb televisiooni meeskond. Etteasted ja kaameratöö sätitakse paika sekundi pealt, et peopäeval jõuaks teleülekanne vaatajateni Eestis ja Euroopas. Teleülekande juhi režissööri Marek Miili eestvedamisel on kohapeal kaks liikuvat telejaama ning tööle pannakse 18 kaamerapunkti, sealhulgas nii steadycam’id kui ka droonikaamerad õhust.

Reedeks on kõik valmis nii, et laval saavad astuda üles Trad.Attack!, Lonitseera, Sander Mölder ja paljud teised tuntud Eesti artistid, näitlejad ja tantsijad. Filmiliku muusikapaleti on avatseremoonia jaoks kokku traageldanud Liina Sumera ja oluline roll helimustrite loomisel on Elleri sümfonietil dirigent Andres Kaljuste juhatamisel.

Kokku jõuab lavale üle saja artisti, kellest kõige vanem on 85-aastane ning noorim seitsmeaastane tantsija Iti Loore.  Et etendus visuaalselt hea välja näeks, on esinejatele selga pannud kostüümid taaskasutuspõhimõtteid järgiv ettevõte Full of Junk Design. Ühtset ja visuaalselt pilke püüdvad kostüümid on pärit teise ringi kauplustest, kuhu rõivad ka hiljem tagasi jõuavad.

Kuigi lava hakkab valmima ning proovid juba usinalt käivad, on veel teha palju, et avatseremoonia kontsertetenduseks saaks kõik kokku üks. Atlantise maja ümbrus on juba liikumiseks suletud, kuid peopäeval suletakse ka vastaskaldal Vabaduse puiestee perimeeter. Samuti suletakse reedel autodele Vabaduse puiestee lõik turuhoonest kuni Magistri tänava parklani.

Rongkäik järelpeole

Enne kultuuripealinna avatseremooniat aitab Raekoja platsil sooja teha ja tuju luua elektroonilise muusika pidu. Üles astuvad Púr Múdd, Merimell, YASMYN, Rozell, Eleryn Tiit ja Inga Tislar, Kersten Kõrge, Robert Kähr ning Läti artist Magnuss Eriņš.

Pärast avaetendust jätkub õhtu meelelahutusliku rongkäiguga, mis suundub mutantauto reisiva siili juhtimisel mürtsuva muusika ja tantsu saatel Vabaduse puiesteelt Eesti Rahva Muuseumi järelpeole. Rongkäigus panevad rahva jalad tatsuma Púr Múdd ja paljud teised. Liikumisteekonnal on marsruut autodele osaliselt suletud.

Järelpidu koosneb Eesti Rahva Muuseumis kahest sündmusest: A-sissepääsu noka all vabaõhureiv ning peovöönd ÖÖ24 saalides. Reivi peaesineja on D&B legendaarne SIGMA, kes avalikustab samal päeval uue albumi „London Sound“. Tõelise maailmaklassi muusikutena on kooslus saavutanud ÜK edetabelites esikoha mitmel korral. Samuti esinevad kultuuriminister Heidy Purga, Emily Makis & Hi-Phi (ÜK), Sound In Noise x Olivar ft. MC Slin.

Muuseumis tervitab külalisi DJ-de ajarada, kus eri kümnendeid esindavad Eiki Nestor, Peeter Volkonski, Jüri Makarov, Heivi Saaremets, Paul Oja, Hannaliisa Uusma ja Micaela S. Atmosfääri loob valguskujundus, näitused on avatud ja esmatutvust saab teha veebruaris avatava näituse „Kellele kuulub öö?“ installatsioonidega.