Ekraanile jõuab vaid 20 lehekülge! Tegijad avaldavad, kuidas “Musta pori näkku” filmiks tehakse

Joonatan Pärn

Režissöör Jaak Kilmi ja stsenarist Martin Algus räägivad, kuidas sünnib Mihkel Raua raamatu
Režissöör Jaak Kilmi ja stsenarist Martin Algus räägivad, kuidas sünnib Mihkel Raua raamatu "Musta pori näkku" põhjal film. — FOTO: Kollaaž / Tiit Blaat / Delfi Meedia / TV3 / Jassu Hertsmann / Delfi Meedia

"Meelde tulid protestimõtted ja vana seanahast tagi, millele sai nõelu külge haakida. Kõik see on kuskil alles ja aitas tegelikult loosse sisse elada," räägib stsenarist Martin Algus, kes toob koostöös režissöör Jaak Kilmiga kinolinale Mihkel Raua hittraamatust "Musta pori näkku" inspireeritud filmi.

Alguse sõnul tekkis idee "Musta pori näkku" põhjal film teha juba aastate eest: "See idee on ringlenud erinevate tootjate käes. Kuskilt tuli see mõte, et võiks ise proovida. See võis olla juba kuus või seitse aastat tagasi."

"Mäletan, et see tundus väga keeruline, aga samas huvitav ettevõtmine, et sellisest raamatust teha film. Raamat ise on väga keerulise struktuuriga. Seal ei ole ühte lugu, mida filmis rääkima hakata. See teebki töö keeruliseks," nendib Algus. Ta lisab, et kuna raamatus räägitakse väga paljudest asjadest, oli algselt raske valida ühte läbivat motiivi, mille alusel filmi teha.

Õige fookus leiti linateosele siis, kui kaks aastat tagasi lisandus meeskonda režissöör Jaak Kilmi. "Olin ka lugenud "Musta pori näkku" ja mul oli väike hirm selle raamatu ees. Kogu raamat oli alkoholist läbi imbunud ja natuke negatiivse poweriga (energiaga)," meenutab Kilmi.  

"Musta pori näkku" režissööriks on Jaak Kilmi. — FOTO: Tiit Blaat / Delfi Meedia

"Stsenaariumit lugedes sain aru, et Martin on valinud kõige õigema tee, kuidas "Musta pori näkku" filmiks teha ehk põhimõtteliselt kaugenenud raamatust ja võtnud sealt ühe episoodi, mis raamatus on umbes 20 lehekülge. See on noorte poiste ehk ansambel Golemi reis rokkfestivalile Võrusse," lisab Kilmi. Filmi tegevus toimub nelja päeva jooksul: "See on roadmovie (teekonnafilm) läbi Eesti, lagunevas Nõukogude Liidus, punase Ikarusega, mille Hendrik Sal-Saller oma ema käes välja nurub," võtab Kilmi linateose tegevustiku tabavalt kokku.

Fookusesse võetakse noor Mihkel.

"Kui Jaak tuli ja ütles, et sellest (raamatust) saab ägeda noortefilmi, siis ma rahunesin maha ja sai rahulikult hakata seda suunda arendama. Me võtame praegu fookusesse väga noore Mihkli. Nad alles jõuavad alkoholi lävele, millest raamat väga põhjalikult räägib," sõnab Algus.

"Sellest raamatust saaks teha neli või viis filmi, kui võtaks need etapid, mis Mihkli elus on olnud ja joonistada kõik konkreetseteks lugudeks välja," lisab ta.

Kuidas suhestuvad tänapäeva noored filmitegijate arvates nõukogude aja lõpu temaatikaga?

Jaak Kilmi selgitab: "Üks asi on ajastuga suhestumine, mis on ajalootundidest õpitud ja vanematelt kuuldud, aga teine on ikkagi noorusliku energiaga suhestumine, mis on igal ajastul täpselt samasugune."

Martin Algus lisab: "Mingid ajatud asjad seal taga hoiavad kindlasti seda sama tunnetust noorte jaoks ka tänapäeval ja selline protest, power (energia), peataolek ja hullus – see kõik peakski kõnetama."

Mihkel Raud andis filmitegijatele vabad käed

"Mina olen temaga (Mihkel Rauaga) väga pikalt vestelnud ja tausta täpsustanud ja ta on kogu aeg kursis iga mustandiga, mis valmis teeme. Ta on väga mõnusalt meid sellega toetanud ja andnud (filmi) tegemiseks vabad käed," räägib Algus.

"Musta pori näkku" stsenaarium pärineb Martin Alguse sulest. — FOTO: Jassu Hertsmann / Delfi Meedia

Alguse sõnul oli Mihkli esimene reaktsioon väga positiivne, kui talle teatati, et "Musta pori näkku" soovitakse filmiks teha: "Kui raamat välja tuli, siis hakati üsna kiiresti rääkima, et teeme sellest ka filmi. See asi muudkui lükkus ja lükkus aastaid edasi ja keegi sellega kuhugi välja ei jõudnud. Ta (Mihkel) võib-olla isegi vahepeal unustas selle mõtte ära ja kui ühendust võtsime, oli ta väga positiivselt meelestatud."

Kui palju on filmitegijates endis rokkarihinge?

"Ma ei ole kunagi laval esinenud. Olin väiksemat kasvu ja natuke noorem sel ajal. Käisin suuremate poistega kontsertidel kaasas, aga ise ei pea olema pilli lõhkunud, et seda ekraanil kujutada," nendib režissöör Jaak Kilmi.

Martin Algus meenutab: "Ajastu hõng virgus minu sees. Meelde tulid protestimõtted ja vana seanahast tagi, millele sai nõelu külge haakida. Kõik see on kuskil alles ja aitas tegelikult loosse sisse elada."

"Musta pori näkku" võib kinolinale jõuda juba 2025. aastal.

"Praegu on nii, et tegeleme arendusega ja liigume selles suunas," tõdeb Algus. Režissöör Kilmi kinnitab, et võttesse plaanitakse minna 2024. aasta suvel ja film peaks seetõttu valmima 2025. aastaks. "Stsenaarium, mille Martin kirjutas, on nii õige ja lahe, et mul käed sügelevad," sõnab ta õhinal.

Samuti pole filmitegijad veel jõudnud leida peaosatäitjat, kes hakkab kehastama noort Mihkel Rauda. "Oleme Mihkli otsingul," sõnab Kilmi. "Eesti otsib Mihklit," hõikab Algus välja kõlava loosungi. Kilmi lisab: "Ja kitarrimäng tuleb väga kasuks."

Käesoleva nädala alguses avalikustati, et Mihkel Raua hittraamatu “Musta pori näkku” põhjal valmib film, mida hakkab tootma Taska Film koostöös Apollo Productionsiga.

Kommentaarid puuduvad